Yapay Dizlerle Yaşamak: Alıcılar Daha Sonra Yıllar Diyor?

Yapay Dizlerle Yaşamak: Alıcılar Daha Sonra Yıllar Diyor?

Bugün ABD Ulusal Sağlık Bakanlığı Ulusal Artrit ve Kas-iskelet ve Deri Hastalıkları Enstitüsüne göre 4,5 milyondan fazla Amerikalı toplam diz replasmanı (TKR) ile yaşıyor. Aslında son on yılda ameliyat sayısı ikiye katlandı, en büyük artış genç hastalarda ortaya çıktı. Prosedürün, bilim kurgu alanında bir kez, artık tamamen ana akıma doğru gittiğini söylemek güvenlidir.
TKR düzelmeden iyileşmeye kadar karmaşık ve ciddi bir konudur. Bunalmak çok kolaydır. Gerekli araştırmayı yürütmek ve prosedür hakkındaki gerçekleri anlamak önemlidir. Bununla birlikte  diz problemleri yaşayan ve TKR geçiren insanların da hikayelerini dinlemek akıllıca bir şeydir, neyin dahil olduğunu ve gerçek dünya meselelerinin resme girmesini sağlarsınız. Diz replasmanına odaklanan tartışma panoları ve bloglar gerçek dünya hikayeleri için mükemmel kaynaklardır. Diğerlerinin yapay dizlerine nasıl baktıklarını, iyileşme sürecini nasıl yönettiklerini ve ne gibi tavsiyelerde bulunduklarını öğrenebilirsiniz. 
Diz replasmanı almış olanların hikayeleri, çoğu durumda, ilham verici bir şey değildir. Komplikasyon oranlarının çok düşük olduğunu ve 10 hastanın 9’unun oldukça tatmin olduklarını düşündüğünüzde bu şaşırtıcı değildir. Artık herhangi bir önemli fiziksel aktiviteye giremeyen bir kadın, acı çekilemez olana kadar bekledi ve daha sonra ameliyatla devam etti. Ameliyattan altı hafta sonra, ayağa kalktı. “Ağrısızım. Hayatımda büyük bir fark yarattı” diyor.
Bacağını düzgün bir şekilde bükemediği için yürüyemeyen bir kadın öğretmen, şimdi daha doğal bir hareketle yürümekte, öğrencilerle etkileşime girebilmekte ve daha özgürce hareket edebilmektedir. “Ameliyattan sonra yine bütünmüşüm gibi hissediyorum. Normal bir hayata sahip olmak istedim ve şimdi sanki öyle hissediyorum. Çok heyecanlıyım!”
Birkaç yıl önce, 25 yıllık deneyime sahip bir polis memuru, iyi hareket edemediğini ve her gün evde ağrı, şişlik ve evde herhangi bir faaliyette bulunamadığını tespit etti. Bir TKR ve yaklaşık 10 haftalık rehabilitasyondan sonra, ki bu süre içinde 23 kilo verdi, işe geri dönebildi ve neredeyse hiç acı hissetmedi. Ayrıca “Bir koşu bandı üzerinde çalışıyorum ve köpeği gezip normal ev aktivitelerini yapabiliyorum. Tekrar yaşadığımı hissediyorum.”

Yeni dizi ile birkaç yıl zaman geçirenler de oldukça olumlu sonuçlar yaşadıklarını belirtiyorlar. Yorumlar arasında: “Gerçekten iyi gidiyorum. Dizlerimi neredeyse hiç düşünmedim.” (7 yıl) “Yürüyebiliyor, doğa yürüyüşüne çıkabiliyor, golf oynayabiliyor ve diz değiştirme işleminden önce imkansız olan her türlü faaliyeti yapabiliyorum. İyi dizleri olan biri kadar hareketli değilim ama kesinlikle hiçbir şikayetim yok.” 10. yılında boyunca aynı hasta hala güçlüydü.
Bu tür yorumlar yaygındır. Buna ek olarak çevrimiçi forumlar ve bloglar soru göndermek ve başkalarından tavsiye istemek için iyi bir yerdir. Diz replasmanından geçen birçok insanın adak tavsiyesi vardır ve paylaştığı için mutludur. Bununla birlikte,insanların olayları farklı şekilde yorumlayıp algıladığını unutmayın. İnsanların yayınladıklarında yüksek düzeyde öznellik olduğunu fark etmeli ve her yorumu genel resmin yalnızca küçük bir parçası olarak kabul etmelisiniz.
Örneğin TKR’si olan bir kişi komplikasyonları ve ardından ilk ameliyatı takiben bir enfeksiyon bildirdi. Revizyon ameliyatı yapmak zorunda kaldı ve ayağının üstüne basmak yaklaşık altı ay sürdü. Üç yıl sonra diz hala ümit ettiği gibi çalışmıyordu, ancak hareket edebiliyordu. Daha fazla şey ummasına rağmen en azından prosedürden sonda daha az acı içinde hareket edebileceğini söylüyor.
Çalışmalar diz replasman hastalarının %90’ının hareketliliğini ve yaşam kalitesini iyileştirdiğini bulmuştur. Dahası sonuçlar genellikle uzun yıllar devam eder. Birçok hasta yıllarca kaçtıkları ameliyatın, korkunç ve zayıflatıcı olma korkusuyla, tamamen yönetilebilir olduğunu bildirmektedir. Birçoğu ameliyatı daha erken yapmamış olmasına üzülüyor.
TKR bacaklarınızı pre-artritik bir duruma geri döndürmeyecek, asla aynı güce sahip olmayacak ve büyük olasılıkla sağlıklı bir doğal diz ile aynı esnekliği geri kazanmayacaktır olsanız bile ameliyattan önce mümkün olmayan büyük olasılıkla pek çok aktiviteye katılmanızı sağlayacaktır. Yeni bir diz almış olanlar fiziksel faydaların ruhsal durumlarına dayandığını söylüyorlar. Genel olarak hayattan daha mutlu ve memnunlar.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...