Yağ Bezesi (Lipom) Kolay Geçer Ama Patlatmayın - Multi Yaşam
Yağ Bezesi (Lipom) Kolay Geçer Ama Patlatmayın

Yağ Bezesi (Lipom) Kolay Geçer Ama Patlatmayın

Yağ bezesi (lipom) tehlikeli değildir. Ancak iltihap kaparsa, çok büyürse veya ağrılı apselere dönüşürse müdahale edilmesi gerekir. Rahatsız edici bir görüntüye neden olduğunu düşünen kişiler de sık sık tıbbi müdahale istiyor. Kısa ve çok kolay bir operasyonla yağ bezesinden kurtulmak mümkündür.

Yağ Bezesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Yağ Bezesi Nedir?

Yağ bezesinin temel belirtisi cildin hemen altında oluşan küçük ve ağrısız bir yumrudur.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Yağ bezesini sıkma yada patlatma eğilimine gitmeyin. Eğer çok rahatsız oluyorsanız doktor yardımı alın.Yağ bezesi patlatıldığı zaman iltihap kapabilir ve iltihap kaparsa, çok büyürse ağrılı apseler oluşabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Yağ bezesi için genel cerrahi veya cildiye bölümlerine gidebilirsiniz.

Yağ Bezesi Nasıl Anlaşılır?

Yağ bezesinin temel belirtisi cildin hemen altında oluşan küçük ve ağrısız bir yumrudur. Bu yumru veya şişlik genellikle yüzde,göz çevresinde, boyunda, göğüste, sırtın üst kısmında veya erbezi torbası üzerinde ortaya çıkmaktadır.

 • Bazı yağ bezesi türleri ise orta yaşlı kadınların saç derilerinde daha sık ortaya çıkmaktadır.
 • Genital bölgede ortaya çıkan yağ bezesi cinsel ilişki esnasında ağrı verebilir veya iç çamaşırının tahrişi yüzünden yürümeyi zorlaştırabilir.

Yağ bezesi iltihap kaparsa aşağıdaki belirtiler de ortaya çıkabilir:

 • Ciltte kızarıklık
 • Yağ bezesinin çevresindeki cildin hassaslaşması veya yara olması
 • İltihaplı yağ bezesinden beyaz-yeşil renkte, kötü kokulu ve diş macunu kıvamında bir akıntı gelmesi

Yağ Bezesi Ağrı Yapar Mı?

Yağ bezesi iltihap kapar, çok büyürse ağrılı apseler oluşabilir. Onun dışında ağrıya neden olmaz.Kafada yağ bezesi, genellikle tehlikeli değildir ve ağrısız şişkinliklere yol açar. Kötü huylu olma ihtimali çok düşüktür, ancak zamanla büyümeye yatkın olduğu için daha küçükken tedavi olmayı tercih edebilirsiniz.

Yağ Bezesi Neden Olur?

Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Öncelikle unutulmamalıdır ki yağ bezesi herhangi bir tehlike arz etmemektedir. Sadece ve sadece estetik kusur olarak görülebilir. Bundan rahatsız olan hastanın talebi doğrultusunda yağ bezesi cerrahi yöntemlerle çıkarılabilir. Ancak yağ bezesinin eklemlerde ve benzeri yerlerde ortaya çıkması durumunda baskıya bağlı olarak ağrı oluşabilir. Cerrahî yöntem bu durumlarda da kullanılır.

Yağ Bezesi Ameliyatı: Ameliyat deniliyor olsa da sadece 3-4 dakika süren bir işlemdir. Uygulanacak 1cm kadar küçük bir kesi sayesinde yağ dokusu alınır ve ardından gizli dikiş ile kapatılır. Gizli dikiş sayesinde normal dikişte ki kılçık görüntüsü oluşmaz ve böylece çirkin bir görünüm meydana gelmez. Bölgesel uyuşturmayla rahatlıkla yapılabilmektedir. Ameliyatın bilinen riski yoktur. Ciddi bir ağrı oluşmaz.
Yağ bezesinin tek tedavi yöntemi cerrahî müdahaledir. Kesinlikle hiçbir ilaç tedavisi bulunmamaktadır.
Bunun yanısıra yağ bezeleri kesinlikle sıkılmamalı, patlatılmamalı, sivri bir aletle delinmemelidir. Bu iltihaplı yağ bezeleri için de geçerlidir. Aksi takdirde yağ bezesinin enfekte olmasına ve yayılmasına sebebiyet verebilirsiniz. Eğer olur da yağ bezesi iltihaplanırsa, rengi kırmızıya dönerse ve çok miktarda iltihap akıtırsa mutlaka en kısa zamanda doktora başvurunuz.

