Uyurken Ağızdan Salya Akması: Nadirde Olsa Ciddi Olabiliyor

Uyurken Ağızdan Salya Akması: Nadirde Olsa Ciddi Olabiliyor

Uyurken ağızdan salya akması birkaç nedenden kaynaklanabilir. Salya ağızdan sızan tükürüğü tanımlamak için kullanılır. Salya normalde ağız içindeki bakterileri öldürmek ve sindirimi başlatmak için üretilen bir sıvıdır.

Uyurken Ağızdan Salya Akması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Salya akması sıkça rastlanan bir durum olsa da, bazen ciddi bir sorunun belirtisi olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Uyurken ağızdan salya akması durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Uyurken Ağızdan Salya Akması Neden Olur?

Ağızdan Su gelmesi Hangi Hastalığa İşarettir?

Yan Tarafa Doğru Uyumak
Siz de yan tarafınıza uyuyanlardan mısınız? Yan olarak uyuduğunuz zaman, yer çekimi ağzınızın açılmasına sebep olur ve salyalarınızı yutmak yerine yastığınıza akıtır. Bu, uyurken salya akmasının en çok karşılaşılan sebebidir.

Sinüs Enfeksiyonu
Yutkunma ve nefes alma problemlerinizin sebebi sinüs enfeksiyonu olabilir. Bu, uyurken salya akmasının nedeni de olabilir. Ayrıca grip olduğunuzda durumunuzun daha kötü olduğunun farkına varabilirsiniz. Geniz yolunuzun tıkanmasının, ağzınızdan nefes almanızın ve ağzınızdan salya akmasının nedeni bu tıkanıklıklardır.

Mide Ekşimesi ya da Reflü (GERD)
Haddinden fazla salya akıtma nedenlerinden biri de mide ekşimesi ya da reflü olabilir. Ekşime, mide asitinin yemek borusunu uyarmasına neden olur. Bu aynı zamanda aşırı salya üretiminin de sebebidir.

Alerjiler ya da Zehirlenme
İç burun iltihabı, besin alerjisi, zehirlenme ve özellikle de böcek ilaçları ve böcek zehrine karşı reaksiyondan dolayı vücudunuz aşırı salya üretebilir. Ciddi alerjiler ya da zehirlenmeler bazen hayati tehlike içeren durumlar içerebilir. Bu yüzden alerji ya da zehirlenme durumları meydana geldiğinde bir sağlık kuruluşundan anında yardım istemek önemlidir.

Bademcik İltihabı
Bademcikler boğazınızın arka kısmında bulunan bezlerdir. Bu bezler bazen iltihaplanır ve boğazınızda birikmiş olan salyaları yutmanızı engeller. Bu iltihaplanma salya akmasına neden olan bademcik iltihabı olarak adlandırılır.

Belirli İlaçları Kullanmak
Bazı özel ilaçların yan etkilerinden biri aşırı derecede salya akıtmasıdır. Bu ilaçlar merkezi sinir sistemi yatıştırıcıları, antidepresanlar, morfin ve ağız kuruluğunu giderici gibi ilaçlardır.

Ağız Yapısı
Ağız yapınız da salya akmasına sebep olabilir. Bazı insanlar, uyurken dudaklarını kapatmakta zorlanır. Bu zorluk geniş bir dile sahip olmaktan, genişlemiş bademcikten, çapraşık dişlerden ya da şişmiş geniz etinden olabilir.

Diğer Sebepler

 • Hamileliğin yan etkisiyle oluşan reflü ve mide bulantısı
 • Yüksek asit içeren diyetler
 • Mononükleoz
 • MS Hastalığı
 • Parkinson Hastalığı
 • Ruh ve sinir hastalıkları
 • Diş ile ilgili problemler

Uyurken Salya Akması Nasıl Önlenir?

Uykudayken ağzınızdan salya akması bilinmeyen bir sağlık probleminden olabilir. En iyi tedavi yöntemini bulmak için öncelikle sorunu belirlemelisiniz. Zaman kaybetmeden alerji, zehirlenme, sinüs enfeksiyonu, bademcikler, diş problemleri ya da ruh ve sinir hastalıkları gibi hastalıkların tedavisi için doktora görünmeniz önemlidir. Aşağıda uyurken salya akmasının önüne geçmek için bazı basamaklar bulunuyor.

Sırtüstü Uyumak
Sırtüstü uyumak güzel bir fikir çünkü sırtüstü uyumak salyanın, boğazınızdan gitmesi gereken yer olan aşağıya doğru akmasını sağlar. Kendinizi sıkıştırmak güzel bir fikir, böylece uyurken yön değiştiremezsiniz. Sırtüstü uyumaya başlayın ve durumunuzda önemli bir gelişme olduğunu fark edeceksiniz.

Başınızı Destekleyin
Gece uyurken başınızı destekleme size yardımcı olabilir. Vücudunuzu dikey olarak desteklemek salya akıtacak olan ağzınızın kapalı tutmaya yardımcı olacaktır.

İlaçları Doktorunuza Danışın
Aldığınız ilaçların yan etkisi olarak vücudunuz aşırı derecede salya üretebilir. Şüpheli ilaçları kullandığınızda vücudunuzda bir değişiklik meydana getiriyorsa doktorunuza anlatın ve ona görünün.

Burnunuzdan Nefes Alın
Uyurken salya akmasının ana nedenlerinden biri ağızdan nefes almaktır. Devamını da yap

Derin Nefes Alma Egzersizleri Yapın
Ağızdan nefes almak için belli bir nedeniniz yoksa günlük rutin işlerinizin arasına derin nefes alma egzersizlerini eklemek de güzel bir fikir olabilir. Bu egzersizler doğru nefes alma alışkanlığı kazanmanıza ve stresinizi daha iyi kontrol altına almaya yardım eder.

Alerjiler İçin
Eğer alerjileriniz sizi burnunuzdan nefes almaya zorluyorsa OTC alerji ilaçları alın. Burun yolunuzu temiz tutmak içinen iyi yöntemi öğrenmek amacıyla bir alerji uzmanına başvurabilirsiniz.

Yorumlar (14)

 1. Mert algun

  Sırtüstü yatinca da karabasan geliyo onu napicaz

  • Molla Abdullah

   Kardeşim Kur’an dan Fatiha ayetel kürsü ihlas felak nas surelerini oku ilave olarak cin suresi de okuyabilirsin

  • Muzaffer

   Sırt üstü yatarken bağdaş kurun. Veya sağ ayağınızı sol ayağınızın altına çekin diz altı bağdaş kurar gibi veya tam tersi tecrübe konuşuyor ben öyle yaptığım günden beri öyle bir sıkıntıyla karşılaşmadım.

  • ALI

   Yüz üstü yar
   Yada hiç yatma nöbete dur

 2. Muzaffer

  Mert algun karabasan ilgi yazdım

 3. Ben 16 yasındayım ve 10 yasından beri ağzımda salya doluyor . Doktora danıstım bazı insanlarda omur boyu oluyor dedi ama bence bi care vardır
  Yardımcı olurmusunuz

 4. can

  Seda; nar kabuğunu ince dilimleyip kurutup cay gibi demle sabah AC karna iç bende ise yara di dozaj bi su bardagina bir yemek kasigi nar kabuğu

 5. Rabia

  Benim de salyam akıyor ne yapmaliyim

 6. Enes

  Gece uyurken akut su oluyor ?? Ne yapmak lazim ? Lutfen cevap yazin ???

 7. Mehmet

  Benimde uyurken salyalarım akıyor hangi doktora görünmem gerekiyor acaba

 8. Bir dost

  Benim salya problemim vardı uzun süredir doktorada gittim parazit falan baktık her seferinde TemiZ çıkıyordu eczaneden kafama göre ilaç bile aldığım oldu. En sonunda ağıran dişim ile ilgili gittim ve doktor komple ağız bakımı yaptı ve dişlerimi hergün düzenli fırçalamam gerektiğini söyledi bunu yaptım ve çok şükür salya akıntım artık Yok Tükürüğüm bile kokmuyor daha önce bardakla birşeyler içtiğimde bile bardağın kenarları kokardı. Meğer sorun dişlerimdeymiş salya ile ilgili şikayetiniz varsa önce dişlerinizi yaptırın emin olun geçecek Allah’ın izni ile artık çok mutluyum burdan bunu sizlerle paylaşmak istedim vakit kaybetmeden önce dişçiye gidin tartarları temizletin salya akıntısı kesilecek herkeze sağlıklı yaşamlar sağlık gibisi yok

 9. Bir dost

  Önce dişçiye git ağız bakımı yaptır bir güzel temizlet dişlerini düzenli fırçala inşallah geçtiğini göreceksin şayet geçmez ise dahiliye ye görünebilirsin parazit testi yaptır . Doktor zaten seni yönlendirir.

 10. Bir dost

  Dişlerini birgüzel temizlet çürük varsa kurtul düzenli fırçalamaya başla göreceksin parazit nedenli değil ise geçer önce ağız bakımından başla eğer geçmez ise dahiliye doktoruna gözük tedavisi çok kolay

 11. DIlek De

  Ya kücüklügümden beri salyam akardi ama bazen okadar siddetlenioki kendimden tiksiniyorm artik 1 haftadir uykumdan edio yastik siril siklam cevire cevire yatiyorum günlük yikamak zorunda kaliyorum 😔 hamileyim suAn acaba ondanmi fazla akio ya 😔

Sonraki yazı yükleniyor...