Vakumla Doğumun Riskleri

Vakumla Doğumun Riskleri

Vakumla Doğum

Vakumla doğumda doktorunuz bebeğe doğum kanalında yol göstermek amacıyla vakum kullanır. Vakum cihazı, vakum ekstraktör olarak bilinir ve emiş gücü ile bebeğin başına yapıştırılır.

Her prosedürde olduğu gibi vakumla doğumun da riskleri vardır. Normal vajinal doğumlarda bile hem anne hem de bebeği için karmaşıklıklar oluşabilir. Vakaların genelinde vakum ekstraktör sezaryen doğumdan kaçınmak ve fetal sıkıntıyı azaltmak için kullanılır. Uygun bir şekilde yapıldığında sezaryen doğumdan ya da uzun süreli fetal sıkıntıdan çok daha az risk taşımaktadır. Bunun anlamı anne ve bebeğinin karmaşıklık yaşama riskinin daha az olacağıdır.

Vakum ekstraktör son yıllarda geniş ölçüde kullanılmaktadır ve vakumla doğumun riskleri iyice belgelenmiştir. Riskler küçük kafa derisi yaralanmalarından kafatası kanaması ya da kırılmasına kadar geniş bir ölçektedir.

Yüzeysel Kafatası Yaralanmaları

♦♦Yüzeysel kafatası yaralanmaları vakumla doğumun yaygın sonucu olarak görülür. Vajinal doğumda bile belirli alanlarda şişlik oluşması görülmemiş bir durum değildir. Bebeğin doğumu sırasında doğum kanalı ve rahim ağzı bebeğin kafasına baskı uygular. Bunun sonucunda bebeğin kafasının koni şeklinde görünmesine yol açan şişlik oluşabilir. Eğer doğum sırasında bebeğin başı bir tarafa doğru eğilmiş ise bu şişlik bebeğin başının yan tarafında meydana gelebilir.

♦♦Orijinal vakum ekstraktör, metal bir kabı vardır, bebeğin başının üst kısmında koni seklinde şişliğe neden olabilir. Bu şişlik genel olarak 2-3 günde geçer.

♦♦Zaman zaman bebeğin başına yerleştirilen kap nedeniyle morluk benzeri renk değişimleri meydana gelir. Bu durum da uzun süreli karmaşıklık meydana gelmeden geçer. Bazı vakum ekstraktörler hala sert başlık kullanmaktadır ancak bunlar nadir olarak görülmektedir. Bugünlerde vakum ekstraktörler daha yeni plastik ya da silikonlu lastikten oluşan başlıklar kullanmaktadır. Bu başlıkların şişliğe neden olma ihtimali daha düşüktür.

♦♦Vakumla doğumlar deride ufak kırışıklıklara ya da kafa derisinde kesiklere neden olabilir. Bu yaralanmalar genel olarak uzun süren ve emiş başlığının birden fazla defa yerleştirilmesini gereken doğumlarda meydana gelir. Vakaların genelinde yaralanmalar yüzeyseldir ve kalıcı iz bırakmadan iyileşir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...