Vekaleten Munchausen (Düşlemsel Yalanlar) Sendromu Nedir?

Vekaleten Munchausen (Düşlemsel Yalanlar) Sendromu Nedir?

Munchausen sendromu, bir yaralanma veya hasta numarası ile derin bir ilgi çekme ihtiyacını ifade eden zihinsel bir hastalıktır. Vekaleten Munchausen sendromu (MSP), bir çocuğun bakıcısının sahte semptomlar oluşturarak çocuğunun yaralı veya hasta gibi görünmesine sebep olduğu bir hastalıktır. "Vekaleten" tabiri "bir aracı" anlamına gelir. MSP, esasen akıl hastalığı olmasına rağmen, aynı zamanda bir çocuk istismarı şekli olarak da kabul edilir.

Vekaleten Munchausen (Düşlemsel Yalanlar) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Vekaleten Munchausen (Düşlemsel Yalanlar) Nedir?

Munchausen sendromu, bir yaralanma veya hasta numarası ile derin bir ilgi çekme ihtiyacını ifade eden zihinsel bir hastalıktır.

Neden Kaynaklanır?

MSP nadir görülen bir durumdur ve kesin nedeni bilinmemektedir. Araştırmacılar hem psikolojik hem de biyolojik faktörlerin dahil olduğunnun teorisini düşünüyorlar.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

MSP semptomlarınız varsa, çocuğunuzu incitmeden önce derhal Psikiyatri Danışmanına başvurun.

MSP’li birçok kişi, dikkatini çekmek için bir çocuğun semptomlarını abartır veya yalan söyler. Ayrıca yiyecekleri zehirleyerek, yemek vermeyerek veya enfeksiyonlara neden olarak semptomlar yaratabilirler. Hatta bazı insanlar, aile üyelerinden veya toplumdan sempati duymaya çalışmak için acı verici veya riskli testler ve prosedürler geçirebilirler. Ayrıca, MSP’li kişilerin, özellikle kendilerinden daha güçlü olduğunu düşündükleri insanları aldatma ile memnuniyet duyabileceklerine inanılmaktadır, özellikle de medikal profesyonellerini.

her yıl 2,5 milyon çocuk istismarının yaklaşık 1,000 kadarının MSP ile ilgilidir.

MSP’li bir ebeveyn veya bakıcı çoğu zaman özenli ve dikkatli göründüğü için, doktorlar genellikle herhangi bir yanlışlıktan şüphelenmez. Teşhis, kişinin doktorları manipüle etme ve çocukta semptomları tetikleme kabiliyeti nedeniyle de zor olabilir. Sonuç olarak, MSP birçok durumda tespit edilemez. Doktorlar, bir çocuk sık sık hastalıklar ve yaralanmalar yaşarsa, çocuk istismarından şüphelenmeye başlayabilir. Ayrıca, bir çocuğun belirtileri bakıcısı ile evde yalnızken kötüleşirse ve tıbbi bakım altında iyileşirse de bu durumdan şüphelenebilirler.

Çocuğa yönelik tedavi, genellikle çocuğu istismar eden kişiden uzaklaştırmayı içerir. Suistimal edenler hakkında suç duyurusunda bulunabilir ve uzun süreli psikiyatrik danışmanlık tavsiye edilebilir.

Vekaleten Munchausen Sendromunun Uyarı İşaretleri

Hem çocukta hem de bakıcıda uyarı işaretleri aramak önemlidir.

Bir çocuktaki uyarı işaretleri şunlardır:

 • Tekrarlanan yaralanma, hastalık veya hastaneye yatış geçmişi
 • Hiçbir hastalığa tam uymayan semptomlar
 • Test sonuçlarıyla eşleşmeyen belirtiler
 • Tıbbi bakım altında iyileşir gibi görünen ancak evde kötüleşen belirtiler

MSP’nin bakıcıdaki uyarı işaretleri şunlardır:

 • Dikkat çekme arzusu davranışı
 • Özverili ve kendini adamış gibi görünmek için çabalama
 • Doktor ve sağlık personeli ile fazlasıyla ilgilenmek
 • Çocuğun yanından ayrılmayı reddetmek
 • Çocuğun semptomlarını abartmak veya çocuk adına konuşmak
 • Hastane ortamından ve çocuğa gösterilen ilgiden zevk almak

Çocuğunuza zarar verme isteği yaşıyorsanız derhal tıbbi yardım alın. Çocuk istismarı, sebebi ne olursa olsun, bir suçtur.

Vekaleten Munchausen Sendromunun Nedenleri

MSP nadir görülen bir durumdur ve kesin nedeni bilinmemektedir. Araştırmacılar hem psikolojik hem de biyolojik faktörlerin dahil olduğunnun teorisini düşünüyorlar. MSP tanısı konan birçok kişi çocukken fiziksel, duygusal veya cinsel tacize uğramıştır. Bazıları hasta veya yaralı olmanın, sevgi veya bakım almanın bir yolu olduğunu gördüğü ailelerde büyümüştür. Ayrıca, stresin MSP gelişiminde rol oynayabileceğine inanılmaktadır. Bu stres; önceki travmatik bir olaydan, evlilik problemlerinden veya ciddi bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir.

Vekaleten Munchausen Sendromunun Teşhisi

MSP tanısı alan bir bakıcının istismarı kabul etmesi ve psikiyatrik tedaviye başvurması gerekir. Bununla birlikte, MSP’li insanlar sahtekârlığa yatkındır, bu nedenle durumu teşhis etmek çok zor olabilir. Ek olarak, hasta veya yaralı bir çocuğa odaklanan dikkat ile, doktorların ve aile üyelerinin MSP olasılığını göz ardı etmesi kolaydır.

Doktorun önce çocuğa belirli bir hastalığı teşhis etmeye çalışması olasıdır. Bir çocuk tekrar tekrar açıklanamayan bir hastalık veya yaralanma ile başvurursa, doktor çocuk istismarı veya MSP’den şüphelenmeye başlayabilir. Çocuk, bakıcısıyla olmadığında herhangi bir belirtinin aniden durması veya iyileşmesi durumunda da şüphelenebilirler. Doktorun ilk görevi, bu şüpheleri uygun makamlara bildirerek çocuğu istismardan korumaktır. Doktor bakımı altında iken çocuğun herhangi bir hastalığı, yaralanması veya duygusal travması teşhis ve tedavi edilecektir.

Vekaleten Munchausen Sendromunun Tedavisi

MSP tedavisinin hem çocuğu hem de yetişkinleri içermesi gerekir. Tüm ailenin tedaviye katılması da yararlı olabilir.

Vekaleten Munchausen Sendromunun Potansiyel Komplikasyonları

MSP’li bakıcılar tarafından istismara uğrayan çocukların bazıları hayatı tehdit edici olabilecek birden fazla hastalık veya yaralanma geliştirebilir. Ayrıca acı verici ve korkutucu tıbbi prosedürlere de maruz kalabilirler. Sonuç olarak, bazı çocuklar yıllarca depresyon ve endişe yaşayabilir. Ayrıca Munchausen sendromu edinme için artmış risk altındadırlar.

Vekaleten Munchausen Sendromunun Öngörüsü

MSP için tedavi edilen bakıcı için psikiyatri danışmanlığı genellikle yıllarca gerekli olur. Etkili bir şekilde tedavi edilmesi çok zor bir durumdur.

Çocuk için uzun vadeli öngörü, fiziksel ve psikolojik yaralanmalarının boyutuna bağlı olacaktır. Birçok istismar mağduru çocuk, yaşamları boyunca depresyona ve endişeye yatkındır.

Vekaleten Munchausen Sendromunun Önlenmesi

MSP’yi kimin geliştireceğini tahmin etmenin bir yolu yoktur ve bunu önlemenin bilinen bir yolu da yoktur. Bununla birlikte, MSP’den şüpheleniliyorsa, bozukluğun ilerlemesini önlemenin yolları vardır.

MSP semptomlarınız varsa, çocuğunuzu incitmeden önce derhal psikiyatri danışmanlığı isteyin. Bir çocuğun istismara uğradığını düşünüyorsanız, polise veya Çocuk Koruma Hizmetlerine başvurun. İstismar veya ihmal nedeniyle herhangi bir çocuğun derhal tehlikesi varsa 112’yi arayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...