Yaşam Tarzı Değişiklikleri Psoriatik Artrit Semptomlarını Azaltabilir mi?

Yaşam Tarzı Değişiklikleri Psoriatik Artrit Semptomlarını Azaltabilir mi?

Psoriatik Artrit (PsA) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli Miyim?

Sedefe bağlı artrit kronik bir hastalıktır. Herkes bu hastalığa yakalanabilir fakat orta yaştaki yetişkinlerde daha sık görülür. Sedefe bağlı artritin tedavisi olmadığından, hastalığın tedavisi eklemlerin hasar almamasına odaklanır.

Ne Zaman Görülür?

Sedefe bağlı artrit, 10 yıl boyunca sedef hastası olduğunuzda oluşabilecek bir artrit türüdür. Sedef, vücudun herhangi bir yerinde derinin kızarık ve pul ve pul görünmesine sebep olur.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sedefe bağlı artrit için İç Hastalıkları (Dahiliye), Romatoloji bölümlerine gidilir.

Semptomlarınızı iyileştirmek için evde yapabileceğiniz şeyler var:

Psoriatik Artrit Diyeti

Tek bir gıda veya diyetin PsA’yı tedavi etmez ama dengeli bir beslenme iltihabı azaltmaya ve semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Diyetinizdeki sağlıklı değişiklikler, uzun vadede eklemleriniz ve vücudunuz için muazzam bir şekilde karşılık verebilir.

Kısacası daha fazla enflamasyona yardımcı olan ve kilonuzu kontrol eden meyve ve sebzeyi daha fazla taze yiyin. Aşırı kilo zaten ağrılı eklemlere daha fazla baskı yapar. İnflamatuar olan şeker ve yağı sınırlayın. Balık, tohum ve kuruyemiş gibi sağlıklı yağ kaynaklarına önem verin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...