Triküspid Yetmezliği (Triküspid Kapak Yetmezliği)

Triküspid Yetmezliği (Triküspid Kapak Yetmezliği)

Triküspid yetmezliğini anlamak için kalbin temel anatomisinin anlaşılması gerekir. Kalp odacık olarak adlandırılan 4 bölüme ayrılmıştır. Üst odacıklar sol atriyum ve sağ atriyumdur. Alt odacıklar ise sol ventrikül ve sağ ventriküldür. Kalbin sol ve sağ tarafları septum adı verilen kasla ayrılır. Üst (atriyum) ve alt (ventrikül) birbirine bağlıdır. Kapakçık adı verilen kalbin içinde bulunan açıklıklar odacıklardaki kan akışını düzenler. Kalp kapakçıkları, su musluklarına benzetilebilir. Açılarak kanın serbestçe akmasını sağlayabilecekleri gibi kapanarak akışı tamamen durdurabilirler. Triküspid kapakçık, sağ atriyumu ve sağ ventrikülü birbirinden ayırır. Triküspid yetmezliği, bu kapaklar tam olarak kapanmadığında görülür. Bu durum sağ ventrikülün kasıldığı zaman kanın sağ atriyuma geri akmasına neden olur. Bunun sonucunda ise kalp zamanla zayıflar. Triküspid yetmezlik, triküspid kapak yetmezliği olarak da bilinir.

Triküspid Yetmezliği (Triküspid Kapak Yetmezliği) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Triküspid yetmezlikte her zaman tedavi gerekmez. Durumuz şiddetli değilse doktorunuz durumunuzun ilerlemesini engellemek için kalbinizin düzenli olarak kontrol edilmesini önerebilir.

Ne Yapmalıyım?

Triküspid yetmezliğin belirtilerini yaşıyorsanız kalbinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olması için doktorunuza danışın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Triküspid yetmezliği (triküspid kapak yetmezliği) için Kardiyoloji bölümüne gidilir.

Triküspid Yetmezliğin Belirtileri

Triküspid yetmezlik, ilk başlarda hastalığın belirlenmesini sağlayacak herhangi belirtiye yol açmaz. Pulmoner hipertansiyonunuz ya da yüksek tansiyonunuz varsa belirtileri yaşama ihtimaliniz daha yüksektir.

Triküspid yetmezliğin belirtileri arasında şunlar bulunur:
Karnın şişmesi
İdrar çıkışının azalması
Ayakların ve ayak bileğinin şişmesi
Genel zayıflık
Kalp ritminin düzensizleşmesi
Vücutta şişliklerin oluşması
Boyundaki damarın atması
Açıklanamayan yorgunluk

Tirküspid Yetmezliğin Nedenleri

Triküspid yetmezliğin 3 ana nedeni vardır:

Triküspid Yetmezliğin Teşhis Edilmesi

Doktorunuz belirtileri yaşıyorsanız ve bu hastalığa neden olduğu bilinen başka hastalıklarınız varsa triküspid yetmezlikten şüphelenebilir. Randevunuz sırasında doktorunuz sizi muayene eder. Ayrıca, kalpte üfürümün varlığını kontrol etmek için kalbinizi de dinleyecektir. Kalpteki bu anormal ses kanın kalp kapakçıklarından geriye doğru aktığını gösterebilir.

Doktorunuz kalbinizi dinledikten sonra tanı testleri isteyebilir. Bu testler, doktorunuzun kalp kapakçıklarını görmesini sağlayabilir.

Bu testler arasında şunlar bulunur:
Elektrokardiyogram
Göğüs röntgeni
Ekokardiyogram
Transözofageal ekokardiyogram
Kalp kateterizasyonu
Radyonüklid taraması
MR

Triküspid Yetmezlik için Tedavi Seçenekleri

Kalp atışınız düzensizse doktorunuz bu durumu düzenlemek için ilaç verebilir. Kalp yetmezliğinden kaynaklanan triküspid yetmezlik yaşıyorsanız kalp atışınızı güçlendiren ilaçlarla tedavi olabilirsiniz. Ödem varsa sıvı kaybının sağlanması için diüretik kullanılabilir.

Triküspid yetmezlikle ilgili diğer belirtilerin azaltılması için yüksek tansiyon gibi altta yatan başka sağlık sorunlarının tedavi edilmesi faydalı olacaktır.

Bazı durumlarda triküspid yetmezliğin düzeltilmesi için ameliyat gerekebilir. Doktorunuz triküspid kapağı değiştirebilir.

Uzun Vadede Görülebilecek Komplikasyonlar

Triküspid kapakta sorun yaşıyorsanız endokardit riski azaltmak için atmanız gereken adımlar önemlidir:
  • Dişlerinize ve diş etlerinize iyi bakın.
  • Gittiğiniz tüm doktorlara ve diş hekimlerine triküspid kapakta hastalığınızın olduğunu belirtin.
  • Dişlerinizde ya da herhangi bir yerinizde tıbbi uygulama yapıldığında enfeksiyonların önlenmesi için antibiyotik kullanın.
  • Ateş, boğaz ağrısı ve vücut ağrıları gibi enfeksiyon belirtileri yaşıyorsanız doktorunuza haber verin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...