Tüm Yönleri İle Madde Bağımlılığı

Tüm Yönleri İle Madde Bağımlılığı

Madde bağımlılığı reçeteyle yazılan ilaçların ya da başka bir yasal veya yasadışı maddenin kullanımını kontrol edemediğinizde ortaya çıkar. Ulusal Uyuşturucu Kötüye Kullanımı Enstitüsü'ne göre, 2011 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde 40.000'den fazla insan kazara uyuşturucu doz aşımından öldü. Her yıl 22.000'den fazla kişi yalnızca reçeteli madde bağımlılığı yüzünden öldü.

Madde Bağımlılığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bu tür madde bağımlılıkları ölümle sonuçlanan ciddi durumlarla karşı karşıya bırakır. Bu nedenle temiz bir yaşam için hiç bulaşmamanız alacağınız en doğru karar olacaktır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bu tür bağımlılıklarda mutlaka destek almalısınız. Durumunuzu kabullenmek ve iyileşmek için çabalamak çok önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Madde bağımlılığı durumlarında Psikoloji (Psikolog), Ruh Sağlığı ve Hastalıkları (Psikiyatri) bölümleri doktorlarından yardım alabilirsiniz.

Madde Bağımlılığı

Madde bağımlılığı aşağıdakiler gibi diğer halk sağlığı sorunlarına yol açar:
Sarhoş ve uyuşturuculu araba kullanma
Şiddet
Ailevi stres
Çocuk istismarı
Damar içi uyuşturucu enjekte eden uyuşturucu kullanıcıları HIV, AIDS ve hepatit gibi bulaşıcı hastalıklara yakalanma ve yayma riski altındadır.

Bağımlılık birçok sosyal ve biyolojik faktörleri içerir, ancak tedavi mevcuttur. Uyuşturucu kullanımını durdurmanın en başarılı yolu önleme ve eğitimdir.

Sıklıkla Aşırı Kullanılan Maddeler

1 Alkol

Alkol bira, şarap ve likörde bulunur. Amerika Birleşik Devletleri’nde satın almak ve içmek için 21 yaş üstü yetişkin olmak gerekmektedir. Vücudunuz alkolü midenizden ve ince bağırsağınızdan hızlı bir şekilde kan akışınıza emer.

Bir standart içki şunlara eşittir:
350 gr bira
225 gr malt likörü
140 gr şarap
42 gr damıtılmış likör
Alkol aldığınızda beyin fonksiyonunuz ve motor becerileriniz bozulur. Alkol vücudunuzdaki tüm organlara zarar verir. Hamileyseniz, gelişmekte olan fetüse de zarar verebilir.
Alkol kullanımı şu riskler arttırır:
Karaciğer hastalığı
İnme
Kanser

Alkolizm veya alkol kullanım bozukluğu alkol kullanımınız, ilişki kurma veya sürdürme yeteneğinizi etkilediğinde ortaya çıkar. Alkol kötüye kullanımı uzun vadeli sağlığınızı tehdit edebilir.

2014 Ulusal Sağlık Anketi 30 günlük süre içinde şunları bulmuştur:
Yetişkinlerin % 52.7’si, 12 yaş ve üstü, en az bir kez alkol kullanmıştır
Genç yetişkinlerin %11,5’i, 12 ile 17 yaşları arası, en az bir kez alkol kullanmıştır
3 milyon Amerikalı ağır alkol kullanımını bildirmiştir

2Anabolik Steroidler

Anabolik steroidler de yaygın olarak şunlar olarak bilinir:
Meyve suyu
Spor salonu şekeri
Pompacılar
İstifçiler
Steroidler insan yapımı maddelerdir. Erkek seks hormonu testosteronu taklit ederler. Oral ya da enjekte edilebilirler. Amerika Birleşik Devletleri’nde yasadışıdırlar, ancak bazı sporcular performansı arttırmak ve güçlenmek için bunları suistimal eder.

3 Kulüp Maddeleri

Bu uyuşturucu kategorisi genç yetişkinlerin sıklıkla gittikleri dans partileri, kulüpler ve barlar kullandıkları çok çeşitli yasa dışı uyuşturucuları ifade eder.

