Tuvalet Eğitimi İçin Ortalama Yaş

Tuvalet Eğitimi İçin Ortalama Yaş

Çocuğunuz için çizelgeyi belirleyen etmenler: 1- Hazır olduğunun işareti 2- Gelişim yetenekleri 3- Göreve odaklanmak Erkek ve kız çocukları arasındaki farkları, hazır olma işaretlerini ve başarılı tuvalet eğitimi ipuçları için okumaya devam edin.

Tuvalet Eğitimi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Tuvalet Alışkanlığı

Çocukların çoğu bu yetenek için 18 aylık ve 3 yaş arasında çalışmaya başlarlar. Tuvalet eğitimi için ortalama yaş 27 aylık dolaylarındadır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Genel olarak uzmanlar bir yıldan ve 18 aylıktan küçük olan çocukların idrar keseleri ve bağırsak hareketleri üzerinde bir kontrolleri yoktur. Bu süreden önce eğitime başlamak en iyi sonuçları vermeyebilir.

Çocuğunuz Hazır Mı?

Belirli yüz ifadeleri ve hareketlerindeki değişiklikleri fark edebilirsiniz. Bacaklarını çapraz tutuyorlarsa ya da cinsel organlarını tutuyorlarsa bu ufaklığın mesanesinin dolu olduğu ya da bağırsaklarını boşaltmaları gerektiği anlamına gelmektedir.

Diğer işaretler:

 • İsteklerini sözle ifade edebilme
 • Tuvalete ya da lazımlığa tek başlarına oturup kalkabilmeleri
 • Memnun etme isteği
 • Yetişkinleri ya da kardeşlerini taklit etmesi
 • Bağırsak hareketlerinin bir düzene girmesi
 • Altlarının daha uzun süre kuru kalması
 • Talimatları uygulayabilme
 • Genel olarak daha bağımsız olmak istediklerini dair arzularını göstermesi

Çocuklarınızın pantolonlarını kendi başlarına indirip kaldırmaları gerekmemektedir ama bu yetenekte ustalaşmak tuvalet eğitimini daha başarılı yapmaktadır.

Not: Dünya genelinde ortalama tuvalet eğitimi bireysel gelişim kadar kültürel faktörlerden de etkilenmektedir. Dünyanın bazı bölgelerinde çocuklar daha erken başlarken diğer bölgelerde daha geç başlamaktadır. Sonuç olarak çocuğunuza hangisi daha iyi olacaksa onu uygulayın.

Günlük Bakım Ve Diğer Değişiklikler

Bazı günlük bakım merkezleri ve ana okulları kayıttan önce tuvalet eğitiminin tamamlanmasını ister. Uzmanlar süreci dış etmenlere göre zorlamak hakkında uyarsalar da başka bir çareniz yoksa tuvalet eğitimine erken yaşta başlayabilirsiniz.

Çocuğu hazır olmadan önce eğitmek ebeveyn-çocuk stresi ve kaygılarına yol açabildiği gibi kronik tutma ve mesane sorunlarına da yol açabilir. Tekrardan, çocuklar genel olarak 18 aylıktan önce hazır olmamaktadır.

Çocuğunuzun doktoru ile ve bakım merkezi ile endişelerinizi paylaşın.

Yeni bir eve taşınmak ve yeni bir kardeşin dünyaya gelmesi gibi duygusal olaylar da çocuğun tuvalet eğitiminde gerilemelere yol açabilir. Bu dönemlerde meydana gelen kazalar normaldir.

Eğer ufukta büyük bir değişim varsa tuvalet eğitimini her şey yerine oturana kadar bekletmek en iyisidir.

Kızlar Erkeklerden Önce Mi Öğrenir?

Tuvalet eğitimi sırasında cinsiyetler arasında bazı değişiklikler olsa da genel konsept aynıdır. Her şey mesane ve bağırsak hareketlerini kontrol etmeyi öğrenmek ve sonrasında tuvaleti kullanmayı tercih etmektir.

Fakat yine de erkeklerde tuvalet eğitiminin kızlardan zor olduğunu duymuşsunuzdur. Bu doğru mu? Her zaman değil.

Eski bir çalışmaya göre kızlar erkeklere göre mesane ve bağırsaklarını kontrol etmede ve isteklerini dile getirmede erkeklerden daha gelişmiştir. Her şeye rağmen kızlar ve erkeklerin tuvalet eğitim yaşları değişmemektedir.

En sonunda her şey çocuğun hazır olmasına ve işaretlerine bağlıdır. Erkekler de kızlar da eğitim sırasında övgü ve desteğe ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda kazalar meydana geldiğinde anlayış ve sevgiye ihtiyaç duyarlar.

Özel Bakıma İhtiyacı Olan Çocuklar

Özel ihtiyaçları olan çocuklarda tuvalet eğitimi normal çocuklara göre daha geç başlamaktadır. Süreç 5 yaşına kadar tamamlanmaktadır ancak zaman çizelgesi değişmektedir.

Çocuğunuzun hazır olduğunu hissediyorsanız doktoru ile konuşun. Fiziksel değerlendirme, ipuçları ve ekipman seçimi gibi çocuğunuza özel şeyler konusunda yol gösterebilirler.

Ne Kadar Sürer?

Tuvalet eğitiminin ne kadar süreceği çocuğunuza ve sizin seçtiğiniz yönteme göre değişir. Çocukların çoğu mesane ve bağırsaklarını kontrol etmeyi öğrenirler ve bez kullanmayı 3-4 yaşı geçerken bırakırlar.

Acemi birliği metodu

Diğer bir popüler tuvalet eğitimi taktiği ise üç günlük tuvalet eğitimidir. Hızlı acemi birliği planları yararlı taktik ve rehberlik sunsa da şiddetle karşı koymaları muhtemeldir. Eğer çocuğunuzun acemi birliği metodundan rahatsız olduğunu hissederseniz bir süre normale dönün.

Çocuğunuz haşin üç günün sonunda bezlerden çıksa bile gündüz şekerlemelerinde ve gece uykularında kazalar meydana gelmesini beklemelisiniz.

Uyku Tuvalet Eğitimi İçin Ortalama Yaş

Gece ve gündüz tuvalet eğitimleri farklı yeteneklerdir. Çocuğunuz gündüz tuvalet eğitimi konusunda tamamen uzman olsa bile gece tuvaleti eğitiminde uzmanlaşması aylar hatta yıllar sürebilir.

Gece tuvalet eğitimine ortalama başlama yaşı 4-5tir. Çocuğun uzmanlaşması ise 5-6 yaşını bulmaktadır.

Tuvalet Eğitimi İçin İpuçları

Tuvalet eğitiminin erken tanıtımı için çocuğunuzu elbiseleri üzerinde iken lazımlığa oturtun. Gerçekten yapmak yerinde kitap okumaya çalışmalarına ya da şarkı söylemelerine izin verin.

Diğer adım ise kirli bezini çıkarttıktan hemen sonra oturtmaktır. Bu şekilde günde birkaç defa çocuğunuzu lazımlık kullanmaya cesaretlendirmiş olursunuz. Özellikle yemeklerden sonra çocuğunuzun mesane ve bağırsakları dolu iken bunu uygulamak için mükemmel bir zamandır.

Çocuğunuzun deneme sayısını ve ziyaretlerini günlük olarak arttırabilirsiniz. Bu sayede çizelge oluşturabilirsiniz:

 • Uyanma sonrası
 • Yemek sonrası
 • Yatmadan önce

Bu çizelgeyi takip etmek çocuğunuzun ritme girmesine yardım edecektir.

Başarı için diğer ipuçları:

 • Çocuğunuzun hazır olma durumuna göre yavaşça ya da hızlıca çocuğunuzun liderliğine uyun
 • İlk başlarda karşı koymalara hazır olun
 • Bağırsak hareketleri için “kaka” mesane için “çiş” gibi tabirleri doğrudan kullanın
 • Çocuğunuza kontrol ya da bağımsızlık gibi hisleri yaşaması için fırsat verin
 • Çocuğunuzun idrar ya da kakasını yapmasının ardından yüz ifadelerine dikkat edin. Böylece bu ifadeleri daha rahat fark edebilirsiniz.
 • Çocuğunuz kendi yapsa da yapmasa da iyi yaptığı işin ardından onu övün
Unutmayın: Çocuğunuz bezlerden mezun olduktan sonra kazalar yaşanabilir. Suçlama ya da utanç ilave etmeden bu kazaları fark etmesini sağlayın. Onlara basitçe kakanın ya da çişin lazımlığa gitmesi gerektiğini hatırlatın.

Ayrıca çocuğunuza lazımlığı kullanmasını hatırlatın. Bezlerden mezun olmaları her zaman kendi başlarına hatırlayabilecekleri anlamına gelmez. Ufak çocuklar kolayca dikkat dağınıklığı yaşayabilir ya da oyun sırasında tuvalet molası vermeyi terk edebilir. Onlara tuvalet molasından sonra oyuna devam edebileceklerini hatırlatın.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...