Varikosel Belirtileri ve Varikosel Ameliyatı

Varikosel Belirtileri ve Varikosel Ameliyatı

Erkeklerin vücudunda bulunan testislerin içinde bulunduğu deri ile çevrili organa testis torbası adı verilir. Testis torbasında sadece testisler bulunmaz aynı zamanda besleyici damarlarda bulunmaktadır. Bu damarların şişmesi sonucu sperm kalitesinde ve üretiminde azalmalar meydana gelmektedir. Varikosel rahatsızlığı yetişkin erkeklerin %15’inde ergenlik çağındaki erkeklerin ise %20’sinde görülmektedir. Varikosel çocuğa engel mi? Bazı vakalarda varikosel kısırlığa yol açmaktadır. Fakat genel olarak çocuk sahibi olmanızı engellemez. Eğer muayene sonucu kısırlığa yol açabileceğini söylerse doktorunuz sizi ameliyat edebilir. Bu ameliyatı takip eden 3-6 arasında sperm kaliteniz yükselir ve tekrar çocuk sahibi olmanızın önünde bir engel kalmaz.

Varikosel Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Varikosel Nedir?

Varikosel, erbezi torbasındaki damar ağının şişmesidir.

Varikosel Nasıl Anlarım?

Hissedilebilir derecede damar genişlemesi ve nadiren de olsa testis ağrısı varikosele işaret edebilir. Fakat genellikle herhangi bir belirtiye neden olmaz. Kısırlık gibi durumlar oluştuğunda kişilerin haberi olur genelde.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Varikosel şikayetleriniz için Üroloji yada Androloji bölümlerinden randevu alabilirsiniz.

Varikosel Belirtileri

Varikosel herhangi bir belirtiye yol açmayabilir. Varikoseli olan birçok erkek ancak başka bir nedenle muayeneye olduğunda veya kısırlık sorunu yaşadığında durumun farkına varmaktadır. Ancak aşağıdaki belirtiler de görülebilir:

Damar genişlemesi: Erbezi torbasındaki damarların genişlediği hissedilebilir veya görülebilir. Şişkinlik veya yumru oluşabilir; kurtçuklar varmış gibi hissedilebilir. Bazı vakalarda varikoselli testis daha küçük olmaktadır.

Testis ağrısı: Bazı nadir vakalarda testis ağrısı görülmektedir. Ağrı özellikle uzun süre ayakta durunca veya oturunca, ya da egzersiz sonrasında ortaya çıkmaktadır. Bazen de testislerde ağırlık hissi olmaktadır. Bu rahatsızlıklar genellikle uzanınca geçer.

Kısırlık: Testise kan taşıyan damarların genişlemesi veya tıkanması erbezi torbasının sıcaklığını artırarak sperm üretimini yavaşlatabilir. Bu durumda kısırlık görülebilir.

Varikosel kaç mm Olursa Ameliyat Gerekir?

Varikoselinizin genişliği 3 mm’den daha geniş ise ameliyat edilebilir demektir. Fakat ameliyata doktorunuz karar vermez. Bunun seçimi hastaya aittir. Eğer kısırlık ve gündelik hayatı etkileyen ağrı sorunu oluşmuyor ise ameliyat olmanızı istemez doktorunuz. Eğer ilerde kısırlık oluşmasından endişe ediyor iseniz ve baba olmak gibi planlarınız var ise ameliyat kararını verebilirsiniz.

Varikosel Neden Olur?

Testislerdeki kanı kalbe doğru taşıyan toplardamarların işlevleri yavaşlayınca kan göllenmesi ve varikosel ortaya çıkmaktadır. Ancak bu yavaşlamanın neden ortaya çıktığı bilinmiyor. Genetik etkenlerle bağlantısı olduğu düşünülüyor.

 • Varikosel riskini artıran özel bir faktör bulunamamıştır. Ancak aşırı kilolu olan erkeklerde varikosel daha az görülürken, boyu uzun olanlarda daha sık görülmektedir.
 • Çoğu vaka ergenlikte ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni hızla büyüyen testilerin daha fazla kana ihtiyaç duyması olabilir.
 • Nadiren de karındaki daha büyük toplardamarlarda görülen kan taşıma sorunları varikosele neden olmaktadır. Bu durum 40 yaş üzeri kişilerde daha sık görülür.
 • Varikoselin nedeni (çok nadiren) böbreklerde ortaya çıkan bir tümörün damarları tıkaması olmaktadır.

Varikosel Tedavisi

Varikosel Bitkisel Tedavi

Sabah ve akşam birer yemek kaşığı keçi boynuzu pekmezi. Eczaneden alacağınız L-argenin proteini alın ve bundan 2 kutu bitirin. Bunun günde kaç tane kullanılacağı üzerinde yazar. E vitamininin 200’lüğüden kullanın. 100’lük az gelir 400’lük ise çok gelir ve yorgunluk yapar. 2 ay boyunca keçi boynuzu pekmezini tüketin ve beraberinde L-argenin kullanın.

Pek çok erkek tarafından sorulan “Varikosele ne iyi gelir?” sorusunun cevabı için sizlere bazı öneriler hazırladık.

 • Antioksidan ağırlıklı besinler tüketin.
 • Üzüm, biber, yeşil yapraklı sebzeler.
 • Selenyum
 • Selenyum sperm üretimi içi yararlıdır. Selenyumu en çok içeren besin Brezilya kestanesidir. Gün içerisinde tüketeceğiniz
 • 4-5 adet Brezilya kestanesi size gereken selenyumu sağlayacaktır.
 • Balık yağı
 • Omega 3 sperm kalitesini arttırması ile bilinen yararlı gıdalardandır. Aynı zamanda spermlerin gereken olgunluğa ulaşmalarına da yardım eder. Omega 3’ü balık ürünlerinden ve omega 3 kapsüllerinden alabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...