Vücut Isısının Çoğunluğu Baştan Mı Kaybedilir?

Vücut Isısının Çoğunluğu Baştan Mı Kaybedilir?

Vücut ısınızın çoğunluğunu başınızdan kaybetmeniz yaygın bir mittir. Baş vücudun ısı kaybının büyük çoğunluğunu sağlamaz. Yakın bile değildir.

Yıllar boyunca yaptığım araştırmalar insan vücudunun ekstrem durumlarda, egzersizde, sakatlıklarda ve bunları engelleme durumlarında, sıcak ve soğuk ortamda egzersiz yaparken havada ve basınçta meydana gelen değişimleri ve uzayda ve su altında verdiği tepkileri ölçmüştür. Su altında laboratuvarlarında yaşadım ve uçaklarda deneyler yaptım. Askeri araştırmalarda pilotların uçağı terk ettikten sonra nasıl hayatta tutabileceklerini bulmak insanları dondurucu sulara soktuk. Yüzücülerin görevleri için nasıl saklanabileceklerini inceledik ve onları geri getirebilmek için ne yapabileceğimize dair ayrı bir konu bulduk. Benim hayatım bilimsel araştırmalar ve olayların neden olduğunu bulmak ve bu durumlarda nasıl hayatta kalınacağını öğrenmek.

İşte bazı ilginç bilgiler:

  • Baştan kaybedilen ısı toplam ısı kaybının 1/3 ya da 1/5’i kadardır. Bu da büyük çoğunluk olmadığını gösterir.
  • Baştan meydana gelen ısı kaybı sıcaklığa göre değişir. Hava ne kadar soğuk olursa baştan kaybedilen ısı o kadar artar. Baştan ısı kaybı ve sıcaklık arasındaki bağlantı lineerdir.
  • Baştan ısı kaybı su içerisinde bulunmanıza göre değişir.
  • Baştan meydana gelen ısı kaybı egzersiz sırasında değişir ve %50’ye çıkabilir. Dinlenme sırasında bu oran azalır.
  • Başınızdan kaybettiğiniz ısı vücudunuzun geneline oranla daha düşüktür. Bazı kişilerin başları normale oranla daha büyüktür, bu kişilerde baştan yüksek ısı kaybı yaşanabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...