Aşağıdakileri içerir:

Klüp hapları
Gama-hidroksibutirat (GHB); Ağır bedensel zarar, G ve sıvı ekstazi olarak da bilinir.
Ketamin; Özel K, K, kedi valyum ve K vitamini olarak da bilinir.
Metilendioksimetamfetamin (MDMA); Ayrıca ekstazi, XTC, adam, berraklık ve X olarak da bilinir.
Liserjik asit dietilamid (LSD); Ayrıca asit olarak bilinir.
Flunitrazepam (Rohypnol); Tecavüz hapı, rophy, roche ve beeni-unut hapları olarak da bilinir.
Kulüp ilaçları öfori, kopma veya yatıştırıcı duygularına yol açabilir. Özellikle tecavüz hapları şüpheli olmayan kurbanlara cinsel saldırı yapmak için kullanılmıştır.
Şunlara neden olabilir:
Deliryum gibi ciddi kısa süreli zihinsel sağlık sorunları
Hızlı kalp atış hızı, nöbetler ve dehidrasyon gibi fiziksel sağlık sorunları
Ölüm
Alkolle karıştırıldığında özellikle tehlikelidirler.

4 Kokain

Kokain ayrıca şöyle de bilinir: (Kok, C, Kar, Pul, Darbe)

Kokain güçlü bir bağımlılığa yol açan güçlü bir ilaçtır. Güzel, beyaz bir toz olarak satılır. Damardan enjekte edilir, burun içinden çekilir ya da tüttürülür. Ayrıca son derece bağımlılık yapan daha ucuz bir ürün olarak da işlenebilir. Her iki formda da kokain, kullanıcının enerjik ve öforik hissetmesine neden olur.

2014 Ulusal İlaç Kullanımı ve Sağlık Anketi 1,5 milyon Amerikalının 12 yaş ve üstünde kokain kullanıcıları olduğunu gördü.

5 Eroin

Eroin şunlar olarak da bilinir: (Şaplak, H, Ska, Mal)

Eroin yasadışı bir afyondur. Morfin gibi yasal bir reçeteli ilaç olan eroin haşhaş bitkisinin tohumundan veya afyondan yapılır. Beyaz veya kahverengi bir tozdur. Damar içine enjekte edilir, tüttürülür ve burun içine çekilir. Kullanıcılar öfori hisseder ve bulanık düşüncenin ardından uykulu bir hal alırlar.

Eroin kullanımı şunlara yol açar:
Kalp sorunları
Düşükler
Madde bağımlılığı
Ölüm
Düzenli eroin kullanımı daha yüksek toleransa yol açar. Zamanla kullanıcıların etkilerini deneyimlemek için ilacı daha fazla alması gerekebilir. Bu, kullanıcı ilacı almayı durdurursa, bağımlılık ve ciddi yoksunluk belirtilerine neden olur.

6 İnhalanlar

Bu ilaçlar olarak da bilinir: (Burundan çekme, Çiçeklenme, Kapan)

İnhalanlar kullanıcıların zihin değiştirici etkiler yaşamak için soludukları kimyasal buharlardır. 

2014 Ulusal İlaç Kullanımı ve Sağlık Anketi yaklaşık 546.000 kişinin 12 yaş ve üstü inhalan kullanıcıları olduğunu söyledi.

7 Esrar

Bu ilaç aynı zamanda şöyle de bilinir: (Kenevir, Ot, 420, Marihuana)

Esrar kenevir bitkilerinin kurutulmuş bir karışımıdır:

 • Çiçekler
 • Saplar
 • Tohumlar
 • Yapraklar

Genellikle tütsülenmiş, ancak çeşitli yenilebilir ürünlerden de alınabilir. Öfor duyguları, çarpık algılar ve sorun çözme problemleri üretir. Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın suistimal edilen uyuşturucudur.

2014 yılında, tahmini 22,2 milyon Amerikalı, marihuana kullanıcısıydı, .

