Yağlardan Kurtulma Diyeti

Yağlardan Kurtulma Diyeti

Beslenme uzmanı Ann Louise Gittleman, Yağlardan Kurtulma Planı’yla kilo vermeyi ve düşük karbonhidratlı sınırlandırılmış kalorili diyetiyle detoksu bir araya getiriyor. Bütünsel beslenme üzerine doktorası olan Gittleman, Pritkin Uzun Yaşam Merkezi’nde çalıştıktan sonra hastalarının düşük yağlı bir diyet yapıp çok küçük başarılar elde ettiklerini gördükten sonra bu diyeti oluşturdu. Yağlardan kurtulma fikrini 1988 yılında yayınladığı Pritkin’in Ötesinde adlı kitabında ortaya attı. Diyetin arkasındaki teori, karaciğerin yağları yakan bir ocak gibi olmasına ve doğru yiyecek kombinasyonları ve özel beslenme programıyla metabolizmanın artarak vücudun etkin bir şekilde yağları yakmasına dayalı. Fakat ilk olarak karaciğerin ve lenf sisteminin optimal işlevi sağlayabilmesi için temizlenmesi gerekiyor.

Yağlardan Kurtulma Diyeti

Yağlardan Kurtulma Planı’nın 3 aşaması bulunuyor:

Egzersiz yapmak, Yağlardan Kurtulma Planı’nın önemli bir parçasıdır. İlk iki aşamada haftada beş kez 20 – 30 dakika arası yürüyüş ve günlük 100 zıplama egzersizi yapılması gerekiyor. Üçüncü aşamada ise egzersizin miktarı artırılıyor ve ağırlık çalışmaları da programa ekleniyor. Yediklerinizi günlüğe not etmeniz de planın bir parçası.

Yağlardan Kurtulma Planı’nı denemek isteyen kişiler, diyetle ilgili çeşitli takviyeler içeren kitleri alabilirler.

Diyetin Vaat Ettiği Şey

Yağlardan Kurtulma Diyeti, karaciğeri temizlemeyi vaat ediyor. Teoriye göre, bunu yaparak yağları eritebilir, selüliti göbek bölgenizden, basenlerinizden ve bacaklarınızdan uzaklaştırabilirsiniz. Diyet ilk iki haftalık aşamada hızlı bir şekilde kilo verdirmenin ve hayat boyu istediğiniz kiloyu korumanıza yardımcı olmanın yanı sıra enerjinizin ve metabolizmanızın artacağının, duygu durumunuzun düzeleceğinin ve daha iyi uyuyabileceğinizin sözünü veriyor.

Diyetin Artıları ve Eksileri

Diyette turpgillerden sebzelerin, lifçe zengin meyvelerin ve sağlıklı yağların önemi vurgulanıyor. Yağlardan Kurtulma Diyeti, düzenli egzersizle aktif bir hayat tarzını teşvik ediyor. Bu diyeti deneyen kişiler, kilo vermekten hastalıklarından kurtulmaya kadar birçok fayda gördüğünü belirtmektedirler.

Özellikle ilk iki aşamada yiyeceklerin kısıtlanması, diyetin disiplinli olduğunu gösteriyor ve diyeti uygulamayı güçleştiriyor. Egzersiz gerekliliği de düşünüldüğünde kalori izinleri oldukça düşük görünüyor. Bu diyete göre dışarıda yemek neredeyse imkânsız ve diyet planı için alınması gereken pahalı ürünler bulunduğundan diyeti uygulamak maliyetli olabilir.

Multi Yaşam’a Göre

Öncelikle, tüm bir yiyecek grubunu eleyen diyetlerden çekinme gibi bir eğilimimiz vardır. Sağlıklı yaşamlarımızı yiyeceklerle dengelemek isteriz. Buna karşın, bu diyet konusunda kafamızın biraz karıştığını kabul etmemiz gerek. Gittleman bu diyete karar verirken sayısız kişinin katı, düşük yağlı diyetlerde başarısız olduğunu görmüş ve katı, düşük kalorili bir diyet oluşturarak bu kişilerin yoğun bir şekilde egzersiz yapmalarını ve bir de günlük tutmalarını istemiş. Kafa karışıklığımızı bir kenara koyarsak, aldığınız kalorileri neredeyse yarısına kadar düşürürseniz ve haftanın beş günü 30 – 45 dakika boyunca egzersiz yaparsanız kesinlikle kilo verirsiniz.

Ancak bunu yapmak için kendinizi ciddi bir şekilde disipline etmelisiniz çünkü düşük kalori demek egzersiz yapmaya daha az enerjiniz olacak demektir. Çok hızlı bir şekilde kilo vermek safra taşlarının oluşma riskini artırır, elektrolit dengenizi bozar ve yetersiz beslenmenize neden olur. Ayrıca, böyle katı bir diyetle vereceğiniz kiloda giden şey sadece yağ değildir, çok değerli kaslarınızda da küçülmeye gidebilirsiniz.

Hızla kilo vermeyi sağlayan sağlıksız diyetlerin çoğunda olduğu gibi Yağlardan Kurtulma Diyeti’nde de bilim çarpıtılarak ve reklam hilesi kullanılarak ürünler satılmaya çalışılıyor. Dahası, diyetin temel gerçekleri ise açıklanmıyor. Kalori alımını düşürmek ve egzersiz miktarını artırmak her zaman kilo vermenizi sağlayacaktır. Yağlardan Kurtulma Planı için yapılan eleştirilerde, diyetin karaciğeri temizleyerek kilo verdirdiğini gösteren ya da karaciğerin kilo vermeyle ilişkili olduğunu belirten kanıtların bulunmamasına değinilmektedir. Uzmanlar, bazı ilaçlarla takviyeleri karıştırmanın diyeti uygulayan bazı kişilerde tehlike yaratabileceğini belirtiyorlar. Bu da bizi Multi Yaşam’ın diyet konusundaki 1 numaralı kuralına getiriyor: Beslenme düzeninizde veya egzersiz rutininizde bir değişiklik yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bu diyetin kısa süre içinde işe yarayacağından hiç şüphemiz yok. Doktorunuz size onay veriyorsa ve kendinizi bu kadar katı bir şekilde disipline sokabilecekseniz, harcayacak fazladan paranız varsa diyeti deneyebilirsiniz. Ancak o zaman bile 1. ve 2. aşamayı atlayarak doğrudan 3. aşamaya geçmelisiniz. İki hafta boyunca meyve suyu içmek hiçbir zaman sağlıklı değildir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...