Vasektomi Sonrası Sorunları: Uzun Süren Sorunlara Dikkat!

Vasektomi Sonrası Sorunları: Uzun Süren Sorunlara Dikkat!

Vasektomi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Vasektomi Nedir?

Erkeğin tohum kanallarının ameliyatla bağlanmasıdır. Uygulandıktan sonra erkek artık gebe bırakamaz. Tohum kanallarının bağlanması, erkeğin görünümünde, cinsel arzu ve yeterliliğinde, cinsel doyumunda, erkeklik organının (penisinin) sertleşmesinde ve boşalmasında hiçbir değişiklik yapmaz, bütün bu olaylar eskisi gibi devam eder.

Kimler için uygundur?

Bu işlemi yaptırmaya bilinçli ve gönüllü olarak karar veren çiftler. Kesinlikle bir daha çocuk sahibi olmak istemeyenler. Çocuk sahibi olması sakıncalı olanlar.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Vasektomi olanlarda, İşlem yerinde şiddetli ağrı, kızarıklık, ateş ve hassasiyet olursa, Erkeğin eşinde adet gecikmesi olursa derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Nasıl Uygulanır

Geri dönüşü olmayan bir aile planlaması yöntemi olduğundan ileride pişmanlık duyulmaması için işlemden önce MUTLAKA DANIŞMANLIK hizmeti alınmalı, bilinçli olarak karar verilmeli ve rıza formu her iki eş tarafından imzalanmalıdır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bu işlemi yaptırmak isteyen kişiler üroloji bölümüne gitmelidir.

Uzun Süreli Sorunlar

Amerikan Üroloji Birliği’ne (AUA) göre Amerika’da her yıl 175,000-500,000 erkek vasektomi ameliyatı olmaktadır. Ameliyat sonrası sorunlar çok görülmeseler de uzun süreli sorunlar oluşabilmektedir.

Kısa Vadeli Sorunlar

Bazen vasektomi sonrası yan etkiler meydana gelebilir. Bu yan etkiler genellikle iyileşme sürecinin ötesine geçmezler.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...