Yağ Yakımına Yardımcı Olan 5 Baharat ve Sebze

sarimsakKilo vermek eğer yemeklerinizi baharatla zenginleştirirseniz çok daha kolay olabilir. Şu 5 baharatı diyetinize ekleyin ve kilo vermeyi hızlandırın.

1. Sarımsak ve 2. Soğan

Bu yemeklere lezzet katan besinler içerdikleri fitokimyasallar sayesinde vücuttaki yağ katmanlarını parçalar. Ayrıca kolesterolü düşürür, virüs ve bakterileri öldürür ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

3. Zerdeçal

Son zamanların bu popüler baharatı mükemmel bir beta karoten kaynağı. Beta karoten ise serbest radikallerin nötralize ederek karaciğeri koruyan bir antioksidandır. Zerdeçal ayrıca karaciğer hücrelerindeki yağ stoklarını azaltarak vücudun yağları eritmesine yardımcı olur. Zerdeçalın faydalarına yakın zamanda beyin sağlığını korumak da eklendi. Zerdeçal Alzheimer ve Parkinson hastalıklarını engellemek için alınması gereken besinlerden biri.

4. Tarçın

Amerika Tarım Dairesi Araştırmacıları tarçının kilo vermede oldukça yararlı bir besin olduğunu buldular. Araştırma sonucuna göre, bir çay kaşığı kadar yiyeceklere tarçın katıldığında şekerin metabolize edilmesi 20 kat daha iyi oluyor. Biliyorsunuz, kandaki aşırı şeker yağ olarak depolanıyor. Tarçın kan şekeri seviyesini dengelediği için, hem yağ oluşumu engelleniyor hem de enerji düzeyi normalleşiyor.

5. Biber

Metabolizmanızı ateşlemek için yiyeceklerinize biber katın. Biberdeki aktif bileşen olan kapsaisin yağ yakımını önemli ölçüde artırıyor. Ayrıca biber enerji düzeyini de artırıyor.

Baharat ve sebzelerin yağ yakma özelliklerinden faydalanmak kolay. Yemeklerinize taze sarmısak ve soğan eklemekle başlayın. Zerdeçalı sos hazırlarken kullanabilirsiniz. Tarçını sadece tatlı yiyeceklere değil, normal yemeklere de lezzet katar. Biberi ise zaten neredeyse her şeyde kullanabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Ömer der ki

  Verdiginiz bilgiler icin tesekkur etmet cok az birseydir sizler insanlari seviyorsunuz bizde sizi seviyoruz bazen ufak bir bilgi buyuk dertlere cara olabiliyor cok tesekkur eder sizlere saglik afiyetler dileri.

   • Şeyma der ki

    Dinime küfreden müslüman olsa demişler. Siz önce bir doğru yazmayı öğrenin ondan sonra eleştirin. Üstelik kendi diliniz, kendi dilinizle kendinizi küçük duruma düşürüyorsunuz. Beyefendinin kendi dili bile değil. Adama gülerler. Olucak değil olacak. Bu bilgi sadece klavyede yapabileceğiniz bilmişlik tavırlarınıza bir çare olabilir mesela.

   • Fgul der ki

    Olucak değil, olacak. Bilgide değil, bilgi de. Şeklinde yazılır. Belki bu bilgi de sizin işinize yarayabilir.

 2. Bayram der ki

  Merhaba benim son 1 aydır sol göz kapağını arar ara seyiriyordu geçer diye bekledim şimdide sağ Kaşım seyiriyor ne yapmalıyım

 3. ibrahim kpt. der ki

  Loy sasa der ki

  23 Haziran 2016 at 22:10

  Peki olmayan beyini bulmak için hangi baharat gerek?

  Cevapla

  Arkadaş sen laz mısın ) )

 4. Mehmet der ki

  Slm bir sorum olacak orijinal elma sirkesi ve bal kilo vermeye iyi geliyor diyorlar çevreden sizce kullanmalı mıyım. Yada nasıl kullanılırsa iyi olur. Şimdiden teşekkürler.

 5. Abdullah der ki

  VERDIGINIZ BİLGİLER SAYESİNDE BU GECE RAHAT UYUYABILECEGIM. EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir