Yağ Dokusu Tümörü (Lipoma) Nedir? Neden Oluşur?

Yağ Dokusu Tümörü (Lipoma) Nedir? Neden Oluşur?

Yağ dokusu tümörleri iyi huyludur. Yani, bu tümörler diğer kaslara ya da etraftaki diğer dokulara yayılmazlar. Bu nedenle hayatı tehdit etmezler. Yağ dokusu tümörü, kişinin kendine bakmasıyla küçültülemez. Buz ve sıcak su torbaları ciltte oluşan diğer bezelerde işe yarayabilir ama lipomalar yağdan oluştuğu için bu yöntemler fayda etmeyecektir. Yağ dokusu tümöründen kurtulmak konusunda bir endişeniz varsa tedavi için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Yağ Dokusu Tümörü (Lipoma) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Yağ dokusu tümörü, cildin altında yavaşça büyüyen yağlı doku oluşumudur. Bu tümörler iyi huylu yağ bezeleri olarak tanımlanmaktadır. Yani, lipomalar kanser hücresi değildir ve nadiren zarar verirler.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Cildinizde bir değişiklik fark ettiğinizde doktorunuzu aramalısınız. Yağ dokusu tümörleri, liposarkom denilen ve kanser hücresi olan bir durumla çok fazla benzerlik göstermektedir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Yağ bezesi için Genel Cerrahi veya Cildiye bölümlerine gidebilirsiniz.

Yağ Dokusu Tümörü Nedir?

Her yaştan insanda yağ dokusu tümörü görülse de çocuklarda çok daha az gözlenir. Yağ dokusu tümörü vücudun her yerinde olabilir.

Sıklıkla görüldüğü yerler:
Boyun
Omuzlar
Sırt
Karın
Kollar
Üst bacaklar
Yağ dokusu tümörünün tedavisi, eğer bu bezeler sizi rahatsız etmiyorsa genellikle gerekli değildir.

Yağ Dokusu Tümörünün Belirtileri

Pek çok farklı cilt tümörü türü olsa da yağ dokusu tümörünün ayırt edici farkları bulunmaktadır.

Yağ bezesi tümörünün özellikleri genellikle şu şekildedir:
Dokunulduğunda çok yumuşaktırlar.
Parmağınızın hareketiyle kolayca ilerlerler.
Hemen cildin altındadırlar.
Renksizdirler.
Yavaşça büyürler.

Yağ dokusu tümörleri genellikle boyunda, sırtta ve omuzlarda bulunur ama midede, bacaklarda ve kollarda da görülür. Yağ dokusu tümörü sadece cildin altındaki sinirlerde büyüdüğünde acı verici olur.

Yağ Dokusu Tümörünün Oluşması için Risk Faktörleri

Yağ dokusu tümörünün nedenleri bilinmemektedir. Ciltte bezelerin oluşma riski, ailenin sağlık geçmişinde yağ dokusu tümörü varsa artış gösterir. Bu durum genellikle 40 – 60 yaş arası yetişkinlerde görülmektedir. Bazı durumlar, yağ dokusu tümörünün görülme riskini artırır.

Bu durumlar arasında şunlar bulunur:

  • Adipoz dolorosa (Birden fazla acı veren yağ dokusu tümörünün olması)
  • Cowden sendromu
  • Gardner sendromu
  • Madelung sendromu

Yağ Dokusu Tümörünün Teşhis Edilmesi

Doktorlar genellikle yağ dokusu tümörünü fiziksel muayene ile teşhis ederler. Bu tümörler yumuşak hissettirmeli ve acı vermemeli. Ayrıca, yağ dokusu tümörleri yağdan oluştuğu için dokunulduğunda kolayca hareket edebilmelidir.

Bazı durumlarda dermatolog, yağ dokusu tümöründen biyopsi örneği alabilir. Bu işlem sırasında küçük bir doku örneği alınarak laboratuvara gönderilir. Bu test, kanser ihtimalinin elenmesi için yapılır. Yağ dokusu tümörü genellikle kanser hücresi olmasa da kötü huylu olan liposarkomla benzerlik göstereceğinden bakılmasında fayda vardır. Yağ dokusu tümörlerinin aksine liposarkomlar acı verir ve cildin altında çok hızlı bir şekilde büyüyebilir.

Şüphelenilen yağ dokusu tümörüne yapılan biyopsi, bezenin liposarkom olduğunu gösteriyorsa MR veya tomografi gibi daha başka testlerin yapılması gerekebilir.

Yağ Dokusu Tümörünün Tedavisi

Yağ dokusu tümörü kendi halinde bırakıldığında genellikle sorunlara yol açmaz. Ancak, dermatoloğunuz sizi rahatsız eden tüm bezeleri tedavi edebilir. Dermatolog, çeşitli faktörleri göz önünde bulundurarak tedaviyi yapacaktır.

Bu faktörler:
Yağ dokusu tümörünün boyutu
Bulunan yağ dokusu tümörlerinin sayısı
Cilt kanseri geçmişi
Ailede cilt kanserinin olup olmaması
Yağ dokusu tümörünün acı verip vermemesi

Tedavi yöntemleri:

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...