Ulnar Sinir Sıkışması: Giderek Kötüleşiyor!

Ulnar Sinir Sıkışması: Giderek Kötüleşiyor!

Ulnar Sinir Sıkışması Nedir? Ulnar sinir, omzunuzdan parmaklarınıza giden sinirdir. Ulnar sinir, kaslarınızın parmaklarınızdaki hareketleri kontrol etmesini sağlar. Ayrıca, önkolda bir şeyler tutmanızı sağlayan bazı kasları da kontrol eder. Diğer sinirlerin aksine ulnar sinirler kaslar ya da kemiklerle korunmaz. Bazı bölgelerde cildin çok yakınında bulunur. Bunun anlamı, ulnar sinir yaralanmalarının yaygın bir şekilde görülmesidir. Ulnar sinir, dirseğinizi sert bir şekilde çarptığınızda şok benzeri bir his yaşamanıza neden olan sinirdir. Ulnar sinirde hasar varsa his kaybı ve elinizdeki kaslarda zayıflık yaşayabilirsiniz. Bu duruma ulnar sinir sıkışması ya da ulnar nöropatisi denir. Bu rahatsızlık, düzgün hareketler yapmanızı ve günlük işlerinizi halletmenizi engelleyebilir. Ciddi vakalarda, ulnar sinir sıkışması kas atropisine neden olarak elinizin pençe gibi görünmesine yol açabilir. Bu durumu düzeltmek için ameliyat olmanız gerekebilir.

Ulnar Sinir Sıkışması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Ulnar sinir sıkışması genellikle ilerleyen bir hastalıktır. Yani hastalık zamanla giderek kötüleşir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Ulnar sinir sıkışması belirtileri yaşadığınızı fark ettiğiniz anda tıbbi tedavi almanız, belirtilerinizin elde kalıcı şekil bozukluğu gibi ciddi komplikasyonlara dönüşmesini engellenmesi için önemlidir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Yüzük ve serçe parmaklarınızda uyuşma, karıncalanma ve ağrı yaşıyorsanız bir an önce doktora görünün.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sinir sıkışmaları için Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) bölümüne gidilir.

Ulnar Sinir Sıkışmasının Belirtileri

Ulnar sinir sıkışmasıyla ilişkilendirilen belirtiler:
Özellikle yüzük parmağı ve serçe parmağı başta olmak üzere elde his kaybı
Parmaklarda koordinasyon kaybı
Elde uyuşma ya da yanma hissi
Acı
Fiziksel aktivite ile kötüleşen elde oluşan zayıflık
Tutma gücünün zayıflaması

!Eldeki gücün azalması bardak ya da kalem tutma gibi günlük işlerinize engel olabilir.

!Zamanla kontrol ve his kaybının olması elinizdeki kasların sıkılaşmasına ve pençe benzeri bir deformiteye neden olur. Bu durum genellikle daha ciddi ulnar sinir sıkışması vakalarında görülür.

!Ulnar sinir sıkışması, ellerle çalışmayı güçleştirir bu nedenle önceden kolay olan işleri tamamlamak zorlaşabilir. Ellerde ve alt kolda baskı oluşturan golf ya da tenis gibi aktiviteler acının daha da kötüleşmesine neden olur.

Ulnar Sinir Sıkışmasının Nedenleri

Ulnar sinir sıkışmasının nedeni her zaman anlaşılamayabilir.

Ancak ulnar sinir sıkışması şu durumlardan dolayı görülebilir:
Sinirlerde hasara yol açan hastalıklar
Sinirlerde yaralanma
Sinirlere aşırı baskı uygulanması
Sinirlerdeki baskıdan dolayı oluşan şişlikler
Dirseğin kırılması ya da yerinden çıkması

Ulnar sinirde hasarın olması tıpkı telefon kablosunun kesilmesine benzer. Beyinden gelen mesajlar düzgün bir şekilde ellere ve kola iletilemez. Elden gelen mesajlar da beyne gitmez.

Ulnar Sinir Sıkışması Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz öncelikle sizi muayene edip belirtileriniz hakkında sorular soracaktır. Elinizde yaşadığınız bir yaralanmadan sonra oluşan belirtilerinizi doktorunuza anlatın. Bunu yapmanız doktorunuzun yaşadığınız rahatsızlığın muhtemel nedenini daha kolay bir şekilde tanımlayabilmesini sağlar. Doktorunuz, yaralanmanın nasıl oluştuğunu, belirtilerin ne zamandır devam ettiğini ve belirtilerini kötüleştiren şeylerle düzelten şeyleri öğrenmek isteyecektir.

Muayene sırasında doktorunuz parmaklarınızı ne kadar iyi hareket ettirdiğini ve elinizin durumunu değerlendirecektir.

Fiziksel muayenenin dışında yapılacak testler arasında şunlar bulunur:
Kan tahlilleri
Tomografi ve MR gibi görüntüleme testleri
Sinir iletimi testleri
Röntgen

Bu testler şişliklerin saptanmasına ve ulnar sinirdeki sinir fonksiyonunun ölçülmesine yardımcı olur. Ayrıca, düzgün bir şekilde çalışmayan sinirin yerinin bulunmasını da sağlar. Sinir iletim testi, işlev bozukluğunun şiddetine karar vermeye yardımcı olabilir.

Ulnar Sinir Sıkışması Nasıl Tedavi Edilir?

Sinir dokuları genellikle diğer dokulara göre çok daha yavaş iyileşirler. Ancak, ulnar sinir sıkışması belirtilerinin bazıları tedaviye gerek kalmadan düzelebilir. Ulnar sinir sıkışmasında uygulanabilecek çeşitli tedaviler bulunur.

Bunlar:
Reçetesiz alınabilecek ağrı kesici ilaçlar
Sinir sıkışmalarını azaltacak gabapentin (Neurontin), karbamazepin (Tegretol) ve fenitoin (Dilantin) gibi ilaçlar
İltihaplanmayı azaltmak için kortikosteoidler
Eli desteklemek ve ağrı veren belirtileri azaltmak için atel
Kasların gücünü ve fonksiyonunu artırmak için fizik tedavi
İleride yaşanabilecek yaralanmaları engellemek için meşguliyet tedavisi

Doktorunuz, sinir hasarının boyutu çok büyükse, aşırı ağrı veriyorsa ve düzelmiyorsa ameliyat önerebilir. Ameliyat, sinir sıkışması günlük hayatınızı engelliyorsa gerekli görülür. Bu durumun nedeni dirsekteki sinir sıkışması ise sinirin dirseğin arkasından önüne alınması gerekebilir.

Doktorunuz sinirlerin normal işlevine dönemeyeceğine karar verirse tendon nakli için başka bir ameliyat yapılması gerekebilir. Tendon nakli ameliyatı sırasında işlevini koruyan bir tendon asıl yerinden alınarak gerek görülen yere bağlanır. Bunun yapılması kas fonksiyonunu düzeltmeye yardımcı olarak önceden yaptığınız rutinleri yapabilmenizi sağlar.

Ameliyat sonuçları genellikle iyidir ancak sinirler yavaş bir şekilde iyileşir. Bileğin tamamen iyileşmesi ve el fonksiyonunun düzelmesi ayları bulabilir. Ameliyattan sonra bile ellerinizde his ve hareket kaybı olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...