Ventriküler Septal Defekt (Ventriküler Septal Kusur)

Ventriküler Septal Defekt (Ventriküler Septal Kusur)

Genellikle ventriküler septal defekt olarak bilinen ventral septal defekt, kalbin alt odacıkları veya ventriküllerde görülen bir deliktir. Bu kusur, kalbin iki tarafını bölen kasın herhangi bir yerinde oluşabilir. Ventriküler septal defektin türleri vardır. Küçük kusurlar herhangi bir tedaviye gerek görülmeden kendiliğinden kapanabilir ve uzun süreli etkilere yol açmaz. Kendi kendine kapanmayan kusurlar genellikle ameliyatla tedavi edilebilir.

Hamilelik Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Hamilelik hem endişeli hemde bir o kadar heyecanlı bir bekleyiştir. Bu süreç boyunca bilgili davranmak oluşabilecek her türlü riskleri minimalize edebilmektedir.

Ne Yapmalıyım?

Hamilelik ile ilgili komplikasyonların önlenmesi için hamileliğiniz boyunca doğum öncesi kontrollerine gitmeniz çok önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hamilelik boyunca Kadın Hastalıkları Ve Doğum uzmanına düzenli kontrollere gidilmesi gerekmektedir.

Ventriküler Septal Defektin Belirtileri

Ventriküler septal defekt doğumsal kusurlar arasında en yaygın görülen türdür.

Bazı çocuklarda ventriküler septal defekt herhangi bir belirtiye yol açmaz. Kalpteki delik küçükse herhangi bir soruna yol açmaz.

Belirtiler görüldüğünde şu şekilde ortaya çıkar:
Nefes almada güçlük
Hızlı nefes alma
Cilt renginde solukluk
Sık sık solunum yolu enfeksiyonlarının yaşanması
Özellikle dudakların ve parmakların etrafındaki cildin morarması

Ventriküler septal defektin görüldüğü çocuklarda genellikle kilo almada zorluk ve beslenme sırasında terleme görülür. Tüm bu belirtiler çok tehlikeli olabilir. Bu nedenle bebeğinizde ya da çocuğunuzda bu belirtiler varsa bir an önce doktora danışmalısınız.

Ventriküler Septal Defektin Nedenleri

Ventriküler septal defektin en yaygın görülen nedeni doğumsal kalp kusurudur. Bazı kişiler kalplerinde delikle doğarlar. Bu durum herhangi bir belirtiye neden olmayabilir ve teşhis edilmesi yılları bulabilir.

Ventriküler septal defektin nadir görülen bir nedeni de göğüsteki şiddetli travmalardır. Örneğin, göğse doğrudan, zorlayıcı ve tekrarlanan travma ventriküler septal defekte neden olabilir.

Ventriküler Septal Defekt için Risk Faktörleri

!Ventriküler septal defekt, diğer doğum kusurlarıyla aynı zamanda oluşabilir. Diğer doğum kusurlarının oluşma riskini artıran aynı faktörler ventriküler septal defekt riskini de artırır.

!Ventriküler septal defekt riskini artıran özel faktörler arasında Asya kökenli olmak, aile geçmişinde doğumsal kalp kusurlarının bulunması ve Down sendromu gibi genetik hastalıklara sahip olmak bulunur.

Ventriküler Septal Defekt Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz sizi ve bebeğinizi stetoskop ile dinler, sağlık geçmişinizle ilgili detaylı bilgi toplar ve çeşitli testler yapar.

Bu testler arasında şunlar bulunur:
  • Transözofageal ekokardiyogram, boğazın uyuşturularak ince bir ultrason cihazının boğazdan ve yutaktan geçirilip kalbe doğru götürülerek görüntüsünün alınmasıyla yapılır.
  • Salin testiyle birlikte yapılan ekokardiyogram, kan akışına salin çözeltinin enjekte edilmesinden sonra kalbin ultrason görüntüsünün alınmasıyla yapılır.
  • MR ile kalbin görüntüsünü almak için radyo ve manyetik dalgaların kullanılmasını içerir.

Ventriküler Septal Defekt Nasıl Tedavi Edilir?

Ventriküler Septal Defektlerde İyileşme

Küçük kusurları ve hiçbir belirtisi olmayan bebeklerde doktorlar kusurun kendiliğinden düzelip düzelmeyeceğini takip ederler. Belirtiler de takip edilir.

Ameliyat, yüksek başarı oranına sahiptir ve uzun vadede etkili bir tedavidir. İyileşme süresi, kusurun boyutuna ve başka sağlık ya da kalp sorunlarının olup olmamasına bağlıdır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...