Vajinit Testi (Yaş Preparasyon)

Vajinit Testi (Yaş Preparasyon)

Vajinit Testi Nedir? Vulvovajinit olarak da bilinen vajinit tek bir enfeksiyon değildir. Bu ifade, vajinada ya da vulvada oluşan enfeksiyona neden olan pek çok durumu kapsar. Vajinitin nedenleri arasında bakteriler, maya enfeksiyonları ya da virüsler bulunabilir. Cinsel partnerlerden de vajinit geçebilir. Östrojen eksikliğinden dolayı vajinal kuruluk da bu duruma katkıda bulunuyor olabilir.

Vajinit Testi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne İçin Yapılır?

Vajinit testi ya da yaş preparasyon tekniği doktorların vajinite neden olan vajinal enfeksiyonu teşhis etmelerine yardımcı olabilir.

Ne Yapmalıyım?

Tedavi sırasında cinsel ilişkiden uzak durmanız gerekebilir. Doktorunuzun verdiği telkinlerin dışına çıkmayın.

Hamileler Dikkat...

Hamileyseniz ya da hamile olduğunuzu düşünüyorsanız doktorunuz size ilaç yazmadan önce durumla ilgili bilgilendirin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Vajinit rahatsızlığı için Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidilir. Doktorunuz uygun gördüğünde bu testin yapılmasını isteyecektir.

Vajinitin Belirtileri Nelerdir?

Vajinitin belirtileri, enfeksiyonun türüne bağlı olduğundan kadından kadına değişebilir. Bazı kadınlarda hiçbir belirti oluşmaz ve vajinit rutin jinekolojik muayene sırasında saptanır.

Belirti gözleniyorsa yaygın görülen belirtiler arasında şunlar bulunur:
Kokusu olabilen vajinal akıntı
Vajinanın etrafında kaşıntı ve şişlik
İdrara çıkarken yanma
Cinsel ilişki sırasında acı ve rahatsızlık

Vajinit Testi İşlemi

Vajinit testi, idrar yolunu etkilemeyen vajinal enfeksiyonların teşhis edilmesine yardımcı olur. Bu işleme yaş preparat da denir. Doktorunuz normal bir jinekolojik muayenede olduğu gibi bacaklarınızı ayırarak sedyeye uzanmanızı ister. Bölgenin görülmesine yardımcı olması için vajinaya spekülom yerleştirilir. Steril, nemli bir pamuklu çubuk vajinanın içine sokularak vajinadan akıntı örneği alınır. Bu işlem sırasında biraz baskı veya rahatsızlık hissedebilirsiniz ancak acı yaşamazsınız.

Doktor aldığı örneği lama yerleştirir ve lam enfeksiyon için mikroskop altında incelenir.

Bu Test için Nasıl Hazırlanabilirim?

Doktorunuz randevunuzdan önceki 24 saat içinde vajinal duş almamanızı isteyecektir. Bazı doktorlar muayene öncesindeki 24 saat içinde cinsel ilişkiye girilmesini de istemezler.

Test Sonuçlarının Yorumlanması

Anormal sonuçlar enfeksiyonun varlığına işaret eder. Alınan örnek mikroskop altında incelendiğinde doktor genellikle maya enfeksiyonuna ya da bakteriyel vajinozise neden olan Gardnerella bakterisine ve trikomoniyaza neden olan Trichomonas paraziti gibi bazı mikroorganizmalara bakar.

Aynı anda birden fazla vajinit türü olabilir.

Yaygın görülen vajinitler:
Cinsel yolla bulaşan trikomoniyaz vajinit
Maya mantarı enfeksiyonu
Bakteriyel vajinozis
Klamidya
Viral vajinit
Atropik vajinit

Testten Sonra Ne Olacak?

Doktorunuz enfeksiyon türüne özel olarak oluşturduğu tedaviye uymanızı isteyecektir. Maya mantarı enfeksiyonu tedavisinde vajinal krem, vajinal fitiller ya da anifungal ilaçlar kullanılabilir.

Bulaşıcı olmayan vajinitiniz varsa bu duruma enfeksiyon neden olmamış demektir. Bu tür vajinitlere vajinal spreyler ya da spermisitler neden olur. Parfümlü sabunlar, losyonlar ve yumuşatıcılar da bulaşıcı olmayan vajinite neden olur. Tahrişe yol açabilecek bu ürünlerden uzak durmanız gerekip gerekmediğini doktorunuza danışın.

Tedavi sonrasında enfeksiyonun temizlendiğinden emin olmak için tekrar test edilmeniz gerekebilir. Başka testlerin yapılmasına gerek olup olmadığını doktorunuza danışın.

Vajiniti Nasıl Engelleyebilirim?

Vajinit riskini azaltmaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey bulunur. Kişisel hijyeninize dikkat etmeniz ve dar kıyafetler giymemeniz mantar enfeksiyonu yaşama riskinizi azaltır.

!Vajinal bölgede parfümlü spreyler ve sabunlar kullanmayın. Vajinal duştan uzak durun. Bunlar tahrişe yol açarak vajinite neden olabilir.

Cinsel ilişki sırasında korunarak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların yayılmasını engelleyin. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için de taramadan geçmelisiniz.

Perimenopozal ya da menopozal dönemdeyseniz östrojen seviyesinin az olmasıyla ilgili belirtiler yaşayabilirsiniz. Bu durum, yumurtalıklar alındığında da ortaya çıkabilir. Östrojenin az olması, vajinal kuruluğa ve tahrişe neden olabilir. Hormon terapisinin sizin için uygun olup olmayacağını doktorunuzla konuşun. Bu durumu tedavi etmek için kullanabileceğiniz kremler ve kayganlaştırıcılar da bulunur.

Endişelerinizle ilgili doktorunuzla konuşun. Düzenli jinekolojik muayene, vajinal sağlığı sürdürmek için son derece önemlidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...