Trigeminal Nevralji: Ağrılarınızdan Kurtulun

Trigeminal Nevralji: Ağrılarınızdan Kurtulun

Trigeminal nevralji, trigeminal siniri kapsayan ağrılı ve kronik bir hastalıktır. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl her 100,000 kişiden 12 kişide görülmektedir. Yüzün her iki tarafında birer tane olmak üzere iki ayrı trigeminal sinir bulunur. Bu sinirler acı hissini ve diğer duyuları yüzden beyne taşımaktan sorumludur. Her sinirin alında, yüzün orta kısmında ve çenede bulunmak üzere üç kısmı bulunur. Bu bölümlerin herhangi birinde trigeminal nevralji bulunabilir. Trigeminal nevralji, yüzün bir kısmında ya da tamamında şiddetli ağrıya neden olabilir. Ağrı, dişleri fırçalamak ya da tıraş olmak gibi yüze baskının uygulandığı zamanlarda ortaya çıkar. Genellikle elektrik çarpması ya da bıçaklanma gibi bir his olarak tanımlanır. Trigeminal nevraljisi olan kişiler ilk başta hafif ağrı yaşayabilirler. Trigeminal nevraljisi olan kişiler döngüsel olarak belirti yaşarlar. Ağrı günler ve haftalar boyunca yaşandıktan sonra azalır ve ortadan kaybolur. Bazı durumlarda hastalık ilerler ve ağrı her zaman görülür. Trigeminal nevraljinin teşhis edilmesi için özel bir test yoktur. Bu nedenle hastalığın teşhis edilmesi zaman alabilir.

Trigeminal Nevralji Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Trigeminal nevraljinin durumu hastalığın nedenine ve ciddiyetine bağlıdır. Ağrıdan kurtulmak ve atak sayısını azaltmak için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Bazen ameliyat yapılması gerekebilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Uygulayacağınız herhangi yöntem kullandığınız diğer ilaçlarla etkileşime girebileceğinden tedaviye başlamadan önce doktorunuzla mutlaka konuşun.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Trigeminal nevralji için Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) bölümüne gidilir.

Trieminal Nevraljinin Belirtileri

Trigeminal nevralji ağrısı, elektrik çarpması gibi görülen keskin spazmlara neden olabilir. Ağrı genellikle yüzün bir tarafında görülür ve ses ya da dokunuşla ortaya çıkabilir.

Ağrı, şunlar gibi rutin davranışlarla tetiklenebilir:
Diş fırçalamak
Tıraş olmak
Makyaj yapmak
Yüze dokunmak
Yeme içme
Konuşmak
Yüze doğru esintinin olması

Yalnızca birkaç saniye ya da dakika boyunca ağrı çekebilirsiniz. Bazen bu ağrı günler, haftalar ya da aylar boyunca devam edebilir ve sonrasında hastalık remisyona girebilir. Hastalığın ciddiyeti sıklığı artan ataklarla birlikte ilerleyebilir. Bazı durumlarda ağrı sabitleşebilir.

Trigeminal Nevraljinin Nedenleri

Çoğunlukla trigeminal nevraljinin nedeni asla anlaşılamaz.

Ancak, bilinen nedenler arasında şunlar bulunur:

  • Damarların ve tümörlerin sinirler üzerinde baskı oluşturması
  • Sinir çevresindeki koruyucu kaplama olan miyelin kılıfına zarar veren multiple skleroz hastalığı
Trigeminal nevralji herkeste görülebilse de kadınlar arasında erkeklere göre daha sık yaşanır. Her yaşta görülebilmesine rağmen 50 yaş üstündeki kişilerde daha yaygındır.

Trigeminal Nevraljinin Teşhis Edilmesi

Doktorunuzun trigeminal nevraljinin teşhis edilmesine yardımcı olması için isteyebileceği herhangi bir test bulunmamaktadır. Teşhis, ağrının türüne, konumuna ve ağrıyı tetikleyen faktörlere göre konulur. Doktorunuz sağlık geçmişini değerlendirip, fiziksel muayene yapacaktır. Bu muayene sırasında trigeminal sinirin hangi kısmının etkilendiğinin anlaşılması için nörolojik muayene de yapılır. Ağrının yerini belirlemek için yüzün çeşitli kısımlarına dokunulabilir.

Sonrasında sinir liflerini ve cildi etkileyen küme baş ağrıları ve postherpetik nevralji gibi benzer belirtilere neden olan diğer durumların seçeneklerin arasından çıkartılması için testler yapılır. Ayrıca multiple sklerozun ağrılara yol açıp açmadığının belirlenebilmesi için MR da istenebilir.

Trigeminal Nevraljinin Tedavisi

1 Trigeminal Nevralji İlaç Tedavisi

İlaçlar ağrıların azaltılmasını ve atak sayısını azaltabilir. İlk tedavi şekli, nöbetlerin engellenmesini sağlamak için kullanılan sinirleri engelleyen ilaçların kullanılmasıyla yapılır. Kullanılan diğer ilaçlar arasında kas gevşeticiler ve trisiklik antidepresanlar bulunur.

2 Trigeminal Nevralji Ameliyatı

Trigeminal nevralji vakalarının çoğu ilaçla düzelirken bazı kişilerde ağrılar ilaçla düzelmez ve ciddi belirtiler yaşanabilir. Bu gibi durumlarda ameliyat düşünülebilir.

Trigeminal nevralji tedavisinde yaygın olarak kullanılan ameliyat türleri:

Doktorunuz her türlü tedavinin faydalarını ve risklerini size anlatacaktır. Belirtileriniz, sağlık geçmişiniz ve kişisel tercihleriniz değerlendirildikten sonra doktorunuz hangi seçeneğin sizin için en iyisi olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.

Muayeneye Nasıl Hazırlanmalısınız?

Belirtilerin ne kadar sürdüğünü ve ne zamanlar ortaya çıktığını not edin. Doktorunuza evde uyguladığınız yöntemleri, kullandığınız tüm ilaçları ve takviyeleri belirtin. Ayrıca, ilaçlara karşı bilindik bir alerjiniz varsa bunu da doktorunuza belirtin.

Tedavi gördüğünüz hastalıklar, yüzünüzde oluşan yaralanmalar, ameliyatlar ve uygulanan diğer cerrahi yöntemler de belirtmeniz gereken durumların arasındadır.

Trigeminal Nevralji ile Yaşamak

Trigeminal nevralji için uygun tedavinin alınması gerekir. Tedavi seçeneklerini doktorunuzla tartışmanız en uygun seçeneğe karar vermenize yardımcı olacaktır. Akupunktur, beslenme tedavisi ve meditasyon gibi tamamlayıcı teknikler de bazı belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...