Yaz Sıcağına Karşı Koymak İçin Tavsiyeler

Yaz Sıcağına Karşı Koymak İçin Tavsiyeler

Hava uygun olduğu zaman yapılabilecek pek çok şey vardır; aile pikniği, sahilde güneşlenmek, top oynamak, golf sahasında arkadaşlarınızla zaman geçirmek ya da bahçenizle ilgilenmek. Ancak güneş altında fazla eğlenmek zararlı olabilir. Sıcağa fazla maruz kalmak susuzluğa ve bunun sonucunda kalp kramplarına, sıcak çarpmalarına ve güneş yorulmasına yol açar. Bu yaz için planlarınız her ne olursa olsun bunları kaçırmak istemeyeceğinizden eminiz. Güneşin ve sıcağın kötü etkileri ile savaşmak sizi bütün yaz boyunca aktif ve sağlıklı tutacaktır.

Ne Giymeli

Susuzluk Nasıl Engellenir?

Sıcaklık terlemenize neden olur. Terlemenin nedeni ise vücudun artan vücut ısısını azaltmaya çalışmasıdır ancak bunu sağlarken devamlı olarak sıvı kaybetmenize neden olur.

Ne Yemeli?

Nerede Saklanmalı?

Yaz sıcaklarının tehlikeli olabileceği bir bölgede yaşıyorsanız sıcakla ilgili uyarılara dikkat edin. Tehlikeli saatlerde içeride kalın ve klima ya da vantilatörünüzü çalıştırın. Eğer eviniz yeterince serin değilse kütüphaneler ya da diğer halka açık alanları bulun.

Eğer dışarıda olmak zorunda iseniz aktivitelerinize gölge noktalarda devam etmeye çalışın. Sizi güvende tutacak kadar serinlik sağlayabilirler. Sıcaklıktaki en ufak bir düşüş bile büyük etkiler yapabilir.

Eğer sıcak havada aktif olmanız gerekiyorsa restoranlar, mahalle bakkalları ya da size acil durumlarda soğuk içecek sağlayabilecek noktalara yakın kalmaya çalışın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...