Venogram Nedir?

Venogram Nedir?

Venogram, doktorunuzun damarlarınızı bir röntgende görmesini sağlayan bir testtir. Damarlar genellikle normal bir röntgende görülemez. Bu test kontrast boya denen bir sıvının enjeksiyonunu içerir. Boya, damarlarınızın röntgende görülmesini sağlayan iyot bazlı bir çözümdür.

Venogram Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne İçin Yapılır?

Venogram, doktorunuzun damarlarınızı bir röntgende görmesini sağlayan bir testtir.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Doktorunuzla venografi yapmadan önce tüm ilaçlarınızı ve alerjilerinizi tartışmalısınız. Kabuklu deniz hayvanlarına veya iyota alerjisi olan kişiler kontrast boyaya özellikle hassas olabilirler.

Venografi, doktorunuzun damarlarınızın büyüklüğünü ve durumunu değerlendirmesini sağlar. Kan pıhtıları ve tümörler gibi tıbbi durumları teşhis etmek için de kullanılabilir. Test ayrıca doktorunuza bacaklarınızda ağrı veya şişliğe neden olabilecek damar anormalliklerini gösterebilir.

Venografi Türleri

Venografi genellikle bacaklardaki veya midedeki damarları görselleştirmek için kullanılır, ancak vücudun herhangi bir yerinde kullanılabilir. Doktorunuz, testinizin nedenine bağlı olarak sizin için hangi tip venografinin uygun olacağını seçecektir. Venografi türleri aşağıdakileri içerir:

  • Artan venografi, doktorunuzun bacaklarınızdaki derin ven trombozunun veya kan pıhtılarının yerini görmesini sağlar.
  • Azalan venografi, doktorunuzun derin venlerdeki kapakların işlevini ölçmesini sağlar.
  • Üst ekstremite venografisi, doktorunuzun boyun ve kollarınızdaki damarlardaki tıkanıklıkları, kan pıhtılarını veya vasküler anormallikleri aramasına izin verir.
  • Venakavografi, doktorunuzun, kalbe kan getiren inferior vena cava’nın işlevini değerlendirmesini sağlar.

Her venografi tipi, aynı kontrast boya ve röntgen makinesini kullanır.

Venografi için Nasıl Hazırlanılır

Doktorunuzla venografi yapmadan önce tüm ilaçlarınızı ve alerjilerinizi tartışmalısınız. Kabuklu deniz hayvanlarına veya iyota alerjisi olan kişiler kontrast boyaya özellikle hassas olabilirler.

Hamileyseniz doktorunuzu bilgilendirin. Röntgenden radyasyona maruz kalma miktarı minimaldir, ancak gelişmekte olan bir fetüse yönelik hafif bir risk taşır.

Venografiden dört saat önce oruç tutmanız tavsiye edilebilir. Tüm takıları venografiden önce çıkardığınızdan emin olun.

Venografi Prosedürü

Test alanlarının kolay erişilebilmesi için venografi sırasında giyilecek bir hastane elbisesi verilecektir. Bir sağlık uzmanı, ayaklarınızdan birini steril bir sıvı ile temizler ve intravenöz bir damar yolu yerleştirir. Ardından kontrast boyayı damara enjekte ederler.

Sıcak hissedebilir, hafif bir baş ağrısını geliştirebilir veya kontrast boyası vücudunuzdan geçerken bulantı hissedebilirsiniz. Solunum probleminiz varsa veya boya enjekte ettikten sonra kaşıntılı hissederseniz, bildirin. Bu alerjik reaksiyona işaret edebilir.

Birden fazla yiyeceğe veya ilaca alerjisi olan kişilerin kontrast boyasına karşı alerjik reaksiyon gösterme olasılığı daha yüksektir. Saman nezlesi veya astımı olanlarda da alerji riski artmaktadır. Böbrek hastalığı olan insanlar da risk altındadır.

Venografiden önce boyalar için kontrast madde alerjisi testi yapılmayacaktır. Bu nedenle, daha önce boyaya tepki verdiyseniz doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Doktor kaşıntıyı önlemek için kontrast boya kullanmadan önce size antihistamin verebilir ya da reaksiyona riskine girmemeye karar verip boya kullanmaz.

Kontrast boya, bacaklarınızda ve alt bedeninizde hareket ettikçe düzenli aralıklarla röntgen çekilir. Test genellikle 30 ila 90 dakika arasında sürer. Röntgen bittikten sonra, enjeksiyon bölgesini saracaklardır.

Venografi sonrası kısa bir süre dinleneceksiniz ve yaşamsal belirtileriniz izlenecek. Evinize aynı gün gidebilirsiniz. Prosedürünüzü takiben ve kontrast boyasını vücudunuzdan temizlemek için bol su içtiğinizden emin olun.

Aşağıdaki belirtiler kontrast boyaya bir enfeksiyon veya alerji belirtisi olabilir:

  • Enjeksiyon yerinde kızarıklık
  • Enjeksiyon yerinde şişme
  • Ateş
  • Titreme

Bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, durumunuzun hastanede daha uzun bir süre izlenmesi gerekebilir.

Venografi Sonuçları

Doktorunuz bir radyologtan sonuçlar hakkında bir rapor alacaktır. Radyolog, radyoloji sonuçlarını okumak için eğitilmiş bir doktordur. Doktorunuz sizinle birlikte kan pıhtıları, tıkanıklıkları veya işlev bozukluğu gibi anormal bulguları tartışacaktır. Doktorunuz bu anormallikleri tedavi edebilir veya takip randevularında izleyebilir.

Venografinin Riskleri

Venografi çoğu insan için güvenlidir. Önemli konjestif kalp yetmezliğiniz, pulmoner hipertansiyonunuz veya kontrast boyasına karşı alerjiniz varsa bu testi yaptırmamalısınız.

Böbrek hastalığı, diyabeti olanlar veya glukoz seviyelerini kontrol etmek metformin ilacı (Glucophage) alanlar venografi sonrası böbrek yetmezliği geçirmek için daha büyük bir risk altına girebilirler. Amerikan Aile Hekimleri Akademisinde bildirilen çalışmalar, tıbbi prosedürler sırasında kontrast boya bulunan kişilerin %0.1 ila %13’ü arasında böbrek yetmezliği yaşayabileceğini belirtmiştir.

Diğer faktörler venografinin gerçekleştirilmesini zorlaştırabilir. Özellikle de obezseniz, röntgen sırasında sabit durmazsanız veya bacaklarınızda ciddi şişlikleriniz varsa.

Uzuvlarınızda aşırı şişlik veya şişmanlık, venografi sırasında damarları bulmayı ve görmeyi için zorlaştırır. Aynı zamanda, testin düzgün görüntüler vermesi için sabit durabilmeniz gerekir, böylece X-ray teknisyeni doğru görüntüler elde edebilir.

Venografinin yararlarının risklere üstünlüğünü belirlemek için genel sağlığınızı doktorunuzla tartışın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...