Üretkenlik ve Başarı İçin 9 Sabah Alışkanlığı

Üretkenlik ve Başarı İçin 9 Sabah Alışkanlığı

Güne nasıl başladığınızın günün geri kalanını nasıl etkilediğini hiç fark ettiniz mi? Eğer geç kalkar, kahvaltıyı atlar, kapıdan hızlıca çıkarsanız gün boyunca rahatsız hissedersiniz. Sadece fizyolojik değil, psikolojik olarak da bazı şeyler yanlış gibi hissettirir.

Erken Kalkmak

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Erken Kalkmak

Erken kalktığınızda, rahatlamış ve organize hissettiğinizde, çok daha kendinizden emin, odaklanmış ve günü kucaklamaya hazır olursunuz. Zihniniz dikkat dağıtıcı şeylerden ve kaygılardan bir o kadar uzak olur.

Güne nasıl başladığımız bir tesadüf değil. Sürekli tekrarlayıp, belli bir zaman sonra alışkanlık hâline getirdiğimiz seçimlerle şekillenir. Mesela benim sabahlar e-mail’lerimi kontrol etme gibi bir alışkanlığım var. Her zaman böyle değildi ama zamanla kalıplaşmış bir davranış hâline geldi ve gerçekten verimliliğimi yok ediyor. 🙂

Günlerimiz bir seri alışkanlıktan oluşuyor. Bazı alışkanlıklarımız bizi geliştirirken, bazılar yaşamı uzun vadede daha zor kılıyor. Bununla birlikte güne dış görünüşünüzü, verimliliğinizi ve motivasyonunuzu artıracak alışkanlıklarla başlarsanız, yaşamın her yönünü geliştirecek gücü içinizde bulacaksınız.

İşte verimliliğinizi ve başarınızı artıracak 9 sabah alışkanlığı:

1 Mutlaka Erken Kalkın

Erken kalkma alışkanlığı olanlar daha kaliteli uyku uyurlar, daha az kalori alırlar ve depresyona eğilimleri ciddi manada azalır.

Ayrıca erken kalkmak güne başlamadan spor yapmak, kahvaltı yapmak ve plan yapmak için size zaman bırakır.

2 Kalktığınızda Bir Bardak Su İçin

Sabahları ilk iş bir bardak su içmenin birçok sağlık faydası var. Bağırsaklarınızı temizler, midenizin vitamin ve mineralleri daha iyi emmesini sağlar. Sağlıklı bir sindirim sistemi de daha canlı bir cilt sağlar, çünkü su toksinleri kandan temizler. Ayrıca sabahları içilen su yeni hücre yapımını hızlandırır ve kilo vermenize yardımcı olur.

3 Yatağınızı Düzeltin

Eğer yatağınızı her gün yaparsanız, günün ilk görevini yerine getirmiş olursunuz. Bu size biraz da olsa gurur verecek ve diğer görevleri yapmak için teşvik edecektir. Günün sonunda ilk yapılan görev birçok diğer görevin tamamlanmasını sağlayacaktır. Yatağınızı yapmak küçük şeylerin önemli olduğunu size kanıtlayacaktır.

4 3-4 Tane Günlük Hedef Belirleyin

Güne başlarken ne yapacağınız ile ilgili bir fikriniz yoksa, muhtemelen oldukça boş zaman geçireceksiniz. Bunun yerine yapmak istediğiniz veya planladığınız işleri, görevleri o gün yapacağınıza kendinize söz verin ve onları mümkün olduğunca erken bitirmeye çalışın. Sonrasında da kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

5 Ailenizle Kahvaltı Yapın

Araştırmalar aile ile yapılan kahvaltıların sağlık üzerinde pozitif etkileri olduğunu kanıtlamıştır. Minnesota Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre aile ile yapılan kahvaltılar yediğiniz yiyeceklerin daha kaliteli olması anlamına geliyor, bu da daha sağlık bir vücut demek.

6 En Zor Görevinizi İlk Başta Yapın

Mark Twain şöyle demiş: ”Sabah ilk iş canlı bir kurbağa yeyin, günün geri kalanında başınıza daha kötü bir şey gelemez.”

Kurbağa yemek zorunda değilsiniz ama ağır, zorlu işleri ilk başta yapmak günün geri kalanı için size enerji verecektir. Diğer türlü, erteleme kaygı yaratır ve kendinizi kötü hissedersiniz.

7 Erken Egzersiz Yapın

Sabah erkenden spor yapmak başlarda zor gelebilir ama araştırmalar sabah sporu yapanların günün daha geç zamanlarında spor yapanlara göre günü daha iyi ve verimli geçirdiğini gösteriyor.

8 İşleri Belli Zaman Aralıklarında Yapın

Üretkenliğinizi artırmak için durmadan çalışacağınız belli zaman dilimleri oluşturun ve kronometre tutun. Kronometre işten kaytarmanızı engelleyecek ve sizi motive edecektir. Francesco Cirillo tarafından oluşturulan Pomodoro Tekniği sizin için iyi olabilir. Bu tekniğe göre çalışma 25’er dakikalık periyotlarda yapılmalı ve bunların aralarında kısa molalar olmalıdır. Bu zaman yönetimi metodu sık aralar vermenin mental keskinliği artırdığını söylemektedir.

9 Dikkat Dağıtıcı Şeyleri Kaldırın

Dikkatinizi ve konsantrasyonunuzu devam ettirebilmek verimlilik ve başarı için olmazsa olmazdır. Artan dikkat dağıtıcı şeyler odaklanmamızı neredeyse imkansız hâle getirmektedir. Birçok insan aynı anda birçok işi yapmaya çalışmakta ve bu da verimliliklerini öldürmektedir.

Bu alışkanlıkları kazanmak hayatınızı değiştirecektir. Zamanla daha tatmin edici bir hayat yaşamaya başladığınızı fark edeceksiniz.

Eğer bu sabah alışkanlıklarını kazanmak istiyorsanız, her birini 8 hafta boyunca devam ettirin. Artık sizin de bir alışkanlığınız olduğunu fark edeceksiniz.

Yorumlar (7)

 1. buse

  harika çok teşşekürler…

 2. Nil Neva Aslan

  Her nedense bu aralar kişisel gelişime bayağı kafa taktım. Aslında yenni edindiğim bi hobi değil. Sizin de bu konu hakkında araştırma yapmanızı ve bu konu hakkında tavsiyeler okumanız keyif verici olacaktır garanti veriyorum. Bir de psikoloji konusu var. O başlı başına bela :)))) Yazınız çok harika olmuş. Çok kaliteli bir site. Özellikle pozitif yaşam sayfanıza bayıldım. Uyduruk uyduruk yazı yazan site ve bloglardan nefret ederdim hep. Bu siteden hayatım boyunca nefret etmiyeceğimi düşünüyorum. Bu tavsiyelerin hepsine uyucağıma eminim. Benim de bir tavsiyem olucak: -Erken kalktıysanız balkona çıkın hem gündoğumunun müthiş manzarasının keyfini çıkartırsınız hem de sabahları sokağì seyretmek acayip keyifli. Kendimden biliyorum.

 3. MURATHAN

  GERÇEKTEN FAYDALI BİLGİLER. İŞİM GEREĞİ ÇOK YOĞUN OLUYORUM. VE SON 1 HAFTADIR OLDUKÇA İYİYİM.HERKESE TAVSİYE EDİYORUM.

 4. Betül İstanbul

  Yazınızı çok beğendim. Benim blogumda ilk yazımı yazdıktan sonra diğer bloglarda benzer yazıları araştırayım nasıl yazmislar diye bakiyordum

 5. Mutlu insan

  Bu siteye öldüm harikaa herkeze tavsiye ediyorum 😉 🙂 😉 🙂 😉 🙂 😉 🙂 😉 🙂 😉 🙂 😉 🙂 😉 🙂 😉 🙂

 6. Nes

  Kalkar kalkmaz yatak düzeltme rutinini hayatıma geçirdim. Kendime her sabah teşekkür ediyorum bunun için ve ne kadar da derli toplu bir kızım diyorum 🙂

  Dün gece bloğunuzu okuyup erken yattım (23,30) erken kalkarım diye. Fakat uyandığımda saat 10du….
  Bu gece yine erken uyuyacağım umarım 7,30- 8de kalkarım. Hem sabah namazını da eda etmiş olurum bu sâyede.
  Bunu yapabilirim..!

  Teşekkürler bu güzel yazı için <3

 7. ceyhan

  Ben böyle bir site daha önce ne gördüm nede okudum. Hangi yazıyi acsam bi yerinden beni yakalıyor.ve hangisini okusam evet bu benmde problemim diyorum. Ilac gibi sanki . Ve en önemlisi hayatimdaki olumsuzluklari gozonume alip tartip bicmeme sebep oldu. Bi yerden baslamiliyim artik diyorum orn: 5 vakit namazimi duznli kilmk günde en az 20 syfa kitap okumk duznli uyuyp yemek kosmak. Cogu sey ve bu sitenin cok iyi bir klavuz olacagina inanıyorum yazilarinizin devamini bekliyorum.

Sonraki yazı yükleniyor...