Vücudunuzu Tanıyın: Stres, Bel Çevrenizi Genişletebilir!

Vücudunuzu Tanıyın: Stres, Bel Çevrenizi Genişletebilir!

Stres, tüm vücudunuzu etkiler. Stres hormonu kortizolünse sağlıklı kilonuzu koruyabilmek konusunda oldukça önemli etkileri bulunur. Stres altında olduğunuzda, vücudunuz kortizol hormonu salgılayarak kanınızdaki şekeri artırır.

Mayo Clinic’e göre hayatınızda stres sürekli bir hal alırsa, strese tepki sisteminiz çok fazla kortizol ve diğer stres hormonlarının salgılanmasına neden olabilir. Bunun sonucunda, vücut fonksiyonlarınızda zamanla obez ya da aşırı kilolu olmanıza da neden olacak pek çok sayıda sağlık sorunu ortaya çıkar.

Stresle birlikte kilo alımını önlemek için, stresle ilgili uyarıcıları tanımayı öğrenmelisiniz. Stresin hayatınıza etkilerini öğrendikten sonra, stresle baş etmek için bazı teknikleri benimsemeyi faydalı bulabilirsiniz.

Uyarıcı İşaretler

Hayatınızda strese neden olacak pek çok şey varsa, rahatlamak için bir paket cips ya da bir çikolata yemek çok cazip gelebilir. Ancak, Mayo Clinic, stresin uyarıcı işaretlerini tanıyabilmenin mümkün olduğunu belirtiyor. Stres seviyenizi anlayabilmeyi öğrenirseniz, kötü beslenme alışkanlıklarını, bu alışkanlıklara yeltendiğiniz an bastırabilirsiniz. Bu durumun uyarıcı işaretleri:

  • Endişeli ya da asabi hissediyor olmanız, stres limitinize geldiğinizi gösterir.
  • Kaslarda gerginlik olması, vücudun aşırı strese maruz kaldığını gösteren bir işaret olabilir.
  • Aç değilken yemek yemek istiyorsanız, geri çekilip stresin yemek seçimlerinizi etkileyip etkilemediğini kontrol edin.

Stresle Baş Etmek için Uğraşın

Stresi yok etmek için faydalanabileceğiniz pek çok yöntem bulunur. Hiçbir teknik bir diğerinden daha iyi değildir. Bu yüzden, kendinizi en çok rahatlatan stratejileri bulmanız önemlidir. Yararlanabileceğiniz stratejiler:

1. Aktif Olun

Mayo Clinic, düzenli fiziksel hareketliliğin stresi azaltmak konusunda çok etkili olduğunu belirtiyor. Hızlı tempoda yürüyüş, sabit bisiklet sürmek ya da yüzme gibi keyif alabileceğiniz bir egzersiz türü bulun. Önemli olan istikrarlı olabilmektir. Haftanın çoğu günü, en az 30 dakika egzersiz yapmak stresi yok etmenize yardımcı olacaktır.

2. Derin Nefes Alın

Rahatlama teknikleri oldukça basit olabilir. Kendinizi stres altında ya da gergin hissettiğinizde, sorunlarınızdan uzaklaşın ve derin bir şekilde nefes alırken, nefes alış verişlerinize odaklanın. Pek çok kişi meditasyon fikrini duyunca gözleri korkar ama meditasyon sessiz bir şekilde oturup nefesinize odaklanmak kadar basit olabilir. Odak noktanızı kaybettiğiniz zaman dikkatinizi ciğerlerinize havanın girip çıkmasına odaklayın.

3. Uyuyun

Vücudunuzun en iyi şekilde çalışabilmesi için uykuya ihtiyacı vardır. Tüm yetişkinlerin, sağlıklı olabilmek için 7 ila 9 saat arasında uykuya ihtiyaçları vardır. Uyku sürenizin kısmen azalması bile kilo almanıza neden olabilir. Bunun sonucunda, stresle baş etmeniz çok daha zor bir hal alır. Yatağa makul saatlerde girip uyumaya çalışın.

Rahatlayın, Gevşeyin ve Bel Çevrenizin Genişlemesine İzin Vermeyin

*Stres, hepimizin hayatında vardır ve hayatın bir parçasıdır. Stresten tamamen kurtulamayabilirsiniz ancak stresin sizi etkileme şeklini değiştirebilirsiniz. Stresten kaynaklanan kilo alımını engelleyebilirsiniz. Mayo Clinic, vücudun stres tepki sisteminin normalde kendi halinde düzenlendiğini belirtmektedir.

*Stresli bir durumla yüzleşmediğinizde ise, kortizol seviyeleriniz düşer ve vücudunuz normal fonksiyonlarına geri döner. Daha da iyisi, bu şekilde kendinizi daha az tükenmiş hissedersiniz. Bunun sonucundaysa, sağlıklı alışkanlıklara bağlı kalmanız çok daha kolay olacaktır. Size en uygun stresle baş etme yöntemini bulmak ve sağlıklı kilonuzu koruyabilmek için stres yönetimi tekniklerini denemeye başlayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...