Yazın Güvende Kalmak için 9 İpucu

Yazın Güvende Kalmak için 9 İpucu

1Arkadaşınızla Birlikte Yüzün

Durum ne olursa olsun, asla yalnız kalmayın. Neredeyse tüm boğulma olayları önlenebilirdir ya da etrafta ilk yardım uygulayabilecek birinin yardımıyla daha az ciddi hâle gelir. Eşleştirme sistemi, tehlike durumunda kullanıldığında o kadar etkilidir ki Amerika Birleşik Devletleri Ordusu, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri tarafından da kullanılır.

2Yüzdüğünüz Yerin Dibini Gördüğünüzden Emin Olun

Eğer yapamıyorsanız, su muhtemelen yüzmeniz için yeterince temiz değildir. Emin değilseniz, havuz suyunun kalitesini kendiniz kontrol edin. Test donanımlarını yerel donanım veya havuz malzemeleri satan özel mağazalardan edinin. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi(Centers for Disease Control and Prevention), havuz suyunun milyonda 1 ila 3 parça serbest klor seviyesine ve 7,2 ila 7,8 arasında bir pH değerine sahip olmasını tavsiye eder.

3Havuzdaki Suyu Yutmayın

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi(Centers for Disease Control and Prevention)’ne göre, rekreasyonel su hastalıkları salgınları son yirmi yılda düzenli olarak artmaktadır. En yaygın hastalıklar, suda bulunabilecek kriptosporidyum, Giardia, Shigella, norovirüs ve E. coli gibi mikropların neden olabileceği hastalıklardır. Genellikle, klor tüm mikropları öldürür, ancak güvenli olmak için, suyu havuzda ve ağzınızın dışında tutun.

Sahilde:

4Güvenle Yüzün

Kulağa çok açık geliyor ama düşünmemiş olabileceğiniz üç şey var:

  • Bayrak sistemi: Bir yerin yüzmek için güvenli olup olmadığını size bildirmek için sahilde uçan bayraklar bulunur. Bunları kontrol edin. Kırmızı, “Tehlikeli: Yüzmek Yasak” anlamına gelir. Sarı “Dikkatli Olun: Tavsiye Almanız Gerekir” anlamına gelir ve yeşil “Yüzmek için Güvenli” anlamına gelir. Kırmızı ve sarı bayrak cankurtaranlar tarafından kontrol edilen bir yüzme alanını işaret eder. Mor bayrak, denizanası veya köpekbalıkları gibi deniz zararlılarının olduğunu belirtir ve siyah beyaz damalı bayrak, yüzmeye izin verilmeyen bir alanı gösterir.
  • Önce ayaklar: Her ne kadar kulağa keyifli gelse de plajda asla koşup birden sığ suya atlamayın. Yukarıdan suya atlıyorsanız, her zaman önce ayağınızla suyu test edin. Dalgaların altında ne olduğu hakkında hiçbir fikriniz olamaz.
  • Yana doğru gidin: Eğer bir rip akıntısına yakalanırsanız yana doğru yani plaja paralel yüzün. Asla akıntının yönünde yüzmeyin.

5Alkol ve Su Sporları Karışmaz

Annenizin, yemek yedikten sonra yüzmemenizi söylediğini hatırlıyor musunuz? Anlaşıldığı üzere, bu sadece eski kocakarı uydurmasından çok daha fazlası ama bu kez içinde alkolü de barındırıyor. Sahilde dinlenirken soğuk bir şeyler içmek güzel olabilir ama içmeye başladığınızda yüzmeye gitmeyin. İstatistikler, ölüm oranlarının yarısının yüzme, botla gezme, sörf gibi aktiviteler sırasında olduğunu gösteriyor.

6Su Kalitesini Kontrol Edin.

Okyanus suyunun kalitesi mevsim boyunca değişir. Örneğin, bir yağmur fırtınasından hemen sonra daha da kötüleşir, çünkü sahile kanalizasyon arıtma sistemlerinden su taşabilir. Diğer çevresel ve mevsimsel faktörler de su kalitesini etkileyebilir, bu nedenle suya girmeden önce her zaman yerel yetkililere veya Çevre Bakanlığı’nın duyurularına bakın.

7Güneş Koruyucu Kullanın

Ciddi bir güneş yanığı hafta sonunuzu mahvedebilir, ancak güneşin yapabileceği en kötü şey bu değildir. Güneşin ultraviyole ışınlarına aşırı maruz kalmak, yaşamı tehdit eden melanom da dâhil olmak üzere, yaşamın ilerleyen dönemlerinde cilt kanseri gelişme riskini önemli ölçüde artırır. Her zaman en az 15 faktör derecesi olan güneş koruyucu kullanın ve güneş altında olduğunuz her iki saatte bir yeniden uygulayın. Güneş koruyucular hakkında daha fazla bilgi edinin ve hangi güneş kremlerinin en güvenli ve en etkili olduğunu öğrenin.

8Isırılmayın

Yaz aylarında dışarıda vakit geçireceğiniz her zaman, her türlü böcekle karşılaşma ihtimaliniz olur. Böceklerin bir araya geldiği bölgelerden uzak durun ve doğada dışarıda olduğunuzda kokulu sabun, parfüm veya saç spreyi kullanmayın. Böceklerin yoğun olduğu bir alanda olacaksanız, böcek kovucu spreyler veya ilaçlar kullanın. Bunları yeteri kadar uyguladığınızdan emin olun.

9Ateşle Oynamayın

Havai fişeklerin ve mangalın eğlencesi, yazların vazgeçilmez bir parçasıdır, ancak bu faaliyetlerin tehlikeli olabileceğini bilmek önemlidir. Havai fişek nedeniyle her yıl 10.000’den fazla kişi yaralanmaktadır. Havai fişeklerle ilgili yıllık yaralanmaların %64’ü 22 Haziran ile 22 Temmuz tarihleri ​​arasında gerçekleşmektedir. Bu yaz güvende olun: Havai fişeklerin ve mangalların yanında oluşan yaralanmaların önlenmesi için güvenlik kurallarına dikkat edin.

Bu yaz nerede olursanız, ne yapıyor olursanız olun sıcağı yenmek için bu ipuçlarını okuduğunuzdan emin olun.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...