Uykuyu Etkileyen 8 Sürpriz Yiyecek

Uykuyu Etkileyen 8 Sürpriz Yiyecek

Hepimiz kahvenin ve çayın uykuyu kaçırdığını ve ılık sütün daha rahat uyumamızı sağladığını biliyoruz - en azından annelerimize göre. Ama uykunuzu ekleyen başka yiyecekler olduğunu da biliyor muydunuz? Yeme düzeninizde yapacağınız birkaç değişiklikle insomnia'dan kurtulamasanız da çok daha iyi olmanız mümkün.

Uyku Problemi

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Uyku problemleri için Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları) bölümüne gidilir.

İşte iyi bir gece dinlenmesi için en iyi ve en kötü yiyecekler.

1 İyi: Ceviz ve Badem

Badem bol miktarda magnezyum, triptofan ve melatonin içerir. Bunlar uykuya yardım eden ideal üçlüdür. Yatmadan bir saat önce bir avuç bunlardan yiyebilirsiniz.

2 Kötü: Greyfurt

Mide ekşimesi yapan başka bir yiyecek yoktur. Greyfurt mide asiditesini yükseltir. Eğer mide ekşimesinden kaçınmak istiyorsanız, greyfurt ve diğer turunçgillerden yatmadan önce uzak durun.

3 İyi: Yulaf Ezmesi

Genelde sabah yenen bir yiyecek olan yulaf ezmesi uyumaya yardım eden birçok mineral içerir, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor gibi.

4 Kötü: Kereviz

Gerçekten mi? Kereviz kesinlikle sağlıklı bir sebze ama yatmadan önce pek tavsiye edilmiyor. Çünkü kereviz doğal bir idrar söktürücü. Eğer gecenin bir yarısı uyanmak istemiyorsanız, kaçınmak en iyisi.

5 İyi: Ahududu ve Kiraz

Melatonin hapları uyumaya yardım eden popüler bir takviye. Ama melatonin doğal olarak birkaç besinde de bulunur. En fazla ahudududa ve kirazda.

6 Kötü: Yağlı, Kızarmış Yiyecekler

Yağlı, kızarmış yiyecek yiyenler uyku kalitelerini de düşürmüş olurlar. Mideniz bunları eritmek için fazladan çalışmak zorunda kalır, bu da hazımsızlığa mide ekşimesine neden olabilir. Arada kalori bakımından yüksek yiyecekler almanızda bir mahsur yok ama yatmadan en az üç saat önce alın.

7 İyi: Muz

Potasyum ve magnezyum açısından zengin olan muz, mükemmel bir uyku öncesi aperatifi ve doğal bir kas gevşeticidir. Ayrıca uykuya yardımcı triptofan isimli bir aminoasit içerir.

8 Kötü: Baharat

Baharatlar metabolizma hızınızı artırarak uykunuzu kaçırabilir. Yatmadan önce bunlardan kaçınmakta fayda var.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...