Uyuşma ve Karıncalanma Neden Olur?

Uyuşma ve Karıncalanma Neden Olur?

Uyuşma ve karıncalanma, vücudun herhangi bir yerinde olabilen anormal bir histir. İnsanlar genellikle bu hissi ellerinde, ayaklarında, kollarında ve bacaklarında yaşayabilirler. Bağdaş kurarak oturmak ya da kolunuzun üstüne yatmak gibi çok fazla şey karıncalanmaya ve uyuşmaya neden olabilir. Uyuşma ve karıncalanmanın devam etmesi, bu duruma neden olacak belirgin bir durum yoksa multipl skleroz ya da karpal tünel sendromu gibi hastalıkların veya yaralanmaların belirtisi olabilir. Tedavi, teşhise bağlı olarak değişebilir.

Uyuşma ve Karıncalanma Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Uyuşma ve karıncalanmanın yaşanmasına neden olacak çok farklı durumlar olduğundan tedaviniz, belirtileri yaşama nedeninize bağlıdır.

Tıbbi Adı Nedir?

Uyuşma ve karıncalanma için kullanılan tıbbi terim "Parestezi"dir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Yaralanma sonrası oluşan uyuşma, uyuşma ile birlikte güç kaybı ve hareketlerde zorlanma, bilinç kaybı, konuşmada bozukluk gibi durumlar varsa acilen doktora gitmelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Uyuşma ve karıncalanma için İç Hastalıkları (Dahiliye), Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) bölümlerine gidilir.

Uyuşma ve Karıncalanmanın Nedenleri

Bazı ilaçlar da dâhil olmak üzere pek çok şey uyuşmaya ve karıncalanmaya neden olabilir. Oturmak ya da bir pozisyonda uzun süre ayakta dikilmek, bağdaş kurmak ya da kolunuzun üzerine yatmak gibi her gün yaptığımız pek çok şey uyuşmaya neden olabilir. Bu örneklerin hepsi kanın bir süreliğine akışının engellenmesinin sonucudur.

Uyuşma ve karıncalanma hissetmenize neden olabilecek sayısız durum vardır. Örneğin, bir böceğin ya da hayvanın ısırması, deniz ürünlerindeki zehirler, migren ağrıları ya da radyasyon tedavisi iğne batması gibi hisler yaşamanıza neden olabilir. B12 vitaminin, potasyumun, kalsiyumun ya da sodyumun anormal seviyede olması da bu durumun başka bir nedenidir. Radyasyon tedavisinin sonucunda da uyuşma hissi oluşabilir.

Bazen, omurgada bel fıtığının olması ya da sinir yaralanması gibi belli yaralanmalar da uyuşma veya karıncalanmaya neden olabilir. Sinirlerden birine baskı uygulanması da yaygın görülen bir nedendir. Karpal tünel sendromu, doku yaralanması, damarların genişlemesi, enfeksiyon, tümör gibi durumlar sinirlerde baskı oluşturabilir. Aynı şekilde, omurgada veya beyinde iltihaplanmanın ve şişliğin olması da bir veya daha çok sinire baskı oluşturabilir.

Bazı hastalıklarda belirti olarak uyuşma ve karıncalanma görülebilir. Diyabet, Raynaud fenomeni, multipl skleroz, nöbet, damar sertleşmesi ya da tiroitlerin az çalışması (hipotiroidi veya Hashimoto) bu durumun örneklerindendir. İnme ya da geçici iskemik atak yani mini inme ise bu duruma neden olan diğer örneklerin arasındadır.

Ciltte kızarıklığın, iltihaplanmanın ya da yaralanmanın olmasıyla cildin hasar görmesi uyuşmanın ve karıncalanmanın diğer nedenlerindendir. Bu tür hasarlara neden olabilen hastalıklar arasında soğuk ısırması ve suçiçeği virüsünün neden olduğu acı veren kızarıklıkların görüldüğü zona hastalığı bulunur.

Uyuşma ve Karıncalanmanın Belirtileri

Herkes ara sıra uyuşma, karıncalanma ya da yanma hissi yaşayabilir. Muhtemelen bir pozisyonda uzun süre oturduktan sonra ayağa kalktığınızda bu hisleri yaşamışsınızdır. Genellikle bu durum birkaç dakika içinde düzelir.

Ancak, belirli bir neden yokken uyuşma ve karıncalanma hissi devam ediyorsa, başınız dönüyorsa, kas spazmları ya da kızarıklık yaşıyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Bacaklarınızdaki belirtiler yürürken ya da idrara çıkarken normalden daha da kötü oluyorsa doktorunuza belirtin.

Bazı durumlarda uyuşma, karıncalanma ya da yanma hissi ciddi yaralanmaya veya tıbbi bir rahatsızlığa işaret edebilir. Yakın bir zamanda sırtınızda, boynunuzda ya da başınızda yaralanma olduysa ya da yürüyemiyor veya hareket edemiyorsanız acil bakım almalısınız. Bilincin kapanması kısa süreliğine bile olsa tıbbi yardım almanız gerektiğinin belirtisidir.

Dikkat etmeniz gereken diğer belirtiler arasında kafa karışıklığı, düzgün bir şekilde düşünememe, konuşmanın bozulması, görüşün bozulması, zayıf hissetme, şiddetli ağrı ve mesaneyle bağırsak kontrolünün kaybedilmesi bulunur.

Uyuşma ve Karıncalanmanın Teşhis Edilmesi

Doktorunuzun sağlık geçmişinizi incelemek isteyeceğini bilmelisiniz. İlişkisi olmadığını düşünseniz bile tüm belirtilerinizi ve daha önceden tespit edilen rahatsızlıklarınızı belirtmelisiniz. Yakın zamanda yaralanma veya enfeksiyon geçirdiyseniz veya grip aşısı yaptırdıysanız bunları da belirtmeniz gerekir. Doktorunuz kullandığınız ilaçları ve aldığınız takviyeleri de bilmek isteyecektir.

Fiziksel muayenede elde edilen bulgulara göre doktorunuz başka testler de isteyebilir. Bu testler arasında kan tahlilleri, elektrolit seviyelerinin ölçülmesi, tiroit fonksiyonlarının kontrol edilmesi, toksikoloji taraması ve sinir iletim çalışmaları bulunur. Doktorunuz lomber ponksiyon yani omurilikten sıvı alınması testini de isteyebilir.

Röntgen, anjiyogram, tomografi, MR ya da ultrason gibi görüntüleme testleri de etkilenen bölgeyi incelemek ve doktorunuzun teşhis koymasına yardımcı olmak için istenebilir.

Uyuşma ve Karıncalanmanın Tedavi Edilmesi

Tedavi, altta yatan sağlık sorunlarının çözülmesine odaklanacaktır.

Uyuşma ve Karıncalanmayla İlişkili Komplikasyonlar

Uyuşma ve karıncalanma yaşıyorsanız etkilenen bölgelerde his kaybı da yaşayabilirsiniz. Bu nedenden dolayı sıcaklık değişikliklerini ya da acı hissini daha az algılayabilirsiniz. Bu durum, bir şeyin cildinizi yakabilecek kadar sıcak olduğunu anlamadan dokunabileceğiniz ya da cildinizi kesebilecek eşyalara farkında olmadan dokunabileceğiniz anlamına gelmektedir. Yanıklardan ve diğer kazalardan kendinizi korumak için önlem aldığınızdan emin olun.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...