Yeni Anneler İçin Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri

Yeni Anneler İçin Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri

Sağlıklı yeni bir hayatı dünyaya getirmek için dokuz ay boyunca vücudunuzu içerden dışarıya beslediniz. Ancak yolculuk daha yeni başlıyor. Vücudunuzu doğru yiyecekler ile doldurmak enerjinizi yüksek tutmak için önemlidir.

Yeni Anneler İçin Sağlıklı Beslenme

Kilo Kaybı

Muhtemelen bebek kilolarınızı atmak için heyecanlısınız ancak unutmayın ki vücudunuzun hamilelik ve doğumdan sonra kendini toparlaması gerekecektir. Her ay 1-2 kilo vermek tavsiye edilmektedir. Bir ayda 2,5 kilodan fazlasını vermek yetersiz beslenme ve yorgunluğa neden olabilir.

Süt Anne

Emzirmenin bağışıklık sistemin güçlendirmekten obezite riskini azaltmaya kadar ve emzirme sırasında yaşayacağınız duygusal bağ gibi pek çok faydası vardır. Süt anneler de göğüs kanseri, yumurtalık kanseri ve kemik erimesi risklerinin azalması gibi faydalardan yararlanmaktadır.

Süt üretimi için gereken kaloriler sadece alınan kaloriden değil annenin hamilelik sırasında kazanmış olduğu yağlardan da gelmektedir. Günlük 1,800 kalori ve kısıtlayıcı bir diyeti takip etmek önemlidir. Eğer yeterli besin almazsanız yetersiz beslenme, süt üretiminin azalması ve hızlı kilo kaybına neden olur.

Dikkatli Olun

İlaçların çoğu anne sütüne karışır bu nedenle kullanacağınız ilaçlar konusunda doktorunuz ile konuşun. Nikotin, alkol ve kafein de anne sütüne karışır bu nedenle bu ürünlerden uzak durun. Orta düzeydeki kafein zararlı değildir ancak günlük bir bardak ile kısıtlanmalıdır.

Takviyeler

Emzirme sırasında pek çok besine olan ihtiyaç artmaktadır. Bu ekstra ihtiyaçları sağlı bir diyet ile elde edebilirsiniz. Buna ek olarak ekstra D vitamini takviyesi önerilmektedir. Doktorunuzdan D vitamini seviyenizi kontrol etmesini isteyebilirsiniz. Araştırmalar omega 3 yaş asidine de ihtiyaç duyulduğunu göstermiştir.

Kendinize egzersiz ve yeterli beslenme ile dikkat ederken büyüyen ailenize de dikkat etmiş olursunuz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...