Yaşlanmayan Bir Cilt İçin 5 Bileşen

Cildinizi yılların saldırılarından çok yönlü bir yaklaşımla koruyun. Organik yiyecekler yiyin, düzenli egzersiz yapın ve sigara içmeyin. Sonra da bu bileşenlerle yaşlanma sürecini yavaşlatın.

1. Argan Yağı

Fas’ta yetişen Argan adlı ağaçtan elde edilen bu yağ zeytinyağının iki katı kadar E vitamini içerir. Diğer antioksidanlar gibi, E vitamini de serbest radikallerin zararlı etkilerini yavaşlatır. Böylece hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur ve cildinizi canlandırır.

2. Astaksantin

Bu karotenoid antioksidan, su yosunlarından ve somon balığından elde edilir. Astaksantin güneşin zararlı etkilerinden korumakla kalmaz, dışarıda geçirilen bir günün ardından serbest radikallerin oksidatif etkisiyle savaşarak cilde yardımcı olur.

3. Kırmızı Çay

Son zamanlardaki araştırmalar rooibos çayı olarak da bilinen kırmızı çayın cildi koruyan antioksidanlardan önemli miktarda içerdiğini gösteriyor. Ayrıca çinko bakımından zengin olan kırmızı çay, vücudun yağ asitlerini metabolize etmesini sağlıyor.

4. Zerdeçal

Zerdeçalin içinde bulunan kurkumin yaşlanma sürecini yavaşlatıyor. Sitokin gibi enflamasyonlara neden olan proteinlerle savaşıyor.

5. Omega-3 Yağ Asitleri

Araştırmalar özellikle soğuk su balıklarında bol miktarda bulunan omega-3 yağ asitlerinin hücresel enflamasyonları engellediğini ortaya koyuyor. Hücresel enflamasyonlar kolajenlere zarar verip, kırışıklıklara yol açtığı için, omega-3 yağ asitleri cildi korumak için iyi bir takviye. Omega-3 ayrıca cildin su kaybını engeller ve cildin rengini canlı tutar.

İlk yorumu sen yaz

Tüm yorumları göster

Yorum yaz