Yarık Damak ve Dudak

Yarık Damak ve Dudak

Dudakta yarık veya açıklık olduğunda yarık dudak oluşur. Bu açıklık, üst dudağı ve burnu birbirine bağlayacak kadar küçük veya büyük olabilir. Yarık damak, bebeğin rahim içindeki erken gelişimi sırasında ağzının çatısı düzgün kapanmadığında ortaya çıkar. Damak, her ikisi de yarık olabilen iki parçadan oluşur; sert damak ve yumuşak damak. Sert damak, ağzınızın çatısının önündeki kemikli kısımdır. Yumuşak damak ağzın arkasında bulunur ve yumuşak dokudan yapılır. Yarık damak ve yarık dudak, aynı zamanda orofasiyal kusurlar olarak da adlandırılır, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl 7.000'den fazla bebeği etkileyen doğum kusurlarıdır.

Yarık Damak ve Dudak Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Yarık Dudak Nedir?

Dudakta yarık veya açıklık olduğunda yarık dudak oluşur. Bu açıklık, üst dudağı ve burnu birbirine bağlayacak kadar küçük veya büyük olabilir.

Yarık Damak Nedir?

Yarık damak, bebeğin rahim içindeki erken gelişimi sırasında ağzının çatısı düzgün kapanmadığında ortaya çıkar.Damak, her ikisi de yarık olabilen iki parçadan oluşur; sert damak ve yumuşak damak.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğin dudak-damak yarığı sorunu anne karnında ultrasonla tespit edildiğinde, anne adayının moralinin yüksek tutulmasının, eşi ve aile bireyleri tarafından destek verilmesinin son derece önemlidir.

Yarık Damak ve Dudak Belirtileri

Çoğu durumda, dudaktaki bir yarığın özelliği olan bölünme, kusurun en belirgin işaretidir. Beslenirken süt bebeğinizin burnundan çıkabilir; çünkü ağız ile burun arasındaki bariyer anormaldir. Yarık olan çocukların, eksik diş veya ekstra diş gibi diş problemleri olması da mümkündür.

Yarık damak, sık sık orta kulak enfeksiyonlarını ve çocuğunuzun östaki tüpleriyle ilgili problemlerini tetikleyebilir. Bu tüpler sıvının kulaklardan boşaltılmasına yardımcı olur ve kulak zarının her iki tarafındaki basınç miktarının eşit olduğundan emin olmaktan sorumludur. Çocuğunuz kulak enfeksiyonlarında sorun yaşıyorsa ve östaki tüpleri doğru şekilde boşalmazsa, işitme kaybı oluşabilir.

Çocuğunuzun konuşma konusunda da sorunları olabilir. Bu yarık damak durumlarında, yarık dudaktan daha yaygındır. Yarıkların neden olduğu konuşma problemleri genellikle seste bir nazal kalitesi ile karakterize edilir.

Yarık Damak ve Dudak Nedenleri

Yarık damak ve dudak nedeni bilinmemektedir, ancak doktorlar kusurların hem genetik hem de çevresel faktörler nedeniyle meydana geldiğine inanmaktadır. Genetik, ebeveynlerden biri veya her ikisi de yarık damak veya dudak yapmayı daha olası kılan bir gen geçerse, yarık gelişiminde rol oynayabilir.

Hamileliğiniz sırasında yaptıklarınız, çocuğunuzun yarık damak veya dudak sahibi olma olasılığını da artırabilir. Bilim adamlarının yarıkların gelişmesine neden olabileceğine inandıkları faktörler şunlardır:

  • Sigara içmek
  • Alkol içmek
  • Yasadışı uyuşturucu kullanmak
  • Diyabetik olmak
  • Folik asit gibi yeterli doğum öncesi vitamin almamak

Yarık izole bir doğum kusuru olarak veya her ikisi de genetik malformasyon bozuklukları olan van der Woude sendromu veya velokardiofasiyal sendrom gibi daha büyük bir genetik sendromun parçası olarak ortaya çıkabilir.

Yarık Damak ve Dudak Tanısı

Bebeğiniz hala rahim içindeyken ultrason kullanmak suretiyle yarık damak ve dudak tanısı koymak mümkündür. Ultrason, bebeğinizin karnınızın görüntüsünü oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanır.

Doktorunuz, bebeğinizin rahim içindeyken yarık damak veya dudağı olduğunu keşfederse, van der Woude sendromu gibi diğer genetik anormallikler için bebeğinizi çevreleyen amniyotik sıvının bir kısmını çıkarmak isteyebilir.

Yarık Damak ve Dudak Tedavisi

Çocuğunuzun yarık damak veya dudağının tedavisi durumun ciddiyetine bağlı olacaktır. Tedavi genellikle açıklığı kapatmak ve yüzünü yeniden yapılandırmak için birkaç ameliyatı içerir.

Bir uzman ekibi sizinle ve çocuğunuzla birlikte çalışabilir. Örneğin, çocuğunuz yarıklarından dolayı konuşma konusunda sorun yaşıyorsa, bir konuşma patoloğu ile çalışabilir. Çocuğunuzun ekibi ayrıca bir plastik cerrah, bir oral cerrah veya bir ortodontist içerebilir.

Çocuğunuzun Doğum Kusuruyla Baş Etme

Çocuğunuzun tedavi ekibine, doğum kusurları olan çocukların aileleri için bölgenizdeki destek gruplarını sorun. Çocuğunuzla açıkça iletişim kurun ve kusurlarıyla tanımlanmadıklarını bilmelerini sağlayarak özgüvenlerini geliştirmelerine yardımcı olun.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...