Vücut Duruşunuzu Bir Adımda Düzeltin

Vücut Duruşunuzu Bir Adımda Düzeltin

Vücut duruşunuzu (postür) neredeyse hiç efor harcamadan hemen düzeltmek ister misiniz? Geçenlerde ben yaptım, siz de yapabilirsiniz. Bu başarıda kendime pay çıkarmıyorum, çünkü az sonra anlatacağım tekniği ben icat etmedim. Benden istenildiği kadar bu tekniği uygulamasam da, etkinliği noktasında kefilim. Bu sihirli teknikle tanışmamı sağlayan bir akupunkturcu. Akupunktur yaptırmak muhtemelen çok daha yararlı olacaktır ama bunun için akupunktur gerekli değil. Daha iyi bir vücut duruşu için yapacağınız şey için başka birine veya başka aletlere ihtiyacınız yok. Tamamen kendi kendinize, istediğiniz zaman, istediğiniz yerde yapabilirsiniz. Oturduğunuz koltuktan kalkmanıza bile gerek yok.

Vücut Duruşunuzu Bir Adımda Düzeltin

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal

Daha İyi Bir Vücut Duruşu İçin

Avuç içlerinizi yukarı çevirin. İşte bu kadar.

Yukarıdaki resimde olduğu gibi, elinizi kullanmadığınız zamanlarda avuç içlerinizi yukarı çevirin.

Bu pozisyona meditasyon ve yoga yapanlar oldukça aşina. Ama bilgisayarla çok vakit geçirenler, yemek yapanlar veya elleri sürekli kullanmayı gerektiren işlerde çalışanlara yabancı gelecektir. Ellerimizi kullanmazken bile (oturuyorken, yürürken veya ayakta dikilirken) bir alışkanlık olarak ellerimiz aşağı veya arka yöne bakar vaziyette duruyor. Çünkü avuç içini yukarı doğru tutmak garip, alışılmamış bir hareket.

Ama bunu bir kere yapmaya başladığınızda etkilerini hemen hissedeceksiniz. Avuç içlerini yukarı çevirdiğinizde, vücudun yukarı kısmını arkaya doğru çeken bir momentum hissedeceksiniz. Bu his tamamen doğal bir şekilde oluşacak. Sanki biri nazikçe omuzlarınızdan geriye doğru çekiyor gibi.

Deneyin. Eğer ellerinizi kullanıyorsanız, durun ve onları bacaklarınıza koyarak dinlendirin. Avuç içlerini de yukarı doğru çevirin.

Evet, çok basit duruyor ama size söylüyorum: işe yarıyor, hem de hızlı bir şekilde.

Birinci Elden Başarı Hikayesi: İki Haftadan Az Bir Zamanda Daha İyi Bir Vücut Duruşu

Bu kısa yolu 10 gün kadar önce Japon akupunkturcu Kiiko Matsumoto’nun bir seminerinde öğrendim. Kiiko eğlenceli ve egzantrik öğretme stili ile tanınır. Dersler boyunca, sık sık bir konudan sapıp, ilgisiz gibi görünen anektodları açıklamaya girişirdi. Yeniden konuya döndüğünde az önce söylediği şeyin ne kadar önemli olduğunu fark ederdiniz.

Avuç içlerini yukarıya çevirme tekniğini de böyle hızlıca söyleyiverdi. Omurga ile kürek kemiğini bağlayan paralel kasları işaret etti ve bu teknikle o kasların doğru şekilde kullanılacağını belirtti. “Avuç içi yukarı” tekniğini kendi vücut duruşundaki bozukluğu fark ettikten sonra icat ettiğini ekledi.

Bu tekniği 10 günden beri uyguluyorum. Ne zaman ellerime ihtiyacım olmadığını fark etsem, avuç içlerimi yukarı çeviriyorum.

Tekniği test etmek için daha fazla zamana ihtiyacım olduğunu düşünüyordum ama işte iki haftadan az bir sürede fazlasıyla işe yaradı. Vücut duruşumda gözle görülür bir iyileşme oldu. Ayrıca göğsümde de bir açıklık hissettim. Artık daha rahat nefes alıyorum.

Akupunktur Perspektifinden: “Neden Avuç İçlerimizi Yukarı Çevirmeliyiz?”

Avuç içlerini yukarı çevirmenin göğsü açtığıyla ilgili gözlemim, akupunktur ile ilgili teorime dayanıyor ve neden bu tekniğin önemli olduğunu gösteriyor.

Akupunkturla birlikte meridyen terimini sıkça duyarız. Peki nedir bu meridyenler? Meridyenler vücudumuzda dolaştığı düşünülen ve yaşam enerjisini (Ki) taşıyan borulardır. Vücutta 12 meridyen bulunur ve bunlar farklı görevler alırlar. Bu olduğu düşünülen borularda meydana gelen bir aksaklık vücutta çeşitli dengesizlikler çıkmasına yol açar.

Kolun içinde, göğüs ve koltuk altından avuçlara kadar olan bölgedeki meridyenler şunlardır: kalp meridyeni, perikard meridyeni ve akciğer meridyeni.

Kalp ve akciğerlerin hayati önem taşıdığı batı tıbbında olduğu gibi Çin tıbbında da kalp, perikard ve akciğer meridyenleri çok önemlidir.

Sözünü ettiğimiz meridyenlerin hangi fonksiyonları olduğuna bakalım.

Kalp Meridyeni: nefes alma, kalp fonksiyonları, uyku, duygusal denge ve sıcaklık düzenlemesi.

Perikard Meridyeni: nefes alma, kan dolaşımı ve üst mide fonksiyonları.

Akciğer Meridyeni: nefes alma, bağışıklık fonksiyonları, terleme, vücut ısısı ve boşaltım.

Hayat tarzlarımız, ellerimizi ve kollarımızı aşağı ve arkaya bakacak şekilde tutmaya zorluyor. Bu da vücutta ileriye doğru kamburlaşma eğilimi yaratıyor. Böylece vücudumuz içeriye doğru toplanıyor ve kalp, perikard ve akciğer meridyenlerini sıkıştırıyor.

Bu merdiyenlerin rahat bir şekilde akmasını sağlamak, fonksiyonlarını gerçekleştirmelerinde büyük önem taşıyor.

Bu tekniği sadece 10 gündür deniyorum ve “avuç içlerini çevir” egzersizlerini devam ettirdiğimde kalp, perikard ve akciğer meridyenlerinin hareketini çok daha iyi hâle getireceğimi düşünüyorum.

Avuç içleriniz aşağıya bakarken, durun ve kolunuzun içinden avuçlara kadar giden meridyenleri hayal etmeye çalışın. Avuç içlerini yukarı çevirdiğinizde meridyenlerdeki akışın sağlıklı seviyeye geleceğini düşünün.

Bu basit egzersizi sürekli yaptığınızda size garanti veriyorum, vücut duruşunuz düzelecek. Eğer teorim doğruysa daha birçok fayda görmeniz de olası.

Sara Calabro, care2.com

Yorumlar (1)

  1. Eray Eren

    Merhabalar Multi Yaşam Ailesi; kısa öz ve karmaşıklıktan uzak bir anlatım dili ile gayet ulaşılabilir basit bilgilere sayenizde ulaşıyoruz. Arşivinizin genişlemesini ve bu düzenin bozulmamasını temenni ederim.

Sonraki yazı yükleniyor...