1) Sıcak Uygulama Yapın

Sıcak uygulama yapmak kılcal damarları açar, o bölgenin kan dolaşımının iyileşmesini ve dokuların daha hızlı onarılmasını sağlar. Vücudun iltihaba neden olabilecek zararlı maddeleri temizlenmesini de kolaylaştırır.

 • 37-40 derece arasındaki sıcak suyu emdirdiğiniz bir bez kullanın.
 • Günde üç dört kez on dakika-yarım saat arasında uygulayabilirsiniz.

2) Yağ Bezesini Patlatmayın!

Yağ Bezesi Sıkmak

Yağ bezesini kendiniz patlatmaya veya sıkmaya çalışırsanız o bölgenin iltihap kapmasına neden olabilirsiniz. Çok rahatsız olursanız bu işlemi bir doktora yaptırmalısınız.

 • Yağ bezesi kendiliğinden akar veya patlarsa o bölgeyi bol su ve tahriş etmeyen antimikrobik sabunlarla yıkayın.
 • Yağ bezesinin civarını olabildiğince temiz ve kuru tutmaya çalışın. Yıkama için antiseptik sular kullanabilirsiniz, ama şart değildir.
 • Yağ bezesinin üzerine herhangi bir kozmetik ürün temas ettirmeyin. Tahrişe ve iltihaba neden olabilir.

3) Bitkisel Yöntemler

Yağ bezesinin üzerine çay ağacı yağı uygulamak yağ bezesinin küçülmesine ve yok olmasına yardımcı olabilir, ancak bu konudaki bilimsel çalışmalar yetersizdir. Çay ağacı yağı harika bir iltihap giderici ve bakteri karşıtıdır, bu sayede yağ bezesinin iltihap kapmasını önler.

Hint yağı: Bir pamuğa 4-5 damla döküp  günde 2-3 kez otuz dakika süreyle bezenin üzerine koyalım. Pamuğun üzerine sıcak havlu koyalım. Hint yağı bezenin boyutunu küçültür.

Aloe vera: Direk olarak bezenin üzerine aloe vera jeli sürülür. Aloe vera bakterileri temizler, yağ bezesini yumuşatır, çapını küçültür ve iyileşme süresini kısaltır.

Güvercin ağacı yağı: İçerdiği tanin sayesinde cilt üzerinde biriken fazla yağı alır, kan dolaşımını güçlendirir. Bu sayede yağ bezesinin ve olası bir iltihabın hızlı iyileşmesini sağlayabilir.

Karahindiba: Suya karıştırarak kaynatın, 45 dakika boyunca kısık ateşte kaynamaya devam etsin. Bir hafta boyunca günde 3-4 kez bir bardak için. İçerdiği taraxacin doğal antibiyotik etkilidir.

Sirke: Özellikle enfeksiyon riski olan bezeler için ideal bir doğal yöntemdir. Sirkeyi beze üzerine sürdükten sonra gazlı bez veya yara bandı ile kapatın. Kapalı şekilde üç, dört gün bekleyin. Süre dolunca bezenin üzerini açın ve temiz ıslak bir gazlı bezle silin. Böylece sirke enfeksiyon riski olan bezeyi temizler ve küçültür.

Buhar: Isı ve nem yağ bezlerini yumuşatır. Yumuşayan yağ bezesi kendi kendine boşalabilir. Sıcak su ile sık sık alınan duşun yağ bezelerini yumuşatmaya faydası vardır. Sıcak kompres de günde üç, dört kez yağ bezesinin üzerine yirmi, otuz dakika uygulayabilirsiniz.

4) Tıbbi Destek Alın

Yağ bezesi aşağıdaki durumlarda tedavi gerektirir:

 • İltihap kaparsa ve şişerse: Bir uzman, yağ bezesinin içini steroid ilaçla doldurabilir.
 • Şişerse, ciltte hassaslaşmaya neden olursa veya çok büyürse: Doktor, küçük ve çok kolay bir operasyonla yağ bezesini akıtarak boşaltır ve oluşan kisti tamamen çıkarır.
 • İltihap kaparsa: Antibiyotik hapların kullanılması gerekebilir.

Yorumlar (2)

 1. ercüment mustafa tezcan

  güzel bir sayfa emeği geçenlere teşekkür ederim

 2. Cengiz

  Çok yararlı ve başarılı bir yazı olmuş teşekkürler

Sonraki yazı yükleniyor...