Vücut Mantarı Nedir? Etkileri Nelerdir?

Vücut Mantarı Nedir? Etkileri Nelerdir?

Vücut Mantarı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Enfeksiyon ciddi değildir ve nadiren de olsa cildin yüzeyinin altına yayılır. Buna rağmen HIV veya AIDS'li kişiler gibi zayıflamış bağışıklık sistemi olanlar enfeksiyondan kurtulmakta zorlanabilirler.

Nasıl Anlarım?

Vücut mantarı hafifçe yükseltilmiş kenarlı halka veya yuvarlak şekilli döküntüler gibi görünür. Bu halka şeklindeki döküntülerin ortasındaki cilt sağlıklı görünür. Genellikle döküntüler kaşıntılıdır. Enfeksiyona boyunca yayılırlar.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Dermatoloji bölümüne başvurabilirsiniz.

Vücut Mantarı nedir?

Vücut mantarı bir mantarın sebep olduğu bir deri enfeksiyonudur.

“Ringworm of the body” doğru bir isim değildir, zira enfeksiyonun solucanlarla ilgisi yoktur. Adı enfeksiyon nedeniyle vücudunda görünen küçük, halka veya daire şeklindeki döküntüden gelir. Vücut mantarında deri döküntüleri; kafa derisi, kasık, elin avuç içi ve ayak tabanları dışında cilt bölgelerinde görülür.

Hastalık yaygın ve oldukça bulaşıcıdır, ancak ciddi değildir. Ayrıca bazen enfeksiyona neden olan mantar türünden sonra “tinea corporis” olarak da adlandırılır.

Vücut Mantarı Neden Olur?

Dermatofitler denilen bir grup mantar bu duruma neden olur. Dermatofitler tırnak, deri ve saç dahil olmak üzere bir kişinin vücudunun birçok yerinde bulunan bir doku olan keratin denen bir madde ile yaşarlar. Vücut mantarında, mantar cildi enfekte eder.

Vücut mantarı, spesifik dermatofit olan tineadan adını alarak tinea corporis olarak da adlandırılır. Diğer ilgili kurt mantar enfeksiyonları da dahil olmak üzere benzer isimleri vardır:

 • tinea pedis, genellikle ayak mantarı denir
 • tinch cruris, aynı zamanda jock kaşıntı olarak da bilinir
 • tinea capitis, genellikle kafa derisi mantarı olarak bilinir

Vücut Mantarı Belirtileri

Vücut mantarı belirtileri genellikle mantar ile temastan yaklaşık 4 ila 10 gün sonra başlar.

Vücut mantarı hafifçe yükseltilmiş kenarlı halka veya yuvarlak şekilli döküntüler gibi görünür. Bu halka şeklindeki döküntülerin ortasındaki cilt sağlıklı görünür. Genellikle döküntüler kaşıntılıdır. Enfeksiyona boyunca yayılırlar.

Daha şiddetli bir enfeksiyonun semptomları, birlikte çoğalan ve birleşen halkaları içerir. Ayrıca halkaların yanında kabarcıklar ve irin dolu yaralar da gelişebilir.

Vücut Mantarı Nasıl Yayılır?

Mantar enfeksiyonu, aşağıdakiler dahil olmak üzere, doğrudan ve dolaylı yollarla yayılabilir:

 • Kişiden kişiye: Bu, mantar ile enfekte olmuş bir kişinin cildiyle doğrudan temas halinde olur.
 • Evcil hayvandan insana: Bu enfekte bir evcil hayvanla doğrudan temasınız olduğunda ortaya çıkar. Hem köpekler hem de kediler enfeksiyonu insanlara yayabilir. Gelincikler, atlar, tavşanlar, keçiler ve domuzlar da insanlara yayabilirler.
 • Cansız bir maddeden insana: Hastalık bulaşmış bir kişinin saçları, yatak takımları, kıyafetler, duş kabinleri ve zeminler dahil dolaylı temas yoluyla mantar elde etmek mümkündür.
 • Topraktan insana: Nadiren bir mantar enfeksiyonu, çok miktarda enfekte olmuş toprak ile uzun süre temas yoluyla yayılabilir.

 Kim Bu Hastalığın Riski Altında?

Çocuklar, yetişkinlere kıyasla vücut mantarı ile enfeksiyona daha yatkındırlar. Ancak hemen hemen herkesin enfekte olma riski vardır. İngiltere Ulusal Sağlık Servisi’ne göre insanların yaklaşık %10 ila %20 oranında bir kısmı yaşamlarının bir noktasında bir mantar ile enfekte olacaktır.

Riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

 • nemli alanlarda yaşamak
 • aşırı terleme
 • temas bulunan sporlar
 • sıkı giyim eşyası
 • zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmak
 • giyim, yatak takımı veya havluları başkalarıyla paylaşma

Mantar Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Eğer doktorunuz mantar hastalığınız olabileceğinden şüpheleniyorsa, cildinizi inceleyecek ve atopik dermatit veya sedef hastalığı gibi mantarın neden olmadığı diğer cilt koşullarını dışlamak için bazı testler yapabilir. Genellikle cilt muayenesi bir teşhisle sonuçlanır.

Doktorunuz ayrıca mantar aramak için bir mikroskop altında etkilenen alandan deri kazıntıları gözlemleyebilir. Bir örnek, onay için bir laboratuara gönderilebilir. Laboratuvar, mantarın büyüyüp büyümediğini görmek için bir kültür testi yapabilir.

Mantar Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Reçetesiz topikal mantar önleyici ilaçlar genellikle enfeksiyonu tedavi etmek için yeterlidir. İlaç bir toz, merhem veya krem ​​şeklinde olabilir. Doğrudan cildin etkilenen bölgelerine uygulanır. Bu ürünlerden bazıları şunlardır:

 • klotrimazol (Lotrimin AF)
 • mikonazol (Micatin)
 • terbinafin (Lamisil)
 • tolfaftat (Tinactin)

Eczacınız hangisinin sizin için uygun olduğunu seçmenize yardımcı olabilir.

Vücut mantarı yaygın, şiddetli veya yukarıdaki ilaçlara cevap vermezse, doktorunuz daha güçlü bir topikal ilaç veya ağızdan aldığınız bir mantar ilacı reçete edebilir. Griseofulvin mantar enfeksiyonları için yaygın olarak reçete edilen bir oral tedavidir.

Mantar Hastalığı Enfeksiyonunun Potansiyel Komplikasyonları

Enfeksiyon ciddi değildir ve nadiren de olsa cildin yüzeyinin altına yayılır. Buna rağmen HIV veya AIDS’li kişiler gibi zayıflamış bağışıklık sistemi olanlar enfeksiyondan kurtulmakta zorlanabilirler.

Diğer cilt enfeksiyonları ve rahatsızlıklarında olduğu gibi kaşıntılı, tahriş olmuş veya kırılmış ciltler antibiyotiklerle tedaviye ihtiyaç duyabilecek ikincil bakteriyel enfeksiyonlara yol açabilir.

Mantar Hastalığı Enfeksiyonları Nasıl Önlenebilir?

Enfekte olmuş biriyle temastan kaçınarak vücudun saçkıranı önlenebilir. Bu, o kişi ile dolaylı ve doğrudan temas içerir.

Aşağıdaki önlemleri alın:

 • Havlu, şapka, saç fırçası ve giysilere bulaşan biriyle paylaşmaktan kaçının.
 • Bir mantar hastalığı enfeksiyonundan şüpheleniyorsanız evcil hayvanınızı veterinere götürün.
 • Vücut mantarınız varsa, diğer insanların yanında iyi kişisel hijyen sağlayın ve cildinizin etkilenen bölgelerini çizmeyin.
 • Duş aldıktan sonra, cildinizi iyice kurulayın. Özellikle ayak parmakları arasında ve cildin deriye temas ettiği yerlerde, kasık ve koltuk altlarında.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...