Araştırmalar esrarın, glokom ve kemoterapi gibi, belli medikal durumların tedavisindeki etkinliğini kanıtlamış ve araştırmaya da devam etmektedir. Ulusal Devlet Yasamaları Konferansı’na göre, Columbia Bölgesi ve 23 eyalet, aşağıdakiler dahil olmak üzere tıbbi kullanım için esrarı onayladı:

Onaylanan Eyaletler
Alaska, Arizona, Kaliforniya, Kolorado, Connecticut, Delaware, Hawaii, Illinois, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Montana, Nevada, New Hampshire, New Jersey ,Yeni Meksika, New York, Oregon, Rhode Adası, Vermont, Washington

8 Metamfetamin

Bu ilacın diğer isimleri şunlardır: (Tebeşir, Met, Buz, Kristal, Memnuniyet, Hız, Krank)

Metamfetamin çok bağımlılık yapan bir ilaçtır. Amfetamin ile yakından ilişkilidir. Burna çekilen, enjekte edilen, ısıtılan ya da tüttürülen beyaz veya sarımsı bir tozdur.

Kullanıcı uzun süreli uyanıklık yaşayabilir. Ayrıca fiziksel aktivitelerini arttırabilirler, bu da aşağıdakiler gibi artan fiziksel belirtilere yol açabilir:

9 Reçeteli İlaçlar

Birçok kişiye ağrı ve diğer durumlar için ilaç reçete edilir. Reçeteli ilacın kötüye kullanımı, sizin için reçete edilmeyen bir ilaç aldığınızda veya doktorunuz tarafından yazılanlar dışındaki nedenlerden ötürü ortaya çıkar. Bazı insanlar ilacı reçeteli olarak kullandıklarında bile bağımlı hale gelebilirler.

Uzun süreli fiziksel bağımlılık ve madde bağımlılığına yol açabilir. Reçeteli ilaçların yasadışı kullanımı son birkaç yılda artmıştır. Bu kısmen daha yaygın olarak erişilebilir hale geldikleri içindir. Yasa uygulamalarının odağı da yasadışı uyuşturuculara maruz kalmıştır.

Uyuşturucu İstismarı Aşamaları

Halk sağlığı uzmanları genellikle uyuşturucu kullanımını aşamalara ayırırlar:

 1. Deneysel kullanım aşamasında, ilacı akranları ile veya rekreasyon için kullanıyorsunuzdur.
 2. Düzenli kullanım aşamasında, davranışınızı değiştirir ve olumsuz duyguları düzeltmek için ilacı kullanırsınız.
 3. Günlük uğraşıda ya da riskli kullanımda uyuşturucunuzla ilgileniyor ve uyuşturucu kullanımınızın dışında hayatınızı önemsemiyorsunuzdur.
 4. Bağımlı aşamada, ilacı kullanmadan hayatınızla yüzleşemezsiniz. Mali ve kişisel sorunlarınız artar ve yasal sorunlara yol açan ilacı almak için de risk alabilirsiniz.

Madde Bağımlılığı Tedavisi

Uyuşturucunun Kötüye Kullanılmasını Önleme

Uyuşturucu kullanımından kaçınmanın en iyi yolu, ilk kullanım ve bağımlılığı önlemektir. Çabalar genellikle akran baskısından kaçınmak için gençleri teşvik etmeye odaklanır. Topluluk önleme programları okullarda, öğretmenlerle ve bilgi ve destek sağlamak ve eğitmek için topluluk üyeleriyle birlikte çalışır.

Ebeveynlerin çocuklarının uyuşturucu kullanmasını engellemede önemli bir rolü vardır.

Şunları yapmalısınız:

 • Uyuşturucuyla ilgili konularda çocuklarınızla açıkça konuşun
 • Uyuşturucu ve uyuşturucu kullanımıyla ilgili gerçeklere dayalı bilgileri bulmak ve paylaşmak
 • Çocuklarınız için destekleyici bir ortam sağlayan güçlü bir aile bağı oluşturun.

Kaynaklar, Telefon Numaraları ve Destek Grupları

Destek alabileceğiniz organlar şunlardır:

Alo- 191: Alo 191 Uyuşturucu İle Mücadele Hattı

YEDAM alkol ve madde bağımlılarına, aile ve yakınlarına, ücretsiz psikoterapi ve sosyal hizmet desteği veriyor.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...