Varisli Damar Soyulması Nedir?

Varisli Damar Soyulması Nedir?

Varisli damar soyulması bacaklardaki veya uyluklardaki varisli damarların alınması anlamına gelen cerrahî bir prosedürdür. Varisli damarlar deri altında gördüğünüz şişik ve bozuk damarlardır. Genellikle kırmızı veya mavimsi-mor bir renkte olurlar. Varisli damarlar genellikle bacaklarda ortaya çıkarlar ama vücudun başka yerlerinde de çıkabilirler.

Varisli damarlar damarlardaki kapakçıklar düzgün çalışmadığında bacaklarda ortaya çıkarlar. Damarların normalde tek yöne açılan kapakları olur ki kan böylece kalbe geri akamasın. Kapaklar düzgün çalışmadığında kan damarlarda toplanmaya başlar kalbe geri devam etmektense. Bu damarın kanla dolmasına, acıyla ve şişik damarlara sebep olur.

Varisli damarlar soyulması varisli damarları iyileştirir ve geri gelmesini engeller. Prosedür aynı zamanda damarın ligasyondan, avülsiyondan ve ablasyondan soyulması olarak da bilinir.

Neden Varisli Damar Soyulması Yapılır?

Doktorunuz aşağıdaki belirtiler varsa varisli damar teşhisi koyabilir:

 • Devamlı ağrı, zonklama ve bacaklarda gerginlik
 • Cilt yaraları ve ülser
 • Kan pıhtıları
 • Damarlardan kanama

Varisli damar soyulması aynı zamanda kozmetik sebeplerden ötürü de yapılabilir. Bunun iyi bir seçenek olup olmadığını doktorunuzla konuşun.

Varisli Damar Soyulmasına Nasıl hazırlanabilirim?

♦♦Doktorunuz prosedürden önce fiziksel muayene yapacaktır. Bu doktorunuzun çalışmayan kapakların yerlerini tespit etmesini sağlayacaktır. Doktorunuz elle tutulan bir ultrason cihazı kullanabilir, böylece damarların ve kapakçıkların daha iyi bir görüntüsünü elde edebilir.

♦♦Aynı zamanda çift yanlı tarama da yapabilirler ve bu etkilenen damarların net bir görüntüsünü ve akan kan miktarını verecektir. Bu test aynı zamanda damarlardaki her türlü kan pıhtısını, trombozları eler. Bu doktorunuzun varisli damarları daha net görmesini sağlar.

♦♦Prosedürden önce kullandığınız reçeteli ve reçetesiz ilaçları söylemenizde fayda vardır. Doktorunuz belli ilaçları geçici olarak almayı kesmenizi söyleyebilir, zira varisli damar soyulması prosedürü sırasında ağır kanamalara sebebiyet verebilir.

♦♦Prosedürden sonra sizi eve götürmesi için bir arkadaşınızı veya aile üyesini ayarlamalısınız. Varisli damar soyulması sıklıkla genel anestezi kullanılarak yapılır ve bu da sizi araba süremeyecek bir hale getirebilir.

Varisli Damar Soyulmasının Riskleri Nelerdir?

Varisli damar soyulması güvenli, düşük risk taşıyan bir cerrahî prosedürdür. Ancak ameliyatlarda her daim riskler bulunur:

 • Anesteziye alerjik reaksiyon
 • Kesim yerlerinde enfeksiyon
 • Ağır kanama
 • Kan pıhtıları
 • Çürük veya yara
 • Sinir yaralanması

Bu riskler nadirdir. Yine de bazı insanlar bunları yaşamaya daha meyillidir. Varisli damar soyulması aşağıdakilere genellikle tavsiye edilmez:

 • Hamile kadınlara
 • Zayıf bacak sirkülasyonu olanlara
 • Deri enfeksiyonu hastalarına
 • Kan pıhtılaşması sorunu yaşayanlara
 • Aşırı kilolu insanlara

Varisli Damar Soyulması Sırasında Ne Beklemeliyim?

♦♦Varisli damar soyulması sıklıkla ayakta yapılır, bunun anlamı prosedürün yapıldığı gün evinize dönebilirsiniz. Bu prosedür tipik olarak 60 ila 90 dakika arasında sürer. Özellikle daha karmaşık bir ameliyat daha uzun sürer.

♦♦Doktorunuzun tavsiyesine bağlı olarak genel veya omurilik anestezisi alabilirsiniz prosedürden önce. Genel anestesi prosedür boyunca sizi uyutur. Omurilik anestezisi belden aşağısını hissetmemenizi sağlar ama prosedür boyunca uyanık kalırsınız. Doktorunuz anksiyete karşıtı ilaçlar verebilir, eğer omurilik anestesizi alacak ve prosedür konusunda gergin iseniz.

♦♦Varisli damar soyulması sırasında cerrah belli küçük kesikler açacaktır hasarlı damarınızın altında ve üstünde. Bir kesik uyluğunuzda olacak. Diğeri ise bacağınızın alt kısmında, bacak baldırında veya bilekte. Ardından doktorunuz uyluktaki kesikten damarınıza plastikten ince bir kablo bağlayacak ve bacağınızın aşağısındaki kesikten damarı çekecektir. Ardından cerrah kesikleri dikecek ve bandaj yerleştirip baskı koyacaktır.

Varisli Damar Soyulmasından Sonra Ne Olur?

♦♦Damar soyulmasından sonra iyileşmek 2 veya 4 hafta alır. Ancak iyileşme süreniz kaç damar soyulduğuna ve damarların yerlerine göre değişecektir.

♦♦Doktorunuz acı ve ağrı için ilaçlar yazacaktır rahatsızlığınız gidermek için. Aynı zamanda ayağınızın üstüne basmamanızı söylecektir ameliyattan sonraki 2-3 gün boyunca.

♦♦4 gün geçtikten sonra bandajları çıkarabilirsiniz. İyileşme sırasında otururken bacaklarını havada tutmanız çok önemlidir. Bunun için yastık kullanabilirsiniz. 4. haftada normal aktivitelerinize dönebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...