Vücudunuzdaki Yağ Dağılımına Dair Bilmeniz Gerekenler

Vücudunuzdaki Yağ Dağılımına Dair Bilmeniz Gerekenler

♦♦Vücudunuzda çok fazla yağ olmasının sağlığınız açısından kötü olması sır değil. Muhtemelen vücudunuzda ne kadar yağ olduğuna odaklanıyorsunuzdur ama dikkat etmeniz gereken bir başka şey daha var. Bu yağın dağılımı yani nerelerde yağınızın olduğu da son derece önemlidir.

♦♦Belli yerlerde çok fazla yağ olması sorunlara neden olabilir. Bazı yerlerin yağlı olmasıysa herhangi bir soruna yol açmayabilir.

♦♦Peki bu iki durum arasındaki farkı nasıl anlayacaksınız? Yağ dağılımıyla ilgili bilmeniz gerekenleri sizinle bu yazımızda paylaşacağız.

1. Yağın Nerede Toplandığı Sizin Kontrolünüzde Değildir

♥♥Toplam vücut yağıyla ilgili çok fazla söyleyebileceğiniz şey vardır. Peki ya yağların nerede toplandığıyla ilgili? Yağların nerede dağılacağını söylemek oldukça zordur. Pek çok kişide basenlerde üst bacakta ve karın bölgesinde yap birikimi görülür. Fakat bu durum genetiğinizden, cinsiyetinizden, yaşınızdan ve hormonlarınızdan etkilenir.

Yağların Dağılımına Ne Karar Verir?

 • 2017 yılında yapılan bir çalışmaya göre genleriniz, yağ dağılımının nerede olduğuna %50 oranında karar verir. Ailenizdeki insanların çoğunda yağlar göbekte ve kalçada toplanıyorsa sizin de yağlarınızın o bölgelerde toplanmasını bekleyebilirsiniz.
 • Sağlıklı yağ oranı erkeklerde %6 – 24 arasında değişirken kadınlarda %14 – 31 arasındadır. Erkeklerde yağ genellikle göbekte toplanırken kadınlarda kalçada ve basenlerde toplanır.
 • Yaşça büyük yetişkinlerde, metabolizmanın yavaş olması ve kas dokularının azalması gibi etkenlerden dolayı toplam vücut yağı daha fazladır. Fazla yağlar yaş ilerledikçe deri altında toplanmak yerine iç organların etrafında toplanır.
 • Kilo ve hormonlar genellikle çok yakından ilişkilidir, özellikle 40’lı yaşlarda bu durum daha fazla gözlenir. Bunun nedeni, erkeklerde testosteron kadınlardaysa östrojen hormonunun zamanla azalmasıdır.

2. Vücutta Dikkat Edilmesi Gereken Birden Fazla Yağ Türü Vardır

♥♥İster inanın ister inanmayın ama vücutta üç tür yağ tipi vardır. Bu yağ tiplerinin her birinin farklı bir işlevi vardır ve bu yağlar vücudunuzun farklı kısımlarında bulunurlar.

Yağ Türü Bulunduğu Yer
Deri Altı Yağı Tüm vücutta bulunsa da genellikle kalçada, basenlerde ve bacaklarda olur.
İç organ yağı Karın bölgesinde olur ancak hissedilemez.
Kahverengi yağlar Omuzlarda ve göğüslerde olur.

Deri Altı Yağı

♠♠Deri altındaki yağlar, kaslarınızın üstünde cildinizin hemen altında bulunur. Bu yağ türünü, kalçalarınızda, basenlerinizde ve bacaklarınızda elinizle hissetmeniz mümkündür. Bu yağlar, yağ depolarımızın yaklaşık %90’ını oluşturur.

İç Organ Yağı

♠♠İç organların etrafını sarmalayan bu yağlar karın boşluğunun içinde bulunur. Karaciğer, bağırsaklar ve kalp gibi hayati önemi olan organları korurlar. Deri altı yağlarının aksine bu yağları hissetmeniz mümkün değildir. İç organların etrafında çok fazla yağ olması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kahverengi Yağlar

♠♠Kahverengi yağlar, vücudun fazla kalorileri yakmasını sağlayan ve vücut ısısını korumaya yarayan yağlardır. Bebeklerde bol miktarda kahverengi yağ bulunur ancak yetişkinlerde bu yağ türü daha azdır. Genellikle bu yağlar omuzlarda ve göğüs bölgesinde bulunur. Yapılan bir araştırma, soğuk havalarda çok vakit geçiren erkeklerin bu yağları aktive ederek kalori yakımını hızlandırdığını ortaya konmuştur.

3. Deri Altındaki Yağların Çok Önemli Faydaları Vardır

♥♥Deri altındaki yağlar temel olarak enerji depolarlar. Bu yağların küçük bir miktarı bile düşündüğünüzden daha yararlı olabilir.

♥♥Doyduğunuzu ve daha fazla yemenize gerek olmadığını belirtmeye yarayan leptin gibi hormonların salgılanmasına neden olur. Ayrıca adinoseptin adı verilen kan şekerini sağlıklı bir seviyede tutmaya yarayan iltihap önleyici hormonun salgılanmasına da yardımcı olur.

♥♥Yani, yağlarınızı yargılama dürtünüze karşı direnin. Yağlar aslında oldukça faydalı olabilirler.

4. İç Organların Etrafında Çok Fazla Yağ Olması Tehlikeli Olabilir

♥♥Hayati organların etrafında depolandığından iç organ yağları karaciğerinizin içine girmenin bir yolunu bulabilir. Bu yağlar karaciğerde kolesterole dönüşerek kan akışına karışır ve damarlarınızı tıkar.

♥♥İç organ yağları, insülin direncine ve iltihaba neden olan kimyasalların salınımına katkıda bulunur.

♥♥İç organların aşırı yağlanması şu durumlara neden olabilir:

 • Kalp hastalıkları
 • Yüksek tansiyon
 • Diyabet
 • İnme
 • Göğüs ve kolon kanseri gibi bazı kanser türleri

♥♥İç organlarınızda ne kadar yağ olduğunu belirlemek zor olsa da çok fazla iç organ yağının bulunması şaşırtıcı bir şekilde yaygındır. Bulgular kadınların %44’ünde ve erkeklerin %42’sinde aşırı miktarda iç organ yağlanması olduğunu göstermektedir. İç organların yağlanmasını anlamak için en etkili yöntem MR ve tomografidir.

♥♥Kadınlarda bel bölgesinin 90 santimetreden, erkeklerde ise 100 santimetreden fazla olması iç organ yağının fazla olma olasılığını belirtir.

5. Vücut Kitle İndeksi Sağlıklı Yağ Seviyesini Tahmin Etmek için En İyi Bir Yöntem Değildir

Vücut kitle indeksiniz 25 – 29.9 arasındaysa aşırı kilolu, 30 ve üstüyse obezsiniz demektir. Bu durumlarda, iç organ yağınızın fazla olma ihtimali yüksektir.

Ancak yağ oranınızın sağlıklı aralıkta olduğunu anlamak için vücut kitle indeksi tek başına yeterli değildir.

♥♥Araştırmalar, normal kiloda olan erkeklerin %22’sinin ve kadınların %8’inin iç organlarında çok fazla yağ olduğunu göstermektedir. İç organ yağlarının fazla olması sağlık sorunlarını da beraberinde getirir.

♥♥Bunun tam tersi de doğru olabilir. Obez erkeklerin %22’sinde ve obez kadınların %10’unda iç organ yağlanması normal aralıkta ölçülmüştür.

♥♥Tartının size söylediğinden ziyade bel bölgenizdeki yağ oranına dikkat etmeniz önemlidir.

6. Hayat Tarzınız İç Organlarınızda Ne Kadar Yağ Birikeceğini Etkiler

♥♥Vücudunuzun, yağların nerede birikeceğine dair bir söz hakkı yoktur. Hayat tarzınızdaki bazı faktörlerse bu konuda önemli rol oynarlar.

İç organların etrafında yağ birikmesine neden olan bazı alışkanlıklar:

 • Çok fazla abur cubur yemek, iç organların etrafında yağlanmaya neden olabilir. Bu yiyecekler çok kolay bir şekilde kan akışına karışarak yağların depolanmasını sağlayan insülini tetikleyebilirler. Çok fazla doymuş yağ kullanmak da iç organların etrafındaki yağların miktarında artışa neden olur.
 • Hareketsiz bir yaşam sürmeniz bel çevrenizin genişlemesine neden olur. Saatlerce oturuyorsanız kalkıp hareket etmenizin zamanı gelmiş demektir.
 • Stresin kontrolden çıkarak hayatınızı ele geçirmesi, iç organların etrafında yağlanmanın artmasına neden olur.

7. Sağlıklı Yağ Dağılımını Sağlamak için Altı Öneri

♥♥Vücudunuzun yağ depolama şekli üzerinde tam bir kontrol sağlayamazsınız. Yine de, bu yağların bel bölgesi gibi tehlikeli olabilecek yerlerde birikmesini engelleyebilirsiniz.

♥♥Sağlıklı yağ dağılımını sağlamak için uygulayabileceğiniz 6 öneri:

Kompleks karbonhidratları ve proteinleri tüketin. Bu gıdalar, daha yavaş sindirileceklerinden insülin seviyeniz sabit kalacak ve vücudunuzun yağ depolamasına engel olacaktır.

Sağlıklı yağlar tüketin. Fındık, somon ve keten tohumundaki yağlar doymuş yağların yerine tüketildiklerinde çok faydalıdırlar. Araştırmalar, çoklu doymamış yağların kas gelişimini desteklediğini, doymuş yağlarınsa yağ depolanmasına neden olduğunu ortaya koymuştur.

Günde 30 dakika egzersiz yapın ve egzersizlerin yoğunluğunu giderek artırın. Güç antrenmanları kas kütlesini artırarak vücuttaki yağ oranını azaltır. Yürüyüş ve koşu arasında değişimlerin yapıldığı sporlar sıradan egzersizlere göre yağların yakılmasında çok daha etkili olacaklardır.

Stres seviyenizi kontrol edin. Stresi kontrol altına almanız kortizol hormonunun sürekli olarak salgılanmasına engel olacaktır. Böylece, iç organlarınızın etrafında eskisi kadar çok yağ birikmeyecektir.

Günde altı veya yedi saat uyuyun. Altı yıllık bir çalışmada, beş saat uyuyan katılımcıların %32’sinin iç organlarının etrafında yağlanma olduğu görülmüştür. Günde altı veya yedi saat uyuyanlardaysa iç organ yağlanması %13 kadardır.

Alkol tüketimini sınırlayın. Bir oturuşta çok fazla alkol tüketmekle gelen kaloriler iç organların etrafında yağ depolanmasına neden olacaktır. Ağır içkilerin bel çevresinde daha çok yağlanmaya neden olduğu bilinmektedir. Bu yüzden, kadınların günde bir, erkeklerinse günde iki bardak içkiyle kendilerini sınırlamaları gerekmektedir. İki saat içinde dört bardaktan fazla içki içmekten kaçınmalısınız.

♥♥Tüm aşamaları birden yapmak sizin için bunaltıcı olabilir. Bu önerileri alışkanlık haline getirmek için küçük adımlarla ilerlemelisiniz.

♥♥Yapmanız gereken en önemli şeyse yediklerinizin porsiyonuna dikkat etmek olacaktır. Sağlıklı yiyecekleri bile çok fazla yediğinizde aldığınız fazla kaloriler yağ olarak depolanır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...