Uyurgezerliğe (Somnambulizm) Neden Olan 8 Durum

Uyurgezerliğe (Somnambulizm) Neden Olan 8 Durum

Somnambulizm olarak da bilinen uyurgezerlik kişinin uyurken tıpkı uyanık gibi gezmesine neden olur. Uyurgezerler uyku halindeyken giyinmek, tuvalete girmek, yemek yemek ve eşyaların yerini değiştirmek gibi şeyler yapabilirler. Bu duruma genellikle çocuklarda rastlanır.

Uyurgezerlik Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Uyurgezerliğe pek çok durum neden olabilir. Bu nedenle öncelikle altta yatan nedenin bulunması gerekir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Uyurgezerlik düşmeye ya da yaralanmaya neden olabileceğinden tedavi aramak ve evi güvenli hale getirmek önemli olacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Uyku problemleri için Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları), Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) bölümlerine gidilir.

Uyurgezerliğe (Somnambulizm) Neden Olan 8 Durum

1Yorgunluk

Yorgunluk, yorgun hissetmek ya da enerjisizlik olarak tanımlanabilir. Kendini sersem ya da uykulu hissetmekle aynı şey değildir. Aşırı yorgun olan kişi uyku sırasında yaptığı hareketlerin bilincinde olmayabilir.

2Ateş

Ateş; hipertemi, preksiya ya da vücut sıcaklığının yükselmesi olarak da bilinir. Vücut ısısının normalin üstüne çıktığı durumları ifade etmek için kullanılır. Ateş, hem yetişkinleri hem de çocukları etkiler.

3Anksiyete

Anksiyete doğal olarak görülen ancak bazı kişilerin daha çok yaşadığı bir rahatsızlıktır. Anksiyete kişinin uyku düzeninde sorunlara yol açabilir.

4Migren

Migren, birçok belirtiye yol açan nörolojik bir komplikasyondur. Genellikle yoğun ve yıpratıcı baş ağrılarına neden olur. Nörolojik bir hastalık olduğundan uyurgezerliğe de neden olabilir.

5Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu, bacaklarda rahatsız edici bir hissin oluştuğu ve kişinin bacaklarını hareket ettirmek için istek duyduğu bir durumdur.

6Kokain Bağımlılığı

Ulusal Madde Kullanımı Enstitüsü(National Institute on Drug Abuse)’ne göre, Amerikalıların %15’i kokaini en az bir kere denemiştir. Kokain, vücudunuzdaki birçok sistemin çalışmasını bozar. Kokain bağımlılığının uyurgezerlik de dâhil olmak üzere fiziksel ve psikolojik birçok etkisi bulunur.

7Organik Beyin Sendromu

Organik beyin sendromu, genellikle yaşı ilerleyen yetişkinlerde görülür ancak genç kişilerde de bu hastalığa rastlanabilir. Bu hastalık yaşandığında hafızada sorunlar, davranışsal değişiklikler, dili anlamada zorluk ve günlük işleri yaparken zorlanma görülür.

8Kısmi Nöbet

İnsan beyni sinir hücrelerine elektrik sinyalleri göndererek çalışır. Nöbet ise bu elektrik sinyallerde sorun olduğunda yaşanır. Elektrik sinyallerde sorun olması, kaslarla beyin arasındaki normal iletişimin bozulması anlamına gelir.

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır ve teşhis amaçlı kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili tüm endişelerinizi sağlık uzmanlarına danışmalısınız.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...