Tüm Yönleri İle Kadınlarda Bulantı Nedenleri

Tüm Yönleri İle Kadınlarda Bulantı Nedenleri

Bulantı, birçok sağlık sorunuyla ilişkilendirilen çok yaygın bir durumdur. Genellikle bulantı tek başına yaşandığında ciddi bir sağlık sorununun belirtisi değildir ama diğer durumlarda bulantı bakım gerektiren mide iltihabı, hamilelik ya da ilaçların oluşturduğu yan etkiler gibi durumlardan kaynaklanabilir.

Hamile Değilken Bulantı Yaşanmasının Sebepleri

Bulantı, midede oluşan ve kusma isteğine yol açan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa şişkinlik, ağırlık ve bir türlü geçmek bilmeyen hazımsızlık eşlik eder.

Kusmak, midenizin içindekilerinin ağızdan geri çıkarılması durumudur. Tüm bulantıların sonunda kusma olmaz.

Bulantı, herkesi etkileyebilir. Bulantının sebebi yediğiniz bir şey gibi basit bir şeyden kaynaklanabilse de bulantının çok daha başka nedenleri olabilir:

 • Anestezi
 • Kanser tedavilerinde kullanılan kemoterapi
 • Gastroparezi gibi sindirim sorunları
 • Kulak içi enfeksiyonları
 • Migren
 • Taşıt tutması
 • Bağırsak tıkanıklığı
 • Mide iltihabı
 • Virüsler

Hamilelikte Bulantı Neden OIur?

Sabah bulantısı, hamileliğin yaygın olarak görülen bir belirtisidir. Bu durum, hamilelik sırasında özellikle sabahları uyandıktan sonra bulantı yaşanması olarak ifade edilir. Kadınların ilk üç aylık hamilelik dönemlerinde bu durum çok yaşanır. Bazen, iki haftalık hamileliklerde bile bu durum gözlenebilir.

Sabah bulantısı, bazı durumlarda kusmanın da eşlik ettiği oldukça rahatsızlık verici bir durumdur. Bu tür bulantıların oluşma sebebi hamileliktir.

Bu belirtilerin yanında görebileceğiniz diğer belirtiler:

1 Regl Dönemlerindeki Değişiklikler

Regl döneminizde gecikme olabilir. Bazı kişiler, hamile kalsalar bile kanama yaşamayabilir fakat bu kanama normaldekinden oldukça az olur ve kısa sürer. Regl olmanız gerektiği halde olmamanız aşırı kilo kaybı veya alışı, yorgunluk, stres, kullandığınız doğum kontrol ilaçlarındaki değişiklikler, hastalık, çok hareketlilik ve emzirme gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

2 Göğüslerdeki Değişiklikler

Genellikle hamilelikte göğüsler büyür ve hassaslaşır. Göğüs uçları da normal haline göre daha fazla koyulaşır. Göğüslerdeki bu değişiklikler hormonlardaki dengesizliklerden kaynaklanabilir.

3 Yorgunluk Hissi

Bu belirti genellikle stresin, aşırı çalışmanın, depresyon gibi ruhsal bozuklukların, gribin, nezlenin, virüslerin, uykusuzluğun ve yetersiz beslenmenin sonucu olarak açığa çıkabilir.

4 Bel Ağrısı

Bel ağrısı regl dönemlerinde, spor sırasında duruşa dikkat edilmemesiyle, sakatlanmalarla, kötü uyuma alışkanlıklarıyla, sağlıksız ayakkabılar giyilmesiyle, aşırı kiloyla ve stres sonucunda oluşabilir.

5 Baş Ağrısı

Baş ağrıları genellikle vücut susuz kaldığında ve çok kafein tüketildiğinde ortaya çıkar. Regl dönemlerinde oluşsa da alkol ve uyuşturucu kullanıldıktan sonra ve strese bağlı olarak da baş ağrısı yaşayabilirsiniz.

6 Sık İdrara Çıkma

Bu durum idrar yolu enfeksiyonlarının ve diyabetin sebep olduğu bir durum da olabilir ve sıvı tüketimiyle daha da sık idrara çıkabilirsiniz.

7 Aşerme

Normalde yemeyi sevmediğiniz yiyecekleri yemek isteyebilirsiniz. Bu belirti, yetersiz beslenmenin sonucunda ortaya çıkabileceği gibi anksiyete, stres, depresyon, menstrüel döngü veya hastalıklar da aşermeye neden olabilir.

 • Özellikle regl döneminiz geciktiyse ve yukarıda anlatılan belirtilerle birlikte bulantı yaşıyorsanız gebelik testi yapmayı düşünebilirsiniz. Hamile olduğunuzu gebelik testleriyle öğrenebilirsiniz. Kesin olarak öğrenmek içinse doktorunuz kan testi yapacaktır.
 • Güçlü parfüm ve yiyecek kokularından, bulantınızı daha da kötüleştirebilecek durumlardan kaçınmalısınız. Krakerler ve pilav gibi tuzlu yiyecekler tüketmeye çalışın ve mide bulantısını önleyici ilaçlar kullanın.
Sabah bulantısı da, normal bulantılar da hayat kalitenizi fazlasıyla etkiler.
 • Hamileyseniz ve sabah bulantılarınız günlük işlerinize engel olmaya başladıysa doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktorunuz size bulantı önleyici bir ilaç verecektir. Böylece bebeğinizin düzgünce beslenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Çoğu durumda, normal bulantılar ve sabah bulantıları endişe gerektiren durumlar değillerdir. Ama bu durumun günlük işlerinize engel olmaya başladığını düşünüyorsanız daha sağlıklı ve mutlu olabilmek için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...