Tromboflebit (Damar İçinde Pıhtılaşma)

Tromboflebit (Damar İçinde Pıhtılaşma)

Tromboflebit, kanın pıhtılaşmasından kaynaklanan damar iltihaplanmasıdır. Genellikle bacaklarda görülür. Kan pıhtısı, kan hücrelerinin bir arada toplanmasıyla görülen katı oluşumlardır. Kan pıhtıları, vücuttaki normal kan akışını engellediğinden tehlikeli olarak düşünülür. Tromboflebit, cildin yüzeyine yakın damarlarda olabileceği gibi kaslara daha yakın yerlerde de görülebilir. Bu durum genellikle bacaklarda oluşur ancak vücudun diğer kısımlarında da tromboflebit görülebilir. Kan pıhtıları, boyundaki ve kollardaki damarlarda şişliklere neden olsa da bu durum nadiren görülür. Tromboflebit, orta atardamarı etkiler ve derin ven trombozundan farklı bir rahatsızlıktır. Tromboflebitin belirtileri arasında şişlik, kızarıklık ve damarların etrafında hassasiyet vardır.

Tromboflebit Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Tromboflebit hayati riskleri barındıran hastalıklara yol açabilen önemli bir rahatsızlıktır.

Tromboflebiti Nasıl Önleyebilirim?

Uzun süre masanızda oturuyorsanız ya da arabayla ve uçakla uzun yolculuklara çıktıysanız düzenli olarak esneyin ya da yürüyüş yapın. Uzun süre oturmak tromboflebite neden olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Tromboflebiti için Kalp Ve Damar Cerrahisi, İç Hastalıkları (Dahiliye), Hematoloji (Kan Hastalıkları) bölümlerine gidilir.

Tromboflebitin Nedenleri

Kan pıhtıları tromboflebite neden olur. Travma ya da ameliyat gibi durumlardan sonra yatak istirahati gibi hareketsizlik gerektiren durumlar kan pıhtılarının oluşmasındaki en büyük etkendir. Kan pıhtıları, çok uzun süre hareketsiz kalınmasının gerektiği uçak ya da araba yolculuklarından dolayı da görülebilir.

Uzun uçuşlarda ya da yolculuklarda düzenli olarak ayağa kalkmanız, esnemeniz ve ayaklarınızı hareket ettirmeniz kan pıhtılarının oluşma riskini azaltır. Hareket, dolaşımı artırarak kan hücrelerinin bir araya toplanmasını engeller.

Kan pıhtıları, damarlar yaralandığında da görülebilir. Uzuvlardaki travmalar, damarlara hasar verebilir. Ayrıca tıbbi işlemler sırasında damarlara batırılan iğneler ve kullanılan kateterler de damarları yaralayabilir. Bu yaralanma türü, kanda pıhtılarının oluşmasına daha az neden olmaktadır. Ayrıca, kanın daha kolay bir şekilde pıhtılaşmasını sağlayan bazı durumlar bulunur.

Bu durumlar arasında şunlar vardır:
Kalp pilinin olması
Santral venöz hattın olması
Kanser hastalığı
Kanın çok fazla pıhtılaşmasına neden olan kalıtsal bir hastalığın olması
Hamile olmak
Obez olmak
Varisli damarların olması
Doğum kontrol hapları da dâhil olmak üzere hormon tedavilerinin kullanılması
Sigara kullanımı
Ailede ya da kişinin kendisinde tromboflebit geçmişinin olması
İnme geçirilmesi
60 yaş üstünde olmak

Tromboflebitin Belirtileri

Tromboflebitin belirtileri, türüne bağlı olarak değişir. Ne tür tromboflebitiniz olursa olsun etkilenen bölgenin etrafında bazı belirtileri görebilirsiniz.

Bu belirtiler:
Ağrı
Sıcaklık
Hassasiyet
Şişlik
Kızarıklık

Yüzeysel tromboflebit, bazen damarların tıkanmasına ve kızarmasına neden olarak etkilenen damarın gözle görünür bir hal almasına yol açabilir.

Tromboflebit Nasıl Teşhis Edilir?

Bazı vakalarda, doktorların sorunu tanımlaması için kapsamlı testler yapmasına gerek olmaz. Bölgedeki görünüm ve yaşadığınız belirtiler teşhis koymak için yeterlidir.

Hastalığın görünümü ve belirtileri doktorunuzun teşhis koyması için yeterli değilse kan pıhtısının varlığını kontrol etmek için görüntüleme testlerinden faydalanılabilir. Kullanılacak yöntemlerin arasında ultrason, tomografi ve MR bulunur.

Diğer vakalarda doktorlar venogram kullanmayı tercih edebilirler. Bunun için damara boya verilerek röntgenden görülmesi sağlanır. Doktorunuz boyayı verdikten sonra röntgen çekerek pıhtı oluşumunu kontrol edebilir.

Tromboflebit Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorunuz yüzeysel tromboflebit olduğundan şüpheleniyorsa evde tedavi olmanızı önerebilir.

Bunun için size şunları yapmanızı tavsiye edebilir:
Isı uygulayın.
Varis çorabı giyinin.
Uzuvlarınızı kalp hizasının üzerinde tutun.
İbuprofen (Advil, Motrin) gibi antienflamatuar ilaçlar kullanın.
Antibiyotik kullanın.

Yüzeysel tromboflebit sürekli olarak gözle görülür bir haldeyse ve ağrı yapıyorsa ya da daha önce aynı damarda bu sorunu yaşadıysanız doktorunuzun damarı alması gerekebilir. Bu işlem, damar sıyrılması olarak da bilinir. Bu işlemin kan dolaşımını etkilememesi gerekir. Bacaklarda daha derinlerde bulunan damarlar, kan akışının artmasını kaldırabilir.

Yüzeysel tromboflebiti olan hastaların genellikle kan inceltici ilaçlar kullanması gerekmez. Ancak pıhtı, damarların birleşme yerlerine yakın bir yerde bulunuyorsa kan incelticiler kullanılarak yüzeysel tromboflebit riskinin azaltılmasına yardımcı olarak derin ven trombozuna dönüşmesi engellenir. Derin ven trombozu tedavi edilmediğinde pulmoner emboli ya da akciğerlerde pıhtı oluşumu görülebilir. Pulmoner emboli, hayati risk oluşturabilir.

Hastanede kalıyorsanız doktorunuz düzenli olarak damar yolunuzu değiştirir. Bu durumda, hastalığınıza ve diğer faktörlere bağlı olarak tromboflebiti engellemek için ilaç kullanmanız gerekebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...