Wood Işığı (Kara Işık, Ultraviyole Işık) Muayenesi

Wood Işığı (Kara Işık, Ultraviyole Işık) Muayenesi

Wood ışığı muayenesinde cildinizi aydınlatmak için siyah ışık verilir. Bu ışık, karanlık bir odada cildin her yerine tutulur. Bakterilerin ya da mantarların varlığı, ciltteki pigment değişiklikleri etkilenen bölgenin verilen ışığın altında renk değiştirmesine neden olur.Bu teste kara ışık ya da ultraviyole ışık testi de denmektedir.

Wood Işığı Muayenesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Wood Işığı Muayenesi Nedir?

Wood ışığı muayenesi, ciltte bakteri ve mantar enfeksiyonlarını tespit etmek için transilüminasyonu kullanır. Ayrıca, vitiligo ve ciltte görülen diğer pigment bozukluklarını da saptayabilir. Bu işlem, kornea aşınmasına karar vermek için de kullanılabilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Testten önce etkilenen bölgeyi yıkamaktan kaçının. Test edilecek bölgeye makyaj yapmayın, parfüm ya da deodorant uygulamayın. Bu ürünlerin içinde bulunan malzemeler ışığın altında cildin renk değiştirmesine yol açabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bu tür testler için özel olarak bir bölüme gidilmez fakat uygun görülürse Göz Hastalıkları yada Deri Ve Zührevi Hastalıkları doktorları bu testin yapılmasını isteyecektir.

Wood Işığı Muayenesi Ne İşe Yarar?

Wood ışığı muayenesinin teşhis etmekte yardımcı olduğu bazı hastalıklar:
Saç mantarı
Pitiryazis versikolor
Vitiligo
Melazma

Gözde çizik varsa doktorunuz gözünüze fluoresin solüsyonu döküp sonrasında etkilenen bölgeye Wood ışığıyla bakar. Çizilmeler ve aşınmalar ışık gelince parlar. Bu işlemin herhangi bir riski bulunmamaktadır.

Muayene doktorun ya da dermatoloğun ofisinde olur. Bu işlem kolaydır ve uzun sürmez. Doktorunuz etkilenen bölgede tüm kıyafetlerin çıkarılmasını isteyecektir. Daha sonra odadaki ışık kapatılarak Wood ışığı verilir ve cildiniz ışığın altında incelenir.

Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Normalde ışık mor görünür ve Wood ışığının altında cildiniz parlamaz. Ancak ciltte mantar ya da bakteri varsa, mantarlar ve bakteriler ultraviyole ışığın altında doğal olarak parladığından cildiniz renk değiştirir.

Yeterince karanlık olmayan odalar, parfümler, makyaj ve ciltte kullanılan ürünler cildin rengini değiştirerek yanlış sonuçlar alınmasına yol açar. Wood ışığı tüm bakteri ve mantar enfeksiyonlarını test etmez. Bu nedenle enfeksiyonunuz varsa bile negatif sonuç alabilirsiniz.

Doktorunuzun teşhis koymadan önce başka laboratuvar testleri ya da başka muayeneler de yapması gerekebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...