Yarık Dil Etkileri

Yarık Dil Etkileri

Yarık dil, dilin üst yüzeyini etkileyen iyi huylu bir durumdur. Normal bir dil, uzunluğu boyunca nispeten düzdür. Yarık bir dil ise ortada derin, belirgin bir oluk ile işaretlenmiştir. Dilin buruşuk bir görünüme sahip olmasına neden olarak yüzey boyunca küçük oluklar veya çatlaklar olabilir. Farklı boyutlarda ve derinliklerde bir veya daha fazla yarık olabilir.

Yarık Dil Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Yarık Dil Nedir?

Yarık dil, dilin üst yüzeyini etkileyen iyi huylu bir durumdur. Normal bir dil, uzunluğu boyunca nispeten düzdür. Yarık bir dil ise ortada derin, belirgin bir oluk ile işaretlenmiştir.

Endişelenmeli Miyim?

Ne yarık ne de coğrafi dil bulaşıcıdır ya da zararlı bir durumdur. Ancak, her ikisi de biraz rahatsızlığa neden olabilir ve bazı maddelere karşı duyarlılığı artırabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Yarık dil genellikle tedavi gerektirmez. Bununla birlikte, yemek artıklarını gidermek ve dili temizlemek için dilin üst yüzeyini fırçalamak gibi uygun ağız ve diş bakımını sağlamak önemlidir.

Yarık dil, Amerikalıların yaklaşık %5’inde görülür. Çocuklukta doğumda ortaya çıkabilir veya gelişebilir. Yark dilin kesin nedeni bilinmiyor. Bununla birlikte, araştırmacılar bunun yetersiz beslenme, enfeksiyon veya Down sendromu gibi altta yatan bir sendrom veya durumun bir sonucu olabileceğine inanmaktadır. Yarık diller, ailelerde sıkça görüldüğü için durum genetik olabilir. Erkeklerde kadınlardan daha sık görülür. Yarık dilin sıklığı ve ciddiyeti de yaşla birlikte artmaktadır.

Yarık Dilin Belirtileri Nelerdir?

Yarık bir dil, dilin sanki ikiye bölünmüş gibi görünmesini sağlayabilir. Bazen çoklu çatlaklar da vardır. Diliniz çatlamış da görünebilir. Dildeki derin oluk genellikle çok belirgindir. Bu, doktorlarınızın ve diş hekimlerinizin durumu teşhis etmesini kolaylaştırır. Dilin orta kısmı en çok etkilenir, ancak dilin diğer alanlarında da çatlaklar olabilir.

Coğrafik dil olarak da bilinen, yarık bir dille birlikte başka bir zararsız dil bozukluğu yaşayabilirsiniz. Normal bir dil papilla denilen küçük, pembemsi beyaz çıkıntılarla kaplıdır. Coğrafik dili olan insanlar, dilin farklı alanlarında papilla eksikliğine sahiptir. Papilla içermeyen lekeler pürüzsüz ve kırmızıdır ve genellikle hafifçe yükseltilmiş sınırları vardır.

Ne yarık ne de coğrafi dil bulaşıcıdır ya da zararlı bir durumdur. Ancak, her ikisi de biraz rahatsızlığa neden olabilir ve bazı maddelere karşı duyarlılığı artırabilir.

Yarık Dilinin Sebepleri Nelerdir?

Araştırmacılar, yarık dilin kesin nedenini henüz belirleyemediler. Bununla birlikte, durumun birçok kişi tarafından normal bir dilin bir varyasyonu olduğu düşünülmektedir.

Yarık dil ayrıca bazı sendromlar, özellikle Down sendromu ve Melkersson-Rosenthal sendromu, ile ilişkilidir. Ayrıca trizomi 21 olarak da adlandırılan Down sendromu, çeşitli fiziksel ve zihinsel bozukluklara neden olabilecek genetik bir durumdur. Down sendromlularda iki yerine üç kopya kromozom 21 bulunur.

Melkersson-Rosenthal sendromu; yarık bir dil, yüz ve üst dudağın şişmesi ve yüz felci şeklinde olan Bell felci ile karakterize edilen nörolojik bir durumdur.

Yarık dil, genellikle ailelerde daha yüksek konsantrasyonlarda görüldüğü için, genetik bir durum olabilir.

Yarık Dil Nasıl Tedavi Edilir?

Yarık dil genellikle tedavi gerektirmez. Bununla birlikte, yemek artıklarını gidermek ve dili temizlemek için dilin üst yüzeyini fırçalamak gibi uygun ağız ve diş bakımını sağlamak önemlidir. Bakteriler ve plaklar çatlaklarda toplanabilir, bu da kötü nefes ve diş çürümesi için potansiyel risk artışına yol açar.

Günlük fırçalama ve diş ipi de dahil olmak üzere normal diş bakımı rutininizi takip edin. Profesyonel temizlik için yılda iki kez diş hekiminizi ziyaret edin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...