Ventriküler Prematür Kompleksler Nedir?

Ventriküler Prematür Kompleksler Nedir?

Kalbiniz vücuda kan ve oksijen pompalamaktan sorumludur. Kalp bunu genişleyerek ve daralarak yerine getirir. Bu hareket kalp atışınızdır. Kalp atışlarınız benzersiz bir elektrik sistemi tarafından düzenlenir. Bu elektrik sistemi, kalbinizin öngörülebilir bir şekilde hareket etmesi için gereken sinyalleri sürekli olarak üretse de sinyal bazen zamanla bozulabilir. Bu olduğunda, düzensiz bir kalp atışı oluşabilir ve kalbiniz bir atımı atlamış gibi hissedebilir.

Ventriküler Prematür Kompleksler Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Ventriküler prematür kompleks teşhil edilmesi zor kalp ritmi bozulması durumudur. Önemsiz yada ciddi bir durumdan kaynaklanabilir.

Nasıl Önlerim?

Ventriküler prematür kompleksler için alınacak en önemli önlem kafein, alkol ve tütün kullanımını sınırlandırmaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Ventriküler prematür kompleksler için Kardiyoloji bölümüne gidilir.

Ventriküler Prematür Kompleksler

Çeşitli sağlık koşulları kalp atışlarınızı bozabilir. Bazıları yaşamı tehdit edebilir, ancak diğerleri oldukça iyi huylu olabilir. Ventriküler prematür kompleksler düzensiz bir kalp atımına neden olabilen iyi huylu bir durumun bir örneğidir. Aslında çoğu insan bu durumu yaşamlarında bir noktada tecrübe eder. Bu durum rastgele zamanlarda veya düzenli yapılarda ortaya çıkabilir.

Ventriküler prematür kompleksler aynı zamanda şunlar olarak da bilinir:

 • Erken ventriküler kasılmalar (PVC)
 • Ventriküler erken atım
 • Ekstrasistol
 • Ektopik kalp atışı

Ventriküler Prematür Kompleksi Tanıma

Ventriküler prematür kompleksler yaşıyorsanız, herhangi bir belirti görmeyebilirsiniz. Semptomlar fark edilirse kalbinizde çarpıntı, güçlü vuruşlar veya göğsünüzde zıplama şeklinde olur. Kalbinizin bir atımı atlatmış gibi görünebilir.

Bazı durumlarda, ventriküler prematür kompleksten sonra ortaya çıkan kalp atışı daha güçlü olabilir. O kadar ki göğsünüzde ağrı veya rahatsızlık hissedersiniz.

Sık veya uzun süreli ventriküler prematür kompleksleriniz var ise bu, kalbinizin kanı verimli bir şekilde pompalama yeteneğini azaltabilir.

Bu, aşağıdakileri de içeren ek belirtilere neden olabilir:

 • Zayıflık
 • Baş dönmesi (vertigo)
 • Bilinç kaybı
Bu semptomlar ciddidir ve mümkün olan en kısa zamanda bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Ventriküler Prematür Komplekslere Ne Sebep Olur?

Ventriküler prematür kompleksler, kalbin alt odalarının yapmaları gereken kasılmaları gerçekleştirmediğinde ortaya çıkar. Bu olduğunda kalp atışlarınız senkronize olmaz. Düzenli bir kalp atışı, ekstra bir kalp atışı, bir duraklama ve daha güçlü bir kalp atışı hissedebilirsiniz. Ekstra kalp atışı ventriküler prematür komplekstir. Normal bir vuruş kadar güçlü değildir ve tüm kanı kalbin dışına pompalamaz. Bu daha kuvvetli olan kalp atışına neden olur, çünkü ekstra kanı kalpten dışarı pompalamak için daha fazla kuvvet gerekir.

Ventriküler prematür kompleksler yaygın olsa da, doktorlar her zaman onlara neyin sebep olduğunu tanımlayamazlar.

Ventriküler prematür komplekslerin gelişimine katkıda bulunabilecek faktörler şunlardır:

 • Uyarıcılar ve astım ilaçları gibi bazı ilaçların kullanılması
 • Hormonal dengesizlikler
 • Alkol tüketimi
 • Yasadışı uyuşturucu kullanma
 • Kafein tüketimi
 • Artan kaygı
 • Yüksek tansiyon
 • Kalp hastalığı
 • Konjenital kalp problemleri

Ventriküler Prematür Komplekslerinin Risk Faktörleri Nelerdir?

50 yaşın üzerindeki kişilerde daha sık görülmesine rağmen, herkes ventriküler prematür kompleksler geliştirebilir. Kalp hastalığı olan kişilerde ventriküler prematür kompleksler sıklıkla görülür. Aile geçmişinde kardiyak problemlerinin olması da bu durumu geliştirmek için olasılık yaratır.

Ventriküler Prematür Kompleksler Nasıl Teşhis Edilir?

Ventriküler prematür komplekslerin teşhis edilmesi zor olabilir. Bu düzensiz kalp atışları rastgele ortaya çıkarsa, doktorunuz randevunuz sırasında bunları tespit edemeyebilir. Ventriküler prematür komplekslerin semptomlarını doktorunuza bildirirseniz, tanıyı doğrulamak için ek testler isteyebilir.

Bu testler şunları içerebilir:

Ventriküler Prematür Kompleksler Nasıl Tedavi Edilir?

Bu durumun tedavisi genel sağlığınıza ve ventriküler prematür komplekslerinizin nedenine bağlı olacaktır.

Bu Durumdaki Bir Hasta İçin Tahmin Nedir?

Ventriküler prematür kompleksleri olanlar için prognoz oldukça iyidir. Birçok durumda, bu insanlar tedavi gerektirmez. Kalp hastalığınız veya başka sağlık sorunlarınız varsa, bu sorunlara yönelik tedavi, ventriküler prematür komplekslerin semptomlarını hafifletmelidir.

Ventriküler Prematür Kompleksler Nasıl Önlenebilir?

Yaşam tarzı değişiklikleri yaparak ventriküler prematür kompleksleri önlemeye yardımcı olabilirsiniz. En önemlisi kafein, alkol ve tütün kullanımını sınırlandırmalısınız. Ayrıca güvenilir bir arkadaşınızla egzersiz yapmak veya konuşmak gibi endişelerinizi ve stresinizi yönetmek için sağlıklı yollar bulmaya çalışın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...