Yapay Tükürük Ağız Kuruluğuna Çözüm Olabilir

Yapay Tükürük Ağız Kuruluğuna Çözüm Olabilir

Yapay Tükürük Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Tükürük Neden Önemlidir?

Tükürük; çiğnerken, yutarken, sindirim yaparken ve konuşurken önemli bir rol oynar. Aynı zamanda ağzınızdaki bakterilerin kontrol edilmesini de sağlayarak enfeksiyon oluşumunu ya da diş çürüğünü de önler.

Yapay Tükürük

Normalden çok daha az tükürük oluşumuna sebep olacak bir sağlık durumunuz varsa, yapay tükürük, ağız kuruluğuna sebep olan bu belirtileri ortadan kaldırarak oluşabilecek başka sağlık sorunlarını da ortadan kaldırmış olur.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Tükürük bezleri ile ilgili rahatsızlıklar için Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümüne gidilir.

Yapay Tükürük Nedir?

Yapay tükürük birçok yapıda olabilir:

 • Ağız spreyleri
 • Gargara
 • Jel
 • Temizleme bezi
 • Suda çözünen tabletler
Yapay tükürüğün içeriği çoğunlukla sudan oluşur ama aynı zamanda enzimler, elektrolitler ve mukus içerir. Yapay tükürük, tükürük bezlerinin salgıladığı tükürükle tam olarak aynı şey değildir fakat içeriğindeki bileşenler yaşadığınız belirtileri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Yapay tükürüğün bileşenleri markasına ve türüne göre değişkenlik gösterse de genellikle su ve şu bileşenleri içerirler:

Nasıl Kullanılır?

Yapay tükürük, ağzı geçici olarak nemlendirip kayganlaştıran ve ağızda kronik ağız kuruluğu yüzünden oluşabilecek mekanik travmalara karşı koruyucu bir film oluşturan, tükürük yerine kullanılan bir üründür.

Ağız kuruluğu, ağız kokusu ya da ağızda yapışkan bir his varsa, bu belirtileri yok etmek için kullanılır.

Doktorunuz yapay tükürük kullanımını ağrı kesici ilaçlar ya da kemoterapi gibi başka tedavilere ek olarak kullanabilir. Ağız kuruluğuna sebep olan diyabet, Alzheimer ve Sjögren Sendromu gibi hastalıklardan dolayı da yapay tükürük kullanmanızı tavsiye edebilir.

Ağız Kuruluğunu Rahatlatacak Yöntemler

Ağız kuruluğu, tükürük bezleri yeterli miktarda tükürük üretimi yapamayıp ağzı nemlendiremediğinde ortaya çıkar. Bu durumun oluşmasında çok sayıda etken vardır.

1 İlaçlar

Reçeteli ve reçetesiz birçok ilaç ağız kuruluğuna sebep olabilir. Bunlar arasında en sık kullanılan ve ağız kuruluğuna sebep olan ilaçlar, tansiyon ilacı, depresyon ve anksiyete ilaçları, kan toplanması ve alerji ilaçlarıdır. Ağrı kesici ve kas gevşeticiler de ağız kuruluğuna sebep olduğu bilinen ilaçlar arasındadır.

2 Kanser Tedavisi

Kemoterapi ilaçları tükürük bezi üretimini azaltır. Başı ve boynu etkileyen radyasyon tedavileri, dozuna ve kullanıldığı bölgeye bağlı olarak tükürük bezlerinize zarar vererek, tükürük oluşumunu geçici ya da kalıcı bir şekilde engelleyebilir.

3 Sağlık Sorunları

Diyabet, Alzheimer, kalp krizi, HIV ve Sjögrensendromu gibi rahatsızlıklar da ağız kuruluğuna sebep olabilir.

4 Yaşlanma

Yaşlanmayla birlikte oluşan değişiklikler ağız kuruluğuna sebep olabilir. Bu değişiklikler sağlık sorunlarına, yetersiz beslenmeye, bazı ilaçların kullanımına ve vücudun bu ilaçları nasıl işlediğine de bağlı olabilir.

5 Sinir Hasarı

Başınızda ya da boynunuzda bir kaza ya da ameliyat sonrası oluşan sinir hasarı, tükürük oluşumuna zarar verebilir.

6 Sigara, Alkol ve Uyuşturucu Kullanımı

Sigara içmek ya da tütün çiğnemek, alkol tüketmek ya da esrar, metamfetamin gibi uyuşturucuları kullanmak da dişlerinize zarar verir ve ağız kuruluğuna sebep olur.

Yapay tükürük kullanmak ağız kuruluğunun bir tedavisi değildir ama belirtileri azaltarak geçici bir çözüm sunabilir. Yapay tükürüğün ortadan kaldırmanıza yardımcı olacağı durumlar:

 • Ağız kuruluğu ya da ağızda yapışkan bir his olması
 • Yoğun ya da lifli tükürük
 • Ağız kokusu
 • Dilde kuruluk
 • Boğazın kuruması
 • Ses kısıklığı
 • Dudakların çatlaması
 • Çiğnemede, yutmada ve konuşmada zorluk
 • Tat alma duyusunun azalması
 • Takma diş takarken zorlanma

Yapay Tükürüğün Yapmayacağı Şeyler

Yapay tükürük ürünleri, kısa süreli rahatlama sağlayarak ağız kuruluğunu geçirir. Ancak, şu anda bu sorunları tamamen ortadan kaldıracak doğal tükürüğün birebir kopyası olacak bir ürün bulunmamaktadır.

Ağız kuruluğu tedavisinde yapay tükürük kullanacaksanız, kişisel ihtiyaçlarınıza göre birçok ürünü deneyerek size en uygun olanı bulmalısınız. Ağız temizliğine önem vererek, ağız kuruluğuna sebep olacak durumları ortadan kaldırmanız çok önemli.

Doktora Ne Zaman Görünmelisiniz?

Ağız kuruluğu belirtileri yaşıyorsanız doktorunuzla görüşün. Doktorunuz daha önceden geçirdiğiniz sağlık sorunlarına ve kullandığınız ilaçlara bakarak sorunun neden kaynaklandığını bulabilir. Doktorunuz ağzınızı da muayene edecektir.

Sağlık sorununuzun neden kaynaklandığını anlayıp, tükürük bezlerinizin durumunu öğrenebilmek için kan ve görüntüleme testleri de yapılabilir.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...