Üçüncü Trimester: Bebeğinizi Hangi Test Kurtarabilir?

Üçüncü Trimester: Bebeğinizi Hangi Test Kurtarabilir?

Neler Oluyor?

  • Hamileliğinizin son üç ayında bebeğiniz kilo alır, parmak ve ayak tırnakları gelişir ve gözlerini açıp kapatmaya başlar. Bu dönemde kendinizi oldukça yorgun hissedersiniz ve nefes darlığı çekebilirsiniz. Bu tamamen normaldir. Ayrıca bebeğinizin eskisine göre daha fazla hareket ettiğini hissedersiniz.
  • 37. haftaya kadar gerçekleşen doğumlar, erken doğum olarak kabul edilebilir. Bebekler, anne karnında ne kadar uzun kalırlarsa, doğum anında o kadar sağlıklı olacaklardır.
  • Hamileliğiniz sağlıklı geçtiyse ve fazla risk yoksa 36. haftadan doğuma kadar iki ila dört haftada bir doktorunuza görünmelisiniz. Daha sonra doğuma kadar haftalık kontroller için gitmeniz gerekir.

Kontrolleriniz Sırasında

♦♦Randevularınız sırasında, doktorunuz kilonuza bakıp kan basıncınızı kontrol edecektir. Doktorunuz sizden enfeksiyon durumunu, protein ve şeker değerlerini kontrol etmek için idrar örneği vermenizi isteyebilir. Üçüncü trimesterde, idrarda proteinin varlığı preeklampsinin belirtisi olabilir. İdrarda şeker olması gebelik diyabetinin varlığına işaret eder.

♦♦Doktorunuz bebeğin büyümesini kontrol etmek için karnınızı ölçecektir. Genişlemeyi kontrol etmek için rahim ağzına bakılabilir. Ayrıca, özellikle hamileliğinizin önceki aşamalarında kansızlık geçirdiyseniz, anemi olup olmadığınızı kontrol etmek için sizden kan örneği de alabilirler. Bu durum, yeterince sağlıklı alyuvar hücrenizin olmadığı anlamına gelir.

Fetal Sağlık Testleri

♦♦Doktorunuz, bebeğinizin bazı koşullar için risk altında olduğundan veya bebeğinizin beklendiği gibi gelişmediğinden şüpheleniyorsa başka testler yapabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...