Vajinismus: Kasılmaların Çözümü Nedir?

Vajinismus: Kasılmaların Çözümü Nedir?

Bazı kadınlar için, vajinal kaslar, vajinal penetrasyon girişiminde isteyerek veya ısrarla büzülür. Buna vajinismus denir. Kasılmalar cinsel ilişkiyi önleyebilir veya çok acı verici hale getirebilir.

Vajinismus Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Vajinismus Nedir?

Bazı kadınlar için, vajinal kaslar, vajinal penetrasyon girişiminde isteyerek veya ısrarla büzülür. Buna vajinismus denir.

Tedavi Yöntemi Nedir?

Vajinismus tedavisinin başarısı hekimin yetenek, tecrübe, ve bilgi birikimine bağlı olduğu kadar hastanın çözüm isteği, içinde bulunduğu sosyal ve kültürel koşullar kadar eş desteği ve de bir çok şeye bağlıdır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kadın Hastalıkları Bölümüne başvurabilirsiniz.

Şunlarda olabilir:

  • Partner penetrasyon girişiminde bulunurken
  • Bir kadın tamponu yerleştirildiğinde
  • Vajinal bölgeye yakın bir yere dokunulduğunda

Vajinismus cinsel uyarılmayı engellemez, ancak penetrasyonu önleyebilir.

Nazik bir pelvik muayene tipik olarak kasılmaların nedenini göstermez. Hiçbir fiziksel anormallik bu duruma katkıda bulunmaz.

Cinsel işlev bozukluğu hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir ve genellikle tedavi edilebilirdir. Bu sizin hatanız ve utanılacak bir şey değildir. Bununla birlikte, bu bozukluklar ilişkilerinizi ve yaşam kalitenizi etkileyebilir.

Uzmanlar, kaç kadının vajinismustan muzdarip olduğunu tam olarak bilmiyor, ancak durumun nadir olduğu düşünülüyor.

Vajinismus Türleri

Vajinismus iki tipte sınıflandırılır:

  • primer vajinismus: vajinal penetrasyon asla sağlanamadığında
  • sekonder vajinismus: vajinal penetrasyon bir kez başarılmıştır, ancak jinekolojik ameliyat, travma veya radyasyon gibi faktörler nedeniyle potansiyel olarak mümkün olmadığında

Bazı kadınlar menopozdan sonra vajinismus geliştirir. Östrojen seviyeleri düştüğünde vajinal yağlama ve elastikiyet eksikliği ilişkiyi acı verici, stresli veya imkansız hale getirir. Bu bazı kadınlarda vajinismusa neden olabilir.

Disparoni

Disparoni, ağrılı cinsel ilişki için tıbbi terimdir. Genellikle vajinismus ile karıştırılır, ancak disparoni kist, pelvik inflamatuar hastalık veya vajinal atrofi nedeniyle olabilir.

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus için her zaman bir sebep yoktur. Bu durum geçmiş cinsel taciz veya travma, geçmişte ağrılı bir ilişki ve duygusal faktörlerle ilişkilendirilmiştir. Bazı durumlarda, doğrudan bir sebep bulunamaz.

Tanı koymak için doktorunuz bir fiziksel muayene yapacak ve tıbbi ve cinsel geçmişinizi soracaktır. Bunlar kasılmaların altında yatan nedene dair ipuçları vermede yardımcı olabilir.

Vajinismus Belirtileri

Vajinal kasların istemsiz sıkılması vajinismusun primer semptomudur, ancak durumun ciddiyeti kadınlar arasında değişmektedir. Her durumda, vajinanın daralması penetrasyonu zorlaştırır veya imkansız hale getirir. Vajinismusunuz varsa, vajinal kaslarınızın kasılmalarını kontrol edemez veya durduramazsınız.

Vajinismus vajinal penetrasyon korkusu ve penetrasyonla ilgili cinsel istek azalması gibi ek semptomlara sahip olabilir. Vajinismusu olan kadınlar, vajinaya bir şey sokulduğunda sıklıkla yanma veya acı veren bir ağrı rapor eder.

Vajinismusunuz varsa, cinsel aktivitelerin zevkini çıkarmayı tamamen bırakacağınız anlamına gelmez. Hastalığı olan kadınlar cinsel zevk hissedebilir ve orgazm olabilirler. Birçok cinsel aktivite, oral seks, masaj ve mastürbasyon da dahil olmak üzere penetrasyon içermez.

Vajinismus Teşhisi

Vajinismus teşhisi genellikle belirtilerinizi tanımlamakla başlar. Doktorunuz muhtemelen bu sorunu ilk ne zaman fark ettiğiniz, ne sıklıkta meydana geldiği ve neyin tetiklendiği gibi sorular soracaktır. Tipik olarak, doktorunuz ayrıca cinsel travma veya istismara uğramış olup olmadığınızla ilgili sorular da dahil olmak üzere cinsel geçmişinizi soracaktır. Genel olarak, vajinismusun teşhisi ve tedavisi bir pelvik muayene gerektirir.

Vajinismusu olan kadınların pelvik muayeneler için sinirlenmesi veya korkması yaygındır. Doktorunuz bir pelvik muayene önerirse, testi sizin için mümkün olduğunca rahat hale getirmenin yollarını tartışabilirsiniz. Bazı kadınlar üzengi kullanmamayı ve test için farklı fiziksel pozisyonlar denemeyi tercih ediyorlar. Doktorunuzun ne yaptığını görmek için bir ayna kullanabilirseniz daha rahat hissedebilirsiniz.

Bir doktor vajinismustan şüphelendiğinde, genellikle muayeneyi olabildiğince yumuşak bir şekilde gerçekleştirir. Penetrasyon işlemini kolaylaştırmak için elinizi veya tıbbi cihazlarınızı vajinanıza yönlendirmesine yardımcı olabilirsiniz. Doktorunuzdan, testin her aşamasını size açıklamasını isteyebilirsiniz.

Muayene sırasında doktorunuz herhangi bir enfeksiyon veya yara izi bulmaya çalışacaktır. Vajinismusta vajinal kasların kasılması için fiziksel bir sebep yoktur. Bu, eğer vajinismusunuz varsa, doktorunuz belirtileriniz için başka bir neden bulamaz.

Vajinismus İçin Tedavi Seçenekleri

Vajinismus tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tedavi genellikle eğitim, danışmanlık ve alıştırmaları içerir.

Vajinismus İle Yaşamak

Cinsel işlev bozukluğu ilişkiler üzerinde etkili olabilir. Proaktif olmak ve tedavi olmak, evlilik ya da ilişki kurmada çok önemli olabilir.

Utanılacak bir şey olmadığını hatırlamak önemlidir. Eşinizle ilişkileriniz, hisleriniz ve korkularınız hakkında konuşmak, daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Doktorunuz veya terapistiniz vajinismusu aşmanın yollarını size sağlayabilir. Birçok insan iyileşir ve mutlu cinsel yaşamlar yaşar.

Seks terapisti ile tedavi faydalı olabilir. Yağ veya belirli cinsel pozisyonları kullanmak cinsel ilişkiyi daha rahat hale getirmeye yardımcı olabilir. Siz ve eşiniz için neyin işe yaradığını deneyin ve öğrenin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...