Tüp Bebek (IVF, Yapay Döllenme): Çocuk Sahibi Olabilecek Miyim?

Tüp Bebek (IVF, Yapay Döllenme): Çocuk Sahibi Olabilecek Miyim?

Tüp bebek (IVF) bir tür yardımcı üreme teknolojisidir. Bir kadının yumurtalıklarından yumurta almayı ve onları sperm ile döllemeyi içerir. Bu döllenmiş yumurta embriyo olarak bilinir. Embriyo daha sonra bir kadının rahmine depolanabilir veya saklanması için dondurulabilir.

Tüp Bebek (IVF, Yapay Döllenme) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Yapılır?

IVF, bebek sahibi olmak isteyen kısır insanlara bebek sahibi olma imkanı veren bir uygulamadır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

IVF'nin de bazı riskleri yada maddi manevi zararları olabilir. Bu işlemi yaptırmadan önce iyi bir araştırma ve yardım almanızda fayda olacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Tüp bebek (IVF) uygulaması Kadın Hastalıkları Ve Doğum uzmanı tarafından yapılır.

Tüp Bebek (IVF, Yapay Döllenme)

Durumunuza bağlı olarak, IVF şunları kullanabilir:
Yumurtalarınız ve eşinin spermi
Yumurtalarınız ve donör sperm
Donör yumurtaları ve eşinizin spermi
Donör yumurta ve donör sperm
Bağışlanan embriyolar

Doktorunuz ayrıca bir vekil veya gestasyonel taşıyıcıda embriyoları da implant edebilir. Bu bebeğini senin için taşıyan bir kadın.

IVF’nin başarı oranı değişmektedir. Amerikan Gebelik Derneği’ne göre 35 yaşını geçmiş IVF altındaki kadınlar için canlı doğum oranının %41 ila %43 olduğunu söyler. Bu oran 40 yaşın üzerindeki kadınlar için %13 ila %18’e düşmektedir.

Tüp Bebek Neden Yapılır?

IVF, bebek sahibi olmak isteyen kısır insanlara yardımcı olur. IVF pahalı ve invazivdir, bu nedenle çiftler genellikle diğer doğurganlık tedavilerini denerler ilk olarak. Bunlar doğurganlık ilaçları almak veya rahim içi inseminasyon olabilir. Bu işlem sırasında, doktor spermi doğrudan bir kadının rahmine aktarır.

IVF’nin gerekli olabileceği kısırlık sorunları şunlardır:
40 yaşın üzerindeki kadınlarda azalan fertilite
Tıkalı veya hasarlı fallop tüpleri
Azalmış yumurtalık fonksiyonu
Endometriyozis
Rahim fibroidleri
Düşük sperm sayısı veya anormallikler içeren erkek kısırlığı
Açıklanamayan kısırlık

Ebeveynler, doğacak yavrularına bir genetik bozukluk geçirme riski taşıyorsa da tüp bebek yöntemini seçebilirler. Bir tıbbi laboratuvar, genetik anormallikler için embriyoları test edebilir. Daha sonra, bir doktor sadece genetik kusurları olmayan embriyoları implante eder.

Tüp Bebeğe Nasıl Hazırlanırım?

IVF’ye başlamadan önce, kadınların önce yumurtalık rezervini test edeceklerdir. Bu bir kan örneği almak ve folikül uyarıcı hormon (FSH) seviyesi testi gerektirir. Bu testin sonuçları doktorunuza yumurtalarınızın büyüklüğü ve kalitesi hakkında bilgi verecektir.

Doktorunuz ayrıca rahminizi de inceleyecektir. Bu ultrason yapmayı içerir ve rahmin bir görüntüsünü oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanır. Doktorunuz ayrıca vajinanıza ve uterusunuza bir mikroskop da sokarak inceleyebilir. Bu testler uterusunuzun sağlığını açığa çıkarabilir ve doktorun embriyoları implant etmek en iyi yolunu belirlemesine yardımcı olabilir.

Erkeklerin sperm testi yaptırması gerekecektir. Bu, bir laboratuvarın spermin sayısı, boyutu ve şekli için analiz edeceği bir sperm numunesi vermeyi içerir. Sperm zayıf veya hasarlı ise, intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) denen bir prosedür gerekli olabilir. ICSI sırasında, bir teknisyen spermi doğrudan yumurtaya enjekte eder. ICSI IVF sürecinin bir parçası olabilir.

Tüp bebek sahibi olmak çok kişisel bir karardır. Göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör vardır.

  • Kullanılmayan embriyolarla ne yapacaksınız?
  • Transfer etmek istediğiniz kaç embriyo var? Aktarılan daha fazla embriyo, çoğul gebelik riski artar. Çoğu doktor ikiden fazla embriyo transfer etmez.
  • İkizlere, üçüzlere veya birden fazla hamilelik geçirme olasılığınız hakkında ne düşünüyorsunuz?
  • Bağışlanmış yumurtalar, spermler ve embriyolar veya vekillerin kullanımıyla ilgili yasal ve duygusal sorunlar nelerdir?
  • IVF ile ilişkili finansal, fiziksel ve duygusal stresler nelerdir?

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

IVF ile ilgili beş adım var: (Uyarım, Yumurta alımı, Tohumlama, Embriyo kültürü, Aktarma)

Tüp Bebek İle İlişkili Komplikasyonlar Nelerdir?

Herhangi bir tıbbi prosedürde olduğu gibi, IVF ile ilişkili riskler vardır.

Komplikasyonlar şunları içerir:
Düşük doğum ağırlığı ve prematüre doğum riskini artıran çoğul gebelikler
Düşük (gebelik kaybı)
Ektopik gebelik (yumurtalar uterus dışına implant edildiğinde)
Ovaryan hiperstimülasyon sendromu (OHSS), karın ve göğüste sıvı fazlalığı içeren nadir bir durumdur.
Kanama, enfeksiyon veya bağırsak veya mesanede hasar (nadir)

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Tüp bebek yapıp yapmamaya ve ilk deneme başarısız ise nasıl deneyeceğinize karar vermek inanılmaz derecede karmaşık bir karardır. Bu sürecin mali, fiziksel ve duygusal zararı ağır olabilir. En iyi seçeneklerin neler olduğunu ve tüp bebeğin siz ve aileniz için doğru yol olup olmadığını belirlemek için doktorunuzla konuşun. Bu süreçte size ve eşinize yardımcı olmak için bir destek grubu veya danışman arayınız.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...