Uzman Soru Ve Cevapları: Diz Ağrısını Zorlamak

Uzman Soru Ve Cevapları: Diz Ağrısını Zorlamak

Diz Ağrısı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Diz ağrısı için Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne gidilir.

John Hopkins Medicine şirketinde kadın sporcu ilaçları departmanının direktörü olan Dr. Miho J. Tanaka bazı sorulara yanıt verdi.

Kireçlenme Nedir?

Kireçlenme, eklemlerde bulunan kıkırdakların yıkıma uğraması sonucu meydana gelen bir dejeneratif sorundur. Bu sorun ağrı, şişlik ve eklemlerde hareketliliğin azalmasına neden olur.

Kireçlenme konusunda kimler risk altındadır?

Kireçlenme genel olarak bir yaşlanma ve yıpranma sorunudur. Bazı kişilerde bu sorun travmatik sakatlıklar nedeniyle erken yaşlarda görülebilir. Kimlerin kireçlenme sorununu geliştirebileceğine dair yapılan araştırmalar devam etmektedir ve bazı sonuçlara göre işin içerisinde kalıtsal sorunlar da mevcuttur.

Diz kireçlenmesinin yaygın belirtileri nelerdir?

Kireçlenmenin belirtileri; ağrı, şişlik ve dizlerde sertliğin meydana gelmesi ve tipik olarak aktivitelerden sonra kötüleşmesidir.

Hastalar diz kireçlenmesini azaltmak için ne yapabilir?

Kireçlenmenin etkileri tersine çevrilemese de kişinin belirtilerini minimuma indirmek ve artışları azaltmak için yapabileceği pek çok şey vardır. Ağrı ve şişliğe neden olan aktivitelerden kaçınmak yardımcı olabilir. Çevresinde bulunan kasları geliştirmek ve dizlerde strese neden olan aktiviteleri azaltmak yardımcı olacaktır. Ayrıca kilo vermek de eklem ağrısını azaltır. İltihaplanma meydana geldiği zaman iltihaplanma karşıtı ilaçlar da işe yarayacaktır.

Dizde kireçlenme kaynaklı meydana gelen ağrının en iyi tedavisi nedir?

Kireçlenme için pek çok tedavi yöntemi mevcuttur. İltihaplanmayı engelleyen tutucu ilaçlar ve dizi çevreleyen kasları güçlendirmek için fiziksel terapi bunlardan bazılarıdır. Ayrıca doğrudan dize yapılan, iltihaplanmayı engellemek için, kortizon iğneleri de ağrının azalmasına yardımcı olacaktır. Bazı vakalarda eklem için kayganlaştırıcı sıvı iğneleri de ağrıya yardım edebilir ve destekleyici olabilir. Son olarak, ciddi vakalarda kısmi ya da tam eklem değiştirilmesi ölçülemeyen seviyelerde belirtisi olan hastalar için kullanılmaktadır.

Eklemlerinde kireçlenme olanlar için ağrıyı azaltacak ve aktif kalmayı sağlayacak egzersizler nelerdir?

Kuadriseps ve hamstring; çekirdek güçlendirme egzersizleri eklemlerdeki stresi azaltmak ve çevreleyen kasları güçlendirmek için önemlidir. Bu kaslar doğru yürüyüşü ve duruşu sağlamaya yardımcı olurlar.

Dizinden kireçlenme olanlar için ne önerirsiniz?

Düşük etkili egzersizler aktif kalmak ve dizlerdeki stresi azaltmak için en iyi yöntemdir. Buna aerobik, yüzme, bisiklet ve eliptik bisiklet te dahildir.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...