Triküspid Atrezisi Hayatı Tehdit Edici Olabilir!

Triküspid Atrezisi Hayatı Tehdit Edici Olabilir!

Triküspid Atrezisi Nedir? Triküspid atrezisi, “triküspit kapak” olarak adlandırılan yenidoğanlarda görülen kalbin önemli bir parçası olmadığı bir durumdur. Bu kapak, kalbin temel işlevi olan, akciğerler ve vücut arasındaki kanı pompalamak için bir rol oynar. Bazı yenidoğanlarda triküspit kapak eksik veya uygun şekilde gelişmemiş olur.

Triküspid Atrezisi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Triküspid atrezisi doğuştan gelen veya doğumda bulunan nadir bir kalp rahatsızlığıdır. Bu ciddi bir durum ve hayatı tehdit edici olabilir.

Ne Yapmalıyım?

Triküspid atrezisi uzun yıllar sürecek bakım ister. Bu nedenle bakım planı oluşturmak için sağlık ekibiniz sizinle birlikte çalışacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Triküspid atrezisi için Kardiyoloji bölümüne gidilir.

Triküspid Atrezisi Kalbi Nasıl Etkiler?

Düzgün çalışan bir kalpte kan vücuttan kalbe akar ve ardından her bir kan hücresinin oksijenle yükleneceği akciğerlere akar. Bu süreç oksijenlenme olarak bilinir. Oksijenasyondan sonra kan kalbe geri döner ve vücuda pompalanır.

Dört farklı kalp kapağı kan akışını kontrol eder. Valfler kanın kalbi oluşturan dört farklı oda arasında akmasına izin verir. Bu dört oda sağ ve sol atriyum ve ventriküllerdir. Septik olarak bilinen bir duvar onları ayırır.

Triküspit kapak kanın kalbinizden geçmesine izin veren dört valftan biridir. Kalbinin sağ tarafında. Yeni doğmuş bir bebek triküspit valfını kaçırdığında, kalpleri septumda iki delik kullanarak kalbin içinden kan dolaştırmak zorundadır. Bir delik sol ve sağ atriyum arasındadır. Diğeri ise sol ve sağ ventriküller arasındadır. Tüm doğmamış bebeklerin, foramen ovale olarak bilinen atriyum arasında bir deliği vardır, ancak genellikle doğumdan önce, fetüsün gelişiminin bir parçası olarak kapanır.

Triküspid atrezisi olan yenidoğanlarda, eksik triküspit kapak, kalbin bunun yerine kulakçık arasındaki deliği kullanarak kan dolaşımına neden olur. Kapatmak yerine delik açık kalır veya bazı durumlarda daha da büyür. Delik, kanın vücuttan kalbe doğru dolaşımını sağlamak için iki atriyum arasında açık kalır veya genişler. Bu olduğunda deliğe atriyal septal defekt (ASD) denir.

Kalbin daha sonra vücuda ve akciğerlere kan pompalaması için triküspit atrezili bir bebeğin başka bir delik geliştirmesi gerekir. Bu delik ventriküler septal defekt (VSD) olarak bilinir. Bir bebeğin triküspit valfı kaybolduğunda bir VSD ile doğması gerekir, böylece kalbi kanı etkili bir şekilde pompalayabilir. VSD, sol ve sağ ventriküller arasında bulunur. Bu, kanın sol ventrikülden sağ ventriküldeki pulmoner artere akmasına izin verir.

Triküspid atrezisi olan bazı yenidoğanlarda ductus arteriousus adı verilen bir fetal damar, kanın aortadan akciğere dolaşımını sağlamak için açık kalır.

Triküspid Atrezisi Çeşitleri Nelerdir?

Üç çeşit triküspit atrezi vardır. Tip, VSD’nin ne kadar büyük olduğuna dayanmaktadır:

Triküspid Atrezisi Belirtileri Nelerdir?

Triküspit atrezinin semptomları, mevcut olan spesifik kalp bozukluğuna bağlıdır. Triküspid atrezisi ile doğan bebekler genellikle yaşamın ilk birkaç saatinde sıkıntı belirtileri gösterirler. Bununla birlikte, bazı bebekler doğumda sağlıklı olabilir ve sadece yaşamın ilk iki ayında semptom göstermeye başlayabilir.

Triküspid atrezisi ile ilişkili yaygın semptomlar şunlardır:

 • Hızlı solunum
 • Nefes darlığı ya da nefes darlığı
 • Mavimsi bir cilt rengi veya siyanoz
 • Besleme sırasında oluşan yorgunluk
 • Yavaş büyüme
 • Terlemek

Yenidoğanın kalpteki delik CHF’ye neden olacak kadar büyükse, bu durumla ilişkili başka belirtiler de olabilir. Bunlar “ödem” olarak bilinen bacaklarda ve ayaklarda öksürme ve şişlik içerir.

Ne Triküspid Atrezisi Nedenleri?

Fetüs sadece 8 haftalıkken kalp oluşmaya başlar. Triküspid atrezisi, bu büyüme döneminde gelişemeyen triküspid supabın bir sonucudur. Doktorlar bunun neden olduğunu bilmiyor. Triküspid atrezi sıklıkla ailelerde yaygındır. Ayrıca Down sendromu da dahil olmak üzere belirli genetik veya kromozomal anormalliklerle ortaya çıkar.

Triküspid Atrezisi Nasıl Teşhis Edilir?

Bebeğiniz hala rahmindeyken doktorunuz triküspid atreziyi tanımlayabilir. Bebeğinizin büyümesini izleyen rutin prenatal ultrasonlar fetusun kalbi anormalliklerini saptayabilir.

Bebeğiniz doğduktan sonra, doktorunuz triküspid atreziyi fiziksel bir muayene yaparak teşhis edebilir. Doktorunuz bir kalp serpinti bulabilir ve bebeğinizin cildine mavimsi bir tonu fark edebilir. Doktorunuz ayrıca teşhisi doğrulamak için çeşitli testler de yapabilir.

Testler şunları içerebilir:

 • Kalbin bir ultrasonu
 • Elektrokardiyogram
 • Ekokardiyogram
 • Bir göğüs röntgeni
 • Kardiyak kateterizasyon
 • Kalbin MRI’sı

Triküspid Atrezisi Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeğinize triküspid atrezi teşhisi konulursa, yenidoğan yoğun bakım ünitesine (NICU) girerler. NICU’da bebeğiniz durumu tedavi etmek için özel bir bakım alacak. Bebeğiniz nefes alamıyorsa, solunum cihazı veya ventilatöre gidebilir. Bebeğiniz ayrıca kalp işlevlerini korumak için ilaç alabilir.

Bebeğinizin durumu stabilize edildikten sonra, kalp kusurunu düzeltmek için ameliyat gerekir. Triküspid atrezisi olan bebeklerde, çocuğun kalbi ve bedeni büyüdükçe ve değiştikçe tipik olarak üç ameliyat gereklidir.

Uzun Vadeli Görünüş Nedir?

Bebeğiniz triküspid atrezisi varsa, başarılı tedaviden sonra yıllarca devam ettirilmelidir. Açık kalp ameliyatı gerekli olacaktır. Bu ameliyat, kalp yetmezliği de dahil olmak üzere bir dizi potansiyel komplikasyon taşır.

Tricuspid atreziyi düzeltmek için yapılan ameliyatlar bittikten sonra, bebeğiniz devam eden bakım ve yetişkinlik dönemine bakmayı gerektirecektir.

Triküspid atrezisi olan çocuklar yaşamları boyunca aşağıdakiler için yüksek risk altındadırlar:

 • Bir inme
 • CHF
 • enfeksiyonlar
 • aritmi

Bu durumların önlenmesine yardımcı olmak için ilaç almaları gerekebilir. Bebeğiniz için bir bakım planı bulmak için sağlık ekibiniz sizinle birlikte çalışacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...