Virilizm: Kadınlarda Erkeksi Fiziksel Özellikler

Virilizm: Kadınlarda Erkeksi Fiziksel Özellikler

Virilizmi olan kadınların östrojen ve testosteron gibi erkek seks hormonlarında dengesizlik bulunur. Erkek seks hormonlarının yani androjenlerin aşırı üretilmesi virilizme neden olur. Androjen, adrenal bezlerin ürettiği, hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunan bir hormondur. Bu hormon erkeklerde testislerde, kadınlarda ise daha az bir şekilde üretilmek kaydıyla yumurtalıklarda bulunur. Testisler, testosteronun birincil kaynağıdır ancak adrenal bezlerde üretilen androjenler de ikincil cinsiyet özelliği için önemlidir. Anabolik steroidlerin kullanımı virilizme neden olabilir. Bu sentetik maddeler, erkeklik hormonu olan testosteron gibi davranabilir.

Virilizm Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Virilizm Nedir?

Virilizm, kadınlarda erkeksi kıl oluşumunun ve diğer erkeksi fiziksel özelliklerin gelişiminin görüldüğü bir rahatsızlıktır.

Ne Yapmalıyım?

Yaşadığınız fiziksel değişimleri ve belirtileri doktorunuza anlatın. Doğum kontrol hapları da dâhil olmak üzere kullandığınız tüm ilaçları belirtin. Ailenizin sağlık geçmişini doktorunuza anlatmanız, doktorunuzun virilizmin sebebine karar vermesine yardımcı olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Virilizm için Endokrinoloji Ve Metabolizma Hastalıkları bölümüne gidilir.

Virilizmin Belirtileri

Virilizmin belirtileri arasında şunlar bulunur:
Yüzde özellikle yanaklarda, çenede ve üst dudak bölgesinde aşırı kıllanma
Sesin kalınlaşması
Cinsel istekte artış
Normalden küçük göğüsler
Klitorisin büyümesi
Düzensiz regl döngüsü
Erkek tipi kellik
Şu bölgelerde akne görülme eğilimi de bulunur:
Göğüs
Sırt
Yüz
Saç hizası
Koltuk altları
Kasıklar

Virilizmin Nedenleri

Cinsel hormonlarda dengesizliğe neden olan her türlü hastalık virilizme neden olabilir. Bu hastalıklar genellikle adrenal bezlerdeki hormonların aşırı üretilmesine neden olurlar. Bazen, kanserli bir tümör türü olan adenoma virilizme neden olabilir. Hormon üretiminde bir sorun olması ya da adrenal bezlerin boyutunun büyümesi yani hiperplazi virilizme neden olabilir.

Virilizmin diğer nedenleri arasında şunlar bulunur:
Erkek hormon takviyelerinin kullanılması
Kas kütlesini artırmak için steroid kullanılması
Kadınların üreme çağında yumurtalıklarında kistlerin olmasından dolayı yaşanan polikistik over sendromu

Polikistik over sendromundan dolayı görülen virilizm genellikle hafiftir. Doktorlar, polikistik over sendromunun nedenini tam olarak bilememektedir. Ancak, yüksek insülin seviyesinin, düşük dereceli iltihaplanmaların ve genetiğin bu durumda etkisi olduğuna inanılmaktadır. Polikistik over sendromu olan kadınlarda genellikle erkek tipi kellik ve yüzde kıllanma gibi maskülen fiziksel özellikleri olur.

Vitilizmin Teşhis Edilmesi

Doktorunuz virilizmin özelliklerini taşıdığınızı düşünüyorsa kan örneği alabilir. Alınan kan testosteron, östrojen, progesteron ve diğer hormonları kontrol etmek için test edilir. Androjenlerin seviyesinde artış olması bu hastalığın işaretçisidir.

Kanınızdaki androjenlerin miktarı yüksekse doktorunuz deksametazon supresyon testi denen bir test yapar. Bu test, aşırı androjenlere neden olan durumun anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Doktorunuz kanseröz adenomadan şüpheleniyorsa tomografi gibi bir görüntüleme testi yapılabilir. Bu test, vücudun içindeki yapıların detaylı bir şekilde görüntülenmesine izin verir. Doktorunuz görüntüleme testlerini kullanarak anormal büyümelerin varlığını anlayabilir.

Virilizm Nasıl Tedavi Edilir?

Adrenal bezinizde adenoma varsa doktorunuz ameliyatla alabilir. Tümör, tehlikeli bir yerdeyse ya da alınması güç bir yerdeyse doktorunuz kemoterapi veya radyasyon tedavisi önerebilir. Bu tedaviler tümörün alınmadan önce küçülmesine yardımcı olur.

Vitilizmin nedeni tümör değilse doktorunuz doğum kontrol hapı verebilir. Bu ilaçlar hormon seviyelerinizi düzenlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, androjen reseptörleri engellemek için de ilaç yazabilir.

Virilizm, kadınlarda cinsiyet hormonlarındaki dengesizliklerden dolayı erkek tipi kellik gibi fiziksel özelliklerin gelişmesine neden olabilir. Bu durum, erkek hormonu takviyelerinin kullanılması ya da steroid kullanılması gibi ilaç kullanımına bağlı olabileceği gibi polikistik over sendromu ya da kanserli tümörün olması gibi hastalıklara da bağlı olabilir. Uygulanacak tedavi, hastalığın nedenine bağlıdır. Seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...