Yemeklerinizi Renklendirerek Hastalık Risklerinizi Azaltın

Yemeklerinizi Renklendirerek Hastalık Risklerinizi Azaltın

Beslenme uzmanlarına göre, çeşitli renklerde meyveleri ve sebzeleri beslenme düzeninize eklemek son derece önemli. Gününüzü güzelleştirmenin yemeklerinizi renklendirmekten daha iyi bir yolu var mı?

Bu basit teknikleri kullanarak yemeklerinizi renklendirin. Bunu yapmanız, beslenme düzeninizin daha sağlıklı olmasına ve daha güzel yemekler yemenize de yardımcı olacak.

Neden Renkli Sebze ve Meyveleri Yemelisiniz?

  • Yapılan araştırmalara göre, çeşitli meyve ve sebzelerin yenmesi inme, diyabet ve kanser gibi bazı hastalıkların yaşanma riskini azaltır. Meyvelere ve sebzelere doğal rengini veren pigmentlerin sağlık üzerinde de pek çok faydası bulunmaktadır.
  • Örneğin, karoten tatlı patatese ve havuca rengini verir. Beta karoten, A vitaminine dönüşerek göz sağlığını korur. Karotenlerin kalp sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Yapılan bir çalışma, yüksek kolesterolü olan erkeklerin karoten içeren meyve ve sebze yediklerinde kalp krizi risklerinin %36 oranında azaldığını gösteriyor.
  • Meyvelerin ve sebzelerin renkleri genellikle önemli besinlerin işaretçisidir. Gökkuşağının her renginden meyve ve sebzeleri ne kadar çok yerseniz vücudunuz o kadar iyi beslenir.

Gökkuşağının Renklerine Göre Beslenin

Renkli Yiyecekler Hazırlayabilmeniz için İpuçları

Yiyeceklerinizin renklerini artırmak için yapabileceğiniz pek çok şey vardır.

1. Her Renkten Seçin

Yukarıda yazdıklarımızı kendinize rehber olarak alın ve yemeklerinizi hazırlarken bu bilgileri kullanın. Farklı renklerin olduğu bir yemek hazırlayabilmek için her renk grubundan en az bir şey seçmelisiniz. Meyve salatası yaparak çok daha fazla renk seçeneğini bir araya getirebilirsiniz.

2. Tabağınıza Sebze Ekleyin

Fırında güzel bir yemek, yahni ya da çorba yapabilirsiniz. Ancak bunları yaparken orijinal tariflerinize daha fazla renk eklemeye çalışın.

3. Mavi Tatlılar Yapın

Mavi veya mor renkli meyveleri kullanarak mavi tatlılar yapın. Bun yapmak sadece yağ oranını azaltmakla kalmayacak aynı zamanda lif oranını da artıracaktır.

4. Yeşil Sebzeleri Seçin

Salata hazırlarken sadece marulla kalmayın. Diğer lifli yeşilleri de salatınıza ekleyin. Diğer renk gruplarından sebzeler alıp onları da salatanıza eklemeyi unutmayın.

Renklendirirken Yaratıcı Olun

Hazırladığınız menülerdeki sebze ve meyvelerin renkleri yetersizse, yemeğe gelen misafirlerinize daha sağlıklı ve daha keyifli yemekler hazırlama şansını kaçırıyorsunuz demektir. Yemeklerinize daha çok renk eklemek, sadece yemeklerin daha çekici görünmesini sağlamaz. Aynı zamanda, daha sağlıklı beslenmenizi de sağlar. Yaratıcı olun ve tabaklara mümkün olduğunca çok renk eklemeye çalışın. Yemeklerinizi renklendirirken eğleneceğinize eminiz!

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...