Üroflovmetre Testi: Hangi Durumda İstenir?

Üroflovmetre Testi: Hangi Durumda İstenir?

Üroflovmetre Nedir? Doktorlar idrar yaparken atılan idrar miktarını test etmek için üroflovmetre kullanırlar. Bu işlem idrarın çıkma hızının ölçülmesi için de yapılır. İdrarla ilgili sorunların nedenlerinin tanımlanması için doktorunuz bu yöntemi uygulayabilir.

Üroflovmetre Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne İçin Yapılır?

İdrara yavaş çıkılması, idrar akışının yavaş olması ya da idrar yapma zorluğu varsa doktorunuz üroflovmetre önerebilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

İdrar yaparken herhangi bir sorun yaşıyorsanız doktorunuzla konuşun. Bu durum daha ciddi bir sağlık sorununa işaret edebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

İdrar yapma ile ilgili sıkıntılar için Üroloji (Bevliye) bölümüne gidilir.

Üroflovmetre Testi Neden Yapılır?

İdrara yavaş çıkılması, idrar akışının yavaş olması ya da idrar yapma zorluğu varsa doktorunuz üroflovmetre önerebilir. Sfinkter kasınızın test edilmesi için de bu test kullanılabilir. Sfinkter kası, mesane açıklığının çevresini kaplayan dairesel bir kastır. Bu kas, idrar kaçırılmasını önlemeye yardımcı olur.

Testin sonuçları, doktorunuzun mesanenin ve sfinkterin ne kadar iyi çalıştığını anlamasına yardımcı olabilir. Bu test, normal idrar akışındaki tıkanıklıkları test etmek için de kullanılabilir. Test, idrar akışının ortalama ve maksimumum oranlarını ölçerek tıkanmayı ve tıkanmanın ciddiyetini ölçebilir. Bu test ayrıca, mesanenin zayıflaması ya da prostatın genişlemesi gibi idrarla ilgili diğer sorunların tanımlanmasına da yardımcı olabilir. Bazı durumlar normal idrar akışını etkileyebilir.

Bu durumlar arasında şunlar bulunur:
İyi huylu prostat hipertrofisi (üretrayı tamamen tıkayabilecek şekilde prostat bezinin genişlemesi)
Mesane kanseri
Prostat kanseri
İdrar tıkanıklığı
Nörojenik mesane disfonksiyonu, omurilik tümörü ya da omurilik yaralnması gibi sinir sistemi sorunlarından dolayı oluşan mesane problemleri

Üroflovmetre Testine Nasıl Hazırlanılır?

Bu test için idrar örneği vermeniz gerekir. Bu durum rahatsızlık verici olabilse de fiziksel herhangi bir rahatsızlık yaşamamalısınız.

Test için mesaneniz dolu olmalıdır. Yeterli idrarın oluşması için bol sıvı tüketin.

Hamileyseniz ya da hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız bu durumu doktorunuza bildirin. Ayrıca doktorunuza kullandığınız ilaçları, bitkisel takviyeleri, vitamin takviyelerini belirtin. Bazı ilaçlar mesane fonksiyonunu etkileyebilir.

Üroflovmetre Testi

Bir kaba idrarın yapıldığı geleneksel testlerden farklı olarak bu testte huni şeklinde bir cihaza ya da bu testte kullanılan özel bir tuvalete idrarın yapılması gerekir. Tuvalete ya da cihaza hiçbir şekilde tuvalet kâğıdı koyulmaması önemlidir.

İdrarın akış hızını değiştirmeye çalışmadan normal bir şekilde idrarın yapılması en iyisi olacaktır. Huniye ya da tuvalete bağlı olan üroflovmetre, idrarın çıkma hızını ve miktarını ölçer. Cihaz açılana kadar idrara çıkmamanız gerekir.

Üroflovmetrede idrarın ne kadar geldiği, saniyedeki akış hızı ve mesanenin boşaltılması için geçen süre hesaplanılır. Bu bilgiler çizelgeye kaydedilir. Normal idrar yapılırken, idrar ilk başta yavaş başlayıp sonra hızlanır ve sonlara doğru tekrar yavaşlar. Üroflovmetre, doktorunuzun tanı koyabilmesini sağlamak için farklılıkları kaydedebilir.

İdrarınız bittiğinde cihaz sonuçları bildirir. Daha sonrasında doktorunuz bulgularınızı sizinle paylaşacaktır. Durumunuza bağlı olarak birkaç gün üst üste bu teste girmeniz gerekebilir.

Üroflovmetre Testinin Sonuçlarının Yorumlanması

Doktorunuz sonuçlarınızı maksimum akış hızını belirlemek için kullanacaktır. Herhangi bir tıkanıklığın varlığının ya da tıkanıklığın ciddiyetinin belirlenebilmesi için boşaltma düzeniniz ve idrarın hacmi dikkate alınır.

İdrar akışında azalmanın olması mesane kaslarının zayıf olduğuna ya da idrar yolunda bir tıkanıklık olabileceğine işaret eder.

İdrar akışındaki artış, idrar akışını kontrol etmeye yardımcı olan kaslarda zayıflık olduğunu gösterebilir. Bu durum aynı zamanda idrar kaçırmanın da belirtisi olabilir.

İdrar akışı test edildikten sonra doktorunuz tedavi planını oluştururken kişisel durumunuzu ve belirtilerinizi dikkate alır. Bunun için başka idrar testlerine de ihtiyaç duyulabilir. Testin sonuçlarını doktorunuzla konuşmanız gerekir. Tedavinin gerekli olup olmadığını ve tedaviye ihtiyaç duyuluyorsa hangi seçeneklerinizin olduğunu doktorunuz size anlatacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...