Wernicke-Korsakoff Sendromu: Tedavi Edilmediği Takdirde…

Wernicke-Korsakoff Sendromu: Tedavi Edilmediği Takdirde…

Wenicke-Korsakoff sendromu, B1 vitamini ve tiamin eksikliğinden kaynaklanan bir beyin hastalığıdır. bu sendrom, Wernicke hastalığı ve Korsakoff hastalığı olmak üzere iki ayrı durumun aynı anda oluşmasıyla görülür. Hastalarda genellikle öncelikle Wernicke hastalığının belirtileri görülür. Wernicke hastalığı, Wernicke ensefalopatisi olarak da bilinir. Wernicke-Korsakoff sendromunun belirtileri arasında kafa karışıklığı, gözlerde ve görüşte değişiklikler, abartılı hikâyeler anlatma gibi belirtiler görülebilir. Alkol bağımlılığı ya da alkolün kötüye kullanımı Wernicke-Korsakoff sendromunun en yaygın nedenlerindendir. Wenicke-Korsakoff sendromu, beslenme eksiklikleri ve B1 vitamininin emilimini bozan diğer sağlık sorunlarıyla ilgili olabilir.

Wenicke-Korsakoff Sendromu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Wernicke-Korsakoff sendromu tedavi edilmediğinde ölüm oranları yüksek bir hastalıktır. Bu nedenle ciddiye alınması gerekir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Wernicke-Korsakoff sendromunu önlemek için alkolden uzak durmalı ve B1 vitamini bakımından zengin bir beslenme düzenini benimsemelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Wernicke-Korsakoff sendromu için İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir. Alkol bağımlılığınız için ise Psikoloji (Psikolog), Ruh Sağlığı ve Hastalıkları (Psikiyatri) bölümlerine gidilir.

Wernicke-Korsakoff Sendromunda Riski Faktörleri

Wernicke-Korsakoff sendromunun risk faktörleri beslenme düzeni ve yaşam tarzıyla ilgilidir. Wernicke-Korsakoff sendromunun gelişmesindeki temel risk faktörleri arasında yetersiz beslenme ve kronik alkol tüketimi bulunur.

Wernicke-Korsakoff sendromu için diğer risk faktörleri:
Tıbbi bakımın ve gerekli yiyeceklerin sağlanmaması
Böbrek diyaliziyle B1 vitaminin emilimini azaltılması
AIDS gibi hastalıklardan dolayı B1 vitamin eksikliğinin görülmesi

Wernicke-Korsakoff Sendromunun Nedenleri

Wernicke-Korsakoff sendromunun 1 numaralı nedeni alkol tüketilmesidir. Wernicke-Korsakoff sendromunun daha az yaygın görülen nedeni ise besinlerin emilimini sınırlandıran durumlardır.

Besin emilimini sınırlandıran durumlar arasında şunlar bulunur:
Gastrik bypass ameliyatı ile alınan besin miktarının azaltılmasına bağlı olarak gerekli besin ihtiyaçlarının karşılanamaması
Temel besinlerin emilimini sınırlandırabilecek mide kanseri
Yemek yemeye başlandığında ağrılara neden olabilecek kolon kanseri
Beslenme bozuklukları

Alkol bağımlılığı olan kişilerde yeterli beslenme olmadığından bu durum Wernicke-Korsakoff sendromunun bir numaralı nedenidir. Alkol, B1 vitaminin emilmesini ve depolanmasını da önler.

Wernicke-Korsakoff Sendromunun Belirtileri

Beyindeki lezyonlar Wernicke hastalığına neden olabilir. Bu lezyonlar, B1 vitamini eksikliğinden dolayı görülürler.

Wernicke hastalığının belirtileri:
Çift görme
Ptozis olarak da bilinen gözün üst kapağının sarkması
Yukarı aşağı ve yana doğru göz hareketlerinin olması
Yürümeyi engelleyecek kas koordinasyon kaybı ya da ataksi
Sık sık şiddet içeren davranışlara yol açan kafa karışıklıkları

Wernicke hastalığı daha sonradan Korsakoff sendromına dönüşebilir. Wernicke-Korsakoff sendromu olan kişilerin hafızalarında sorunlar vardır. Bu hastalığa sahipseniz hafıza kaybı yaşayabilirsiniz ve yeni anılar kaydedemeyebilirsiniz.

Wernicke-Korsakoff sendromunun varlığında şu belirtiler görülür:
Hastalığın başlangıcından sonra amnezi
Bilgileri anlamlandırmada zorluk yaşanması
Kelimeleri doğru kullanmakta zorlanma
Halüsinasyonlar
Anlatımda abartının olması ve boşluğun doldurulması

Wernicke-Korsakoff Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Wernicke-Korsakoff sendromunu teşhis etmek her zaman kolay değildir.

Wernicke-Korsakoff sendromu genellikle zihinsel karışıklık olarak gözlenir. Bu durum doktorla iletişim kurulmasını zorlaştırır. Doktorunuz akıl karışıklığının varlığında fiziksel bozuklukların yaşanma ihtimalini göz ardı edebilir.

Wernicke-Korsakoff Sendromunun Tedavisi

!Wernicke-Korsakoff sendromunun tedavisine bir an önce başlanmalıdır. Hızlı tedavi alınması hastalığı geciktirebilir ya da durdurabilir. Tedavi, beyindeki kalıcı olmayan anormallikleri de tersine çevirebilir.

Tedavinin öncesine hastanede kalmanız gerekebilir. Hastanede, sindirim sisteminizin yiyecekleri doğru bir şekilde emmesini sağlamak için takip altına tutulursunuz.

Wernicke-Korsakoff sendromunun tedavisi şu şekilde olabilir:
Kol ya da eldeki damardan B1 vitamini takviyesi
Ağız yoluyla B1 vitamini takviyesi
B1 vitamini içeren dengeli bir diyet
Alkol bağımlılığı tedavisi

Teşhis konulduktan sonra doktorunuz B1 vitaminini damardan verecektir. Hızlı tedavinin sağlanması Wernicke-Korsakoff sendromunun neden olduğu birçok nörolojik belirtiyi tersine çevirebilir.

Çok az vakada B1 vitamini eksikliğinin tedavi edilmesi olumsuz reaksiyonlara neden olur. Bu duruma alkol bağımlılığı olan kişilerde daha çok rastlanır.

B1 vitaminin alınmasına verilen olumsuz reaksiyonlar değişkenlik gösterebilir. Bu reaksiyonların arasında uykusuzluk, terleme ve ruh halinde değişimlerin olması gibi alkol yoksunluğu belirtileri olabilir. Halüsinasyonlar, kafa karışıklığı ve endişe de yaşayabilirsiniz.

Wernicke-Korsakoff Sendromunda İyileşme

Wernicke-Korsakoff sendromunda iyileşme, hastalığın ne kadar ilerlediğine bağlıdır. İyileştirilemeyecek hasarlar oluşmadan önce tedavi almak, hastalığın gidişatını önemli ölçüde düzeltecektir.

Wernicke-Korsakoff sendromu tedavi edilmediğinde ölüm oranları yüksek bir hastalıktır. Ölümlerin çoğu akciğer enfeksiyonlarının, kan zehirlenmesinin ve iyileştirilemeyen beyin hasarının sonucunda görülür.

Hızlı bir şekilde tedavi alan kişiler şu sorunlarda düzelme görür:
Göz sorunları
Kas koordinasyon sorunları
Kafa karışıklığı

Alkolün bırakılması, hafızanın ve zihin fonksiyonlarının düzelmesini sağlar.

Wernicke-Korsakoff Sendromunun Önlenmesi

Alkolden uzak ve B1 vitamini eklediğiniz beslenme düzeni bu hastalığı önlemenin en önemli yoludur.

B1 vitamini bakımından zengin yiyecekler:
Pirinç
Bezelye
Tam tahıllı ekmek
Ispanak
Portakal
Süt

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...