Yaşlılarda Sigara Bağımlılığı Ve Yapabilecekleriniz

Yaşlılarda Sigara Bağımlılığı Ve Yapabilecekleriniz

Yaşlandıkça, eski alışkanlıkları değiştirmek imkânsız bir hâl alır. Sigara kullanan yaşlılar için sigarayı bırakma fikri çok daha zor ve anlamsız gelecektir. İnsanlar, kendilerine doğrudan zarar görmediği sürece sigaranın zarar vermediğini düşünme eğilimindedirler. Yaşlı kişiler, sigara içmenin bir zararını görmedilerse sigaraya karşı yenilmez olduklarını düşünebilirler. Ne yazık ki bu inanışlar son derece yanlıştır. Sigara içmenin her yaştan insana zarar verdiği bilinmektedir. Yaşlı kişiler sigara içmeye devam ettikleri takdirde bu zararlarla karşılaşabilirler.

Yaşlılarda Sigara Bağımlılığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Bırakmak Neden Önemlidir?

Yaşlı kişiler sigara içmeyi bırakırlarsa daha kolay nefes alabilirler, daha az para harcarlar, yedikleri yemeklerden daha çok keyif alırlar ve hayat kaliteleri yükselir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Sigarayı bıraktıklarında kan dolaşımları düzelir ve kanser, kalp damar hastalıkları ve akciğer hastalıkları gibi hastalıkların oluşma riski azalır.

Alo 171

ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı gibi kurumlardan yardım alınabilir.

 Yaşlılarda Sigara Bağımlılığı

Sigarayı bırakmayı kendiniz düşünüyorsanız veya ailenizdeki birine bıraktırmayı istiyorsanız bu stratejilerden faydalanabilirsiniz:

1 Sigarayı Bırakmanın Sağlayacağı Ödülleri Düşünün

30 yılı aşkındır sigara kullanan kişiler de sigarayı bıraktıklarında fayda görebilirler.

Bu faydalar:

  • Günlük aktiviteleri yaparken daha enerjik olurlar.
  • Kırışıklıklar azalır.
  • Sabah öksürükleri azalır.
  • Kıyafetler, ev, araba daha güzel kokmaya başlar.
  • Ağız kokusu gider.
  • Yürüyüş yaparken ve merdiven çıkarken nefes tıkanması yaşanmaz.
  • Kalp krizi ve inme riski azalır.
  • Akciğer hastalığı riski azalır.
Sigara bırakırken ödüllerin hatırlatılması iyi olacaktır. Bu ödülleri aklınızda tutmanız alışkanlığınızı bırakmanıza yardımcı olur.

2 Engellerin Farkında Olun

Sigarayı bırakmak için motivasyon sağlamanın bir kısmı da aşmanız gereken engellerin bilincinde olmanız olacaktır. Önünüze çıkabilecek engelleri düşünün. Çok uzun süredir sigara içtiğiniz için bırakmanın size faydasının olmayacağını mı düşünüyorsunuz? Eğer durum böyleyse, sigarayı bırakmanın her yaşta faydalı olacağını gösteren çalışmaları inceleyerek bu fikrinizi değiştirebilirsiniz. Ailenizde ve çevrenizdeki insanlarda sigara kullanma alışkanlığı mı var? Öyleyse onlara bırakmaya çalıştığınızı anlatın ve sizin yanınızda sigara içmemelerini isteyin.

3 Tekrar Deneyin

Sigarayı hayatınızın büyük bir kısmında kullandıysanız bırakmanız çok daha zor olacaktır. Bırakmak için gösterdiğiniz çabaları ödüllendirin. Tekrar sigara içmeye başlarsanız, sigarayı bırakma çabanızı tamamen bırakmayın. Kendi yaşınızdaki insanların sigarayı bırakabildiğini, istediğiniz takdirde bunu sizin de yapabileceğinizi kendinize sık sık hatırlatın.

Sigarayı Bırakmak için Asla Geç Değildir

Ne kadar yaşlanırsanız yaşlanın, sigarayı bırakmanız size anında görebileceğiniz faydalar sağlayacaktır. Kalp krizi riskinin azalması, tansiyonun düzelmesi ve akciğer fonksiyonlarının düzelmesi bu faydalara örnek olarak verilebilir. Alışkanlıkları yok etmek her yaştan insanın yapabileceği bir şeydir. Sağlığınızı koruyabilmek için sigarayı bırakmalısınız. Bunu kendiniz için ve sizi sevenler için yapmalısınız. Sigara paketini bir kenara koyarak çocuklarınız ve torunlarınız için güzel bir örnek oluşturabilir ve ilerleyen zamanlarda yaşayabileceğiniz